„Šilutės vandenims“ tenka atgailauti dėl neįvykdytų įsipareigojimų Europos Sąjungai

 

VANDENYS MARKVALDASPaskutiniajame aštuntosios kadencijos Savivaldybės tarybos posėdyje patvirtintos „Šilutės šilumos tinklų”, „Šilutės autobusų parko” ir „Šilutės vandenų” 2018 metų veiklos ataskaitos. Įmonių vadovams: šilumos tiekėjų vadui Vaidotui Mačiuliui ir autobusų parko viršininkui Artūrui Stonkui neprireikė jokių paaiškinimų ir jų ataskaitos buvo patvirtintos be jokių komentarų. Tačiau „Šilutės vandenų” direktoriui Alfredui Markvaldui teko gerokai paplušėti. Jis buvo pakviestas aiškintis dėl Valstybinės kontrolės patikrinimo ir jos sprendimo pusmilijonį eurų ES paramos sugrąžinti į Valstybės biudžetą.

Tokią sumaištį Savivaldybės tarybos posėdyje sukėlė Socialinių reikalų komiteto narys Arūnas Pupšys.

Ar grąžins Valstybei ES paramos lėšų dalį

Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkui Steponui Kazlauskui pateikus spręsti UAB „Šilutės vandenys“ praėjusių metų veiklos ataskaitą, klausimus įmonės direktoriui pateikė Socialinių reikalų komiteto narys A. Pupšys. 

Pasak A. Pupšio, Socialinių reikalų komitetui nebuvo pateikti svarstyti sprendimų projektai dėl savivaldybės įmonių veiklos ataskaitų. Todėl jis šiuos klausimus tyrinėjo individualiai ir nustebo radęs informacijos apie tai, kad Valstybės kontrolė tyrė UAB „Šilutės vandenys” ES paramos lėšomis įgyvendintus projektus. „Šilutės vandenims“ paskirta bauda ar tiesiog nurodymas sugrąžinti į Valstybės biudžetą net 456 tūkst. Eur. A. Pupšio nuomone, tai nėra menki pinigai, ir jis klausė A. Markvaldo, kodėl taip atsitiko?

Vandentiekininkų vadovas A. Markvaldas patvirtino faktą, jog yra toks nurodymas. Tačiau, pasak direktoriaus, ginčas dar nebaigtas, juolab, kad taip nubaustų yra bemaž pusė Lietuvos savivaldybėse dirbančių vandentvarkos įmonių, įgyvendinusių ES paramos projektus.

Pasak A. Markvaldo, Šilutei nurodyta sugrąžinti suma yra dar pakeliama pagal įmonės veiklos apimtis ir įgyvendinamiems projektams gautą paramą. Tačiau kaip turi elgtis tokios įmonės, kurioms Valstybės kontrolė nurodė sugražinti sumas, didesnes nei visos vienerių metų veiklos pajamos?..

Valstybės kontrolė Šilutės savivaldybėje nustatė, kad ES paramos lėšomis 2007 – 2017 m. įgyvendintuose projektuose nėra išpildytos visos sutartyse nurodytos sąlygos. Taip pat kontrolieriai nustatė, kad prie ES paramos lėšomis nutiestų nuotekų vamzdynų Macikuose, Švėkšnoje ir Pagryniuose neprisijungė suplanuotas gyvenamųjų sodybų skaičius.

Pasak A. Markvaldo, jo vadovaujama bendrovė neturi tokių galių, kad skubiai priverstų sodiečius naudotis įrengtomis nuotekų sistemomis. Jo nuomone, tokiam procesui reikia nemažai laiko. Todėl Savivaldybių vandens tiekimo įmonės ruošiasi teisminiam bylinėjimuisi.

Ar bendrovė skiria lėšų reklamai ir paramai?

Savivaldybės politiką A. Pupšį domino ir kitas anksčiau jau svarstytas klausimas. Jis klausė ar UAB „Šilutės vandenys“ skiria bendrovės lėšų reklamai, ir ar gauna iš reklamos kokios nors naudos, ar tai yra tik parama?

Pasak A. Markvaldo, bendrovė 2018 metais skyrė lėšų reklamai. „Šilutės” krepšinio komandos nariai ant savo marškinėlių turi bendrovės „Šilutės vandenys“ pavadinimo užrašą, varžybų aikštelėje yra bendrovės plakatas ir vėliavos. A. Markvaldo nuomone, yra svarbu, kad bendrovės pavadinimas būtų ant pagrindinės savivaldybės sportininkų komandos, kuri kovoja su varžovais visoje Lietuvoje.

Į šią diskusiją, galimai norėdamas užbaigti pokalbį įsitraukė ir savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis. Jis tarsi juokaudamas sakė, kad neabejoja, jog rajono žmonės pasižiūrėję krepšinio varžybas, kuriose šilutiškiai krepšininkai bus su marškinėliais, papuoštais „Šilutės vandenų“ reklama, greičiau apsispręs jungtis prie jos valdomų nuotekų sistemų. O dėl bendrovei nurodytos grąžinti ES paramos sumos, meras V. Laurinaitis, sakė, kad tai tikrai nėra didelė suma, lyginant su per dešimtmetį gauta daugiau nei dešimties milijonų eurų parama. Taigi, taip šmaikščiai buvo pabaigtos diskusijos dėl pritarimo „Šilutės vandenų“ bendrovės metinės veiklos ataskaitai: politikai vienbalsiai jai pritarė.

Sieks teisingesnių paramos taisyklių

Po posėdžio A. Pupšys „Šilutės naujienoms“ kalbėjo, kad kitos kadencijos Savivaldybės taryboje jis kels diskusiją dėl savivaldybės bendrovių, kurios teikia paslaugas rajono gyventojams, reklamos ar paramos tikslingumo. Jam nekyla jokių abejonių dėl reklamos, kuri duoda konkrečią naudą bendrovei ir taip mažina paslaugų kainas. Tačiau apie reikalingumą reklamos, kuri neduoda realios naudos, bet labiau primena paramą, turėtų spręsti ne bendrovės direktorius, meras ar administracijos direktorius, bet visa Savivaldybės taryba. Tik taip bus nustatyta teisinga tvarka dėl sportui, kultūrai ar pramogoms skirtų savivaldybės įmonių paramos.