Šilutės vaiko teisių skyriaus vedėja: „Norisi tikėti, kad mūsų šalyje ir rajone vaiko teisių apsauga taps prioritetine sritimi“

vaiko teisesBirželio 1-ąją, minėjome Tarptautinę vaikų gynimo dieną – dieną, primenančią, kad vaikai turi teisę augti nieko nebijodami, nemušami, kartu su savo tėvais.

Tačiau ne visi suaugusieji sugeba išpildyti šias laimingą vaikystę garantuojančias sąlygas – visuomenę šiurpina nauji smurto prieš vaikus atvejai, kone kiekvieną savaitgalį iš tėvų paimami vaikai…

Vaikus iš šeimų tenka paimti ir Šilutės rajone, čia taip pat fiksuojami ir smurto prieš vaikus atvejai.

Rajone nemažėja ir socialinės rizikos šeimų (jose auga 500 vaikų). Taip pat trūksta globėjų, galinčių padėti nuskriaustiems ar be tėvų globos likusiems vaikams bei įvairios srities pagalbą teikiančių specialistų. Aktuali ir lytinio švietimo stoka mokyklose bei šeimose.

Tai tik keletas faktų, kuriuos pateikė Šilutės r. savivaldybės Vaiko teisių skyriaus vedėja Indra Pranaitienė.

Probleminių šeimų nemažėja

2016 metų pabaigoje rajone buvo 260 socialinės rizikos šeimos, kuriose augo 494 vaikai. Paskutiniuoju metu į apskaitą įrašoma daugiau šeimų, nei išbraukiama: šiemet buvo įrašytos 22 šeimos, išbraukta 18 šeimų. Taigi šiuo metu Šilutės rajone yra 270 socialinės rizikos šeimų, kuriose auga 500 vaikų.

Anot I.Pranaitienės, tokių šeimų skaičiaus didėjimui įtakos turi nedarbas, skurdas, užimtumo stoka, alkoholio prieinamumas, jauni ar net nepilnamečiai asmenys, tampantys tėvais. Taip pat stebima tendencija, kad į socialinės rizikos šeimų apskaitą patenka asmenys, patys užaugę socialinės rizikos šeimose ar valstybinėse vaikų globos institucijose.

2016-aisiais žymiai padaugėjo šeimų, stokojančių socialinių įgūdžių: dėl šios priežasties ir negebėjimo tinkamai rūpintis vaikais į apskaitą įtrauktos 27 šeimos. O, pavyzdžiui, dėl girtavimo ir psichotropinių medžiagų vartojimo įrašytos 9 šeimos.

Pasak Vaiko teisių skyriaus vedėjos, su socialinių įgūdžių stokojančiomis šeimomis dirbti sudėtinga, nes jos nenori mokytis tėvystės įgūdžių, neretai tiesiog nesupranta jiems išsakomų pastabų bei rekomendacijų. Šiose šeimose situacija yra sudėtinga nuolat, o ne tik tuomet, kai šeimą ištinka krizinė situacija, pvz., kai tėvai išgeria ir būtent tuo metu negali pasirūpinti savo vaikais.

Pasiekti ilgalaikių teigiamų pokyčių tokioje šeimoje yra sudėtingas, o neretai ir neįmanomas procesas. Galutinis rezultatas priklauso ne tik nuo specialistų darbo kokybės, bet ir nuo tėvų noro pripažinti problemas bei jas spręsti, noro bendradarbiauti. Dirbdami su tokiomis šeimomis specialistai džiaugiasi net menkiausiais jų pasiekimais.

Vaikų netenka, kai jų neprižiūri

Šiemet iš 9 šeimų dėl nesaugios aplinkos specialistai paėmė 11 vaikų, pernai – 22 vaikus iš 14 šeimų.
Pagrindinė vaikų paėmimo iš šeimų priežastis pernai buvo netinkama jų priežiūra (19 atvejų), o likę 3 atvejai – smurtas artimoje aplinkoje.  2016 metais iš paimtų vaikų į šeimą pagerėjus situacijai sugrįžo tik 2, 2015 m. – 5 vaikai.

„Paimtų iš šeimų vaikų dėl pavojaus jų sveikatai ir gyvybei skaičius nemažėja taip, kaip norėtųsi. Blogiausia, kad daug jų tenka apgyvendinti vaikų globos namuose, o ne globėjų šeimose ar šeimynose. 2016 metais net 18-ai vaikų (13 berniukų ir 5 mergaitėms) nustatyta globa ir jie apgyvendinti socialinės globos įstaigose. Itin skaudu, kad ten apgyvendinti 6 vaikai nuo 4 iki 6 metų“, – apgailestauja I.Pranaitienė.

Šiuo metu rajone yra globojamas 191 vaikas: iš jų 108 – šeimose, 12 – šeimynoje, 19 – bendruomeninėse šeimynose, 48 – vaikų globos namuose, 5 – kūdikių namuose.

Smurto atvejų daugėja

Vaiko teisių apsaugos skyriaus duomenimis, šiemet nuo smurto nukentėjo 45 vaikai. Pernai smurto aukomis tapo 146 vaikai, iš kurių 2  patyrė seksualinę, 23 – fizinę ir net 121 – psichologinę prievartą. Nuo suaugusiųjų smurto nukentėjo 116 vaikų, nuo bendraamžių – 30 vaikų.

Net 81 vaikas, patyręs smurtą, auga socialinės rizikos šeimose.

Statistika rodo, kad smurto atvejų prieš vaikus daugėja. Policijos pareigūnai nuo 2015 metų aktyviai pradėjo informuoti Vaiko teisių apsaugos skyrių ne tik apie fizinio ar seksualinio smurto atvejus, bet ir apie psichologinio smurto, vaikų nepriežiūros.

I.Pranaitienė pasakojo, kad po visuomenę sukrėtusio įvykio, kai Kėdainiuose motina su sugyventiniu nužudė 4 metų sūnelį, dėmesys vaiko teisių apsaugai, jos užtikrinimui padidėjo.

Vaiko teisių apsaugos skyrius gauna vis daugiau pranešimų apie tai, kad vaikams reikalinga pagalba, kad jie yra nesaugūs. Atsirado asmenų, kurie nori tapti budinčiais globėjais, galinčiais bet kuriuo paros metu pasirūpinti skriaudžiamais vaikais.

Šiuo metu vienas asmuo jau baigė globėjams skirtus mokymus ir artimiausiu metu pradės dirbti budinčiu globėju. Dar viena šeima yra pateikusi prašymą ir pradės lankyti mokymus.

Trūksta specialistų

Dėl nuolat gausėjančių darbo funkcijų Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai vos spėja reaguoti į visus su vaikais susijusius konfliktus šeimose. Specialistams nebelieka galimybių vykdyti planingą prevencinę, švietėjišką veiklą.

I.Pranaitienė sako, kad rajone ypač trūksta su vaikais dirbančių specialistų, ypač – vaikų psichologų, galinčių operatyviai suteikti kompleksinę pagalbą šeimai. Todėl dažnai šeimoms pagalbos tenka laukti keletą savaičių.

Aktuali problema – nepilnametės mamos, gyvenančios socialinės rizikos šeimose. Susilaukusios kūdikių, jos kartu su mažyliais apgyvendinamos globos namuose, nes šeimose nėra asmenų, galinčių tapti kūdikio globėjais.

Ankstyvosios tėvystės atvejai ir padidėjęs kūdikių globos skaičius rodo, kad jaunimas gauna mažai lytinio švietimo žinių ir mokykloje, ir šeimose. Šeimose (nebūtinai socialinės rizikos) tėvai gėdijasi apie tai kalbėti.

Ne tik Šilutės rajone, bet ir visoje Lietuvoje trūksta specialistų, įstaigų, kuriose būtų teikiama pagalba elgesio ir emocijų, priklausomybių turintiems vaikams bei jų įstatyminiams atstovams.

Nors visuomenės dėmesys vaiko teisių pažeidimams vis didėja, tačiau dar vis jaučiamas abejingumas, baimė.

„Birželio 1-osios – Vaikų gynimo dienos – proga norisi padėkoti visiems, kurie kiekvieną dieną dirba, siekdami užtikrinti vaikų gerovę. Vaikams linkime būti laimingiems, nebijoti reikšti savo jausmų, emocijų, būti suprastiems ir išklausytiems suaugusiųjų, turėti svajonių, jų siekti ir, aišku, šiltos, nuotykių pilnos vasaros, gerų potyrių ir įspūdžių“, – linki I.Pranaitienė.