Šiemet nemažas būrys Šilutės žemės ūkio mokyklos moksleivių turėjo galimybę savo profesinius įgūdžius tobulinti Maltoje, Italijoje ir Ispanijoje (šiais mokslo metais ES šalyse stažavosi net 22 mokiniai).
Šilutiškės vaišino Romos turistus ir gyventojus
Erazmus+ programos projektas „Adaptacija“ (Nr. 2015-LT01-KA102-013090) skirtas specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių mokinių profesinių įgūdžių bei adaptacijos visuomenėje gerinimui.
Keturios virėjo specialybės merginos iš Žemaičių Naumiesčio skyriaus: Vilma Gerybaitė, Rasa Bajorinaitė, Justina Jurkšaitytė ir Kristina Baitytė maisto ruošimo paslapčių bei patirties sėmėsi beveik pačiame Italijos sostinės Romos centre įsikūrusiame restorane „Gallo Umbro“.
Įdomu pastebėti, kad Italijos restoranų, picerijų, kavinių ir bistro virtuvėse sukiojasi vieni vyrai – moterį ten geriausiu atveju pamatysi tik stovinčią prie kasos aparato. Tačiau lietuvaitės gana greitai ir lengvai įsiliejo į vyriškus kolektyvus. Jos darbščios ir vikrios, supratingos ir sumanios, tad buvo labai vertinamos ir mylimos.
Bet stovėti sudėjus rankų tikrai neteko. Roma – vienas iš labiausiai turistų lankomų miestų pasaulyje.
O turistams, kaip žinia, reikia sočiai pavalgyti. Ir patys romiečiai dažnai valgo ne namuose. Todėl „Gallo Umbro“ virtuvėje darbas vijo darbą: vos spėjus pasiruošti pusryčiams, šit jau ir pietų metas, o po pietų plūste plūsta futbolo sirgaliai.
Savo darbovietėje Vilma, Rasa, Justina ir Kristina puikiai ruošė salotas, formavo mėsos ir žuvies, kruopų ir daržovių pusgaminius. Dar įdomiau buvo gaminti lietuviams neįprastus tradicinės nacionalinės italų virtuvės valgius, darinėti neregėtas žuvis, ruošti aštuonkojų, kalmarų, kitų jūros gėrybių patiekalus, vegetariškus valgius iš baklažanų, cukinijų, pomidorų, avinžirnių, lęšių, artišokų, pankolių, gaminti pastą, picą, raviolius, brusketas ir kitokius mums net negirdėtus patiekalus.
Priimančioji organizacija „Cesfor“, kuri rūpinosi stažuotės eiga, jos rezultatų pripažinimu bei įforminimu, džiaugėsi, kad lietuvaitės buvo ypatingai imlios ir labai stengėsi perprasti kuo daugiau italų virtuvės paslapčių. „Gallo Umbro“ restorano vadybininkas bei virtuvės šefas jų darbą įvertinto labai aukštu balu.
Romoje merginoms buvo organizuotos ekskursijos į Koliziejų, Romos forumą, savarankiškai jos aplankė daug kitų Amžinojo miesto įžymybių: zoologijos parką, Vatikaną, nepaprasto grožio Tivoli miestelį, Tirėnų jūrą. Maudytis, žinoma, buvo šaltoka, tačiau nė viena nesusilaikė nepabraidžiojusi po vandenį, nepasirankiojusi įspūdingų kriauklelių ir akmenėlių, nepasigrožėjusi žydra saulės nutvieksto vandens spalva ir besimokančiais buriuoti atletiškais banglentininkais.
Stažuotę ilgai primins įgytos kompetencijos ir įgūdžiai, pramokti itališki profesiniai terminai bei žodžiai, bendravimas su naujai įgytais bičiuliais, o italų virtuvės patiekalai bus gaminami ne tik per praktikas mokykloje, bet ir namuose. Sugrįžusios į mokyklą merginos surengė išsamų stažuotės pristatymą, išleido stendą ir, žinoma, pavaišino savo draugus bei mokytojus pačių pagamintais itališkais patiekalais.
Apdailininkai stažavosi Barselonoje
Ne prastesnių įgūdžių bei įspūdžių iš 4 savaičių trukmės stažuotės Ispanijoje, Barselonoje, parsivežė ir apdailininko (statybininko) specialybės vaikinai. Jie savo praktiką atliko Urbany Hostels: Rosa dels vents SL Group organizacijoje. Laimonas Čiunka, Laimonas Tauroza, Jonas Bertašius ir Andrius Oželis tinkavo, glaistė, dažė, klijavo plyteles ir sienų apmušalus, taigi įgavo daug naujos patirties realioje darbinėje aplinkoje.
Stažuotės vadovas ir darbų vykdytojas Čainas labai greitai tapo ne tik vadovu, bet ir draugu – tam nesukliudė net ir kalbos barjeras.
Vaikinai gyveno pačiame Barselonos centre – netoli garsiosios A.Gaudi Šv. Šeimynos bažnyčios „Sagrada Familia“, o laisvalaikiu išvaikščiojo ir apvažiavo visą miestą: leidosi į apžvalginę ekskursiją autobusu, į dviračių žygį po senamiestį, lankėsi „Sagrada familia“ ir Guelio parke, zoologijos sode, funikulieriumi kėlėsi į Tibidabo kalną, iš kur atsiveria nuostabaus grožio Barselonos panorama. Paskutinį vakarą priimančiosios organizacijos direktorius Daniel Alguacil pakvietė vaikinus vakarienės į restoraną.
Vaikinų stažuotė buvo įvertinta pačiais aukščiausiais balais.
Maltoje mokėsi smulkiojo verslo
Dar viename projekte, skirtame įgyti smulkiojo verslo įgūdžių, dalyvavo mokyklos – centro merginos Simona Sakalauskaitė, Giedrė Vaičekauskaitė, Šarūnė Jovaišaitė ir Monika Čekanauskaitė. Jos atliko trijų savaičių trukmės Erazmus+ projekto „Verslumas ir patirtis realiose darbo vietose“ (Nr. 2015-1-LT01-KA102-013033) stažuotę Maltoje.
Čia merginos galėjo iš arti pamatyti, kaip organizuojamas pačių įvairiausių sričių smulkusis verslas ir pasidarbuoti drabužių bei suvenyrų parduotuvėse, knygynuose, vaikų priežiūros įstaigose, viešbučiuose ir restoranuose. Merginos pagilino savo bendravimo su klientais įgūdžius, kalbinius gebėjimus, įgijo verslumo žinių, tarptautinio bendravimo patirties ir tapo labiau pasitikinčios savimi, iniciatyvesnės bei tolerantiškesnės aplinkinių atžvilgiu.
Laisvalaikiu merginos keliavo po nuostabią Maltos salą ir susipažino su jos kultūra: aplankė Gozo salą, sostinę Valetą, vyko į ekskursiją autobusu, laivu plaukiojo po Valetos Didįjį uostą.
Įgyvendinant visas stažuotes buvo taikoma ECVET metodika, leidžianti optimizuoti ir apjungti profesinio mokymo procesą mokykloje bei praktiką stažuotės metu. Be to, visos stažuočių dalyvės gavo Europass mobilumo dokumentus, priimančių partnerių sertifikatus – jie neabejotinai turės didžiulį svorį greta mokykloje užsitarnauto diplomo ir padės jaunuoliams lengviau susirasti savo svajonių darbą arba patiems imtis smulkiojo verslo.
Visas Erasmus+ mobilumo programos mokinių stažuotes finansavo Europos Komisija, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
Rašyti atsakymą