Šilutės ŽŪM išnaudojama kiekviena profesinio ugdymo galimybė

zum praktikos uzsienyje virejukai1Tarptautinių mobilumo projektų karuselė Šilutės žemės ūkio mokykloje (ŽŪM) taip įsisuko, kad net sunku suspėti informuoti apie visus dalyvių vizitus. Projektais siekiama kuo geriau išnaudoti Europos Komisijos paramą, kurią teikia Švietimo mainų paramos fondas, ir išsiųsti stažuotis užsienyje kuo daugiau mokinių ir mokytojų.

Mokykla kasmet dalyvauja 4-5 tarptautiniuose mobilumo projektuose, 2012 m. savo profesinę kvalifikaciją ES šalyse jau tobulino net 17 mokytojų ir 41 moksleivis.

Virėjai mokėsi Latvijoje

Po trijų savaičių praktikos Latvijoje sugrįžo virėjo specialybės mokiniai Neringa Bumbulytė, Albinas Dambrauskas, Zenonas Dambrauskas, Gediminas Sirevičius ir Egidijus Mažeika. Visi jie džiaugiasi, kad pavyko nugalėti dalyvių atrankoje ir išvykti į šią Leonardo da Vinci mobilumo projekto „Atrask, išmok, pritaikyk. Virėjų – padavėjų praktika užsienyje“ stažuotę (projektą koordinuoja Kaišiadorių technologijų ir verslo mokykla).

Būsimieji virėjai savo praktiką atliko Smiltenės profesinėje mokykloje. Pirmą savaitę jie mokėsi ir dirbo kartu su latvių moksleiviais jų klasėse ir maisto ruošimo laboratorijose: lankė teorines pamokas, tobulino anglų kalbos žinias, mokėsi gaminti tradicinius latviškus patiekalus, valgius vegetarams ir diabetikams, susipažino su baro darbais ir įranga, kokteilių ir gėrimų ruošimo taisyklėmis.

Daugelis šių įdomių dalykų nėra įtraukta į virėjo specialybės mokymo programą, pagal kurią mokomasi Lietuvoje, todėl visi stažuotės dalyviai įgijo specifinių įgūdžių, išmoko to, ko mokydamiesi mokykloje neišmoks jų draugai.

Likusį laiką mokiniai atliko praktiką Smiltenės smulkiojo verslo įmonėse – kavinėse ir restoranuose. Čia, padedami savo darbo žinovų, jie ruošė įvairias salotas, šaltus ir karštus užkandžius, dienos patiekalus, gamino dietinius patiekalus, virė tradicines latvių sriubas. Taip pat moksleiviai serviravo stalus, dekoravo juos šventėms, mokėsi priimti užsakymus, aptarnauti svečius ir net apskaičiuoti sąskaitas latviškai pinigais.

Savaitgaliais mūsų mokiniai vyko į ekskursijas: aplankė Jūrmalą, Rygą, kur pliuškenosi vandens atrakcionų parke, apsilankė zoologijos sode, televizijos bokšte. Taip pat jie pabuvojo Siguldoje ir Cesyje, lankėsi muziejuose, vakarais sportavo ir pramogavo su latvių moksleiviais.zum praktikos uzsienyje malta1

„Stažuotė buvo per trumpa“, – visi kaip vienas apgailestauja Neringa, Albinas, Zenonas, Gediminas ir Egidijus. Ir atvirauja, kad mielai dar antra tiek būtų likę mokytis Latvijoje.

Virėjų profesijos mokytojos Nijolė Kūgienė, Gražina Jončienė ir Lolita Dobravolskienė džiaugiasi: mokiniai sugrįžo ne tik įgiję žinių bei įgūdžių, bet ir daug labiau pasitikintys savimi, iniciatyvesni, drąsesni, atviresni, lengviau bendrauja, sklandžiau dėsto mintis ir dirbdami virtuvėje net imasi vadovauti kitiems. Tai – puikūs pokyčiai, kurie neabejotinai leis šiems stažuotėje dalyvavusiems jaunuoliams lengviau įsidarbinti ir įsilieti į šiuolaikinę darbo rinką.

Būsimosios verslininkės stažavosi Maltoje ir Latvijoje

Stažuotę Smiltenėje taip pat atliko ir keturios smulkiojo verslo paslaugų teikėjo specialybės merginos: Rūta Urniežiūtė, Eglė Apyvalaitė, Laima Stancikaitė ir Karolina Ciparytė. Visos jos įgijo naujų profesinių gebėjimų, žinių, kartu su latvių mokiniais lankė teorines pamokas bei atliko gamybinės praktikos dalį dirbdamos Smiltenės smulkaus verslo įmonėse, miesto viešbučiuose.

Merginos susipažino su darbo organizavimu ir kultūra, mokėsi prisitaikyti prie naujo kolektyvo, naujos aplinkos, tobulino anglų kalbos žinias, socialinius įgūdžius. Merginos sako dabar dar labiau pamilusios pasirinktą profesiją ir geriau įsivaizduoja, ką norėtų daryti ateityje, baigusios mokyklą.

Draugiški Latvijos moksleiviai, puikios gyvenimo sąlygos, puikus maistas, turiningas laisvalaikis, didžiulis dėmesys ir įdomios ekskursijos paliko neišdildomus įspūdžius ir gerus prisiminimus apie viešnagę Latvijoje.

Projektą „Smulkus verslas – patirtis ir naujovės“ koordinuoja Aukštadvario žemės ūkio mokykla, Šilutės ŽŪM jame dalyvauja kaip siunčiančioji partnerė. Projekto veiklos taip pat yra remiamos Leonardo da Vinci paprogramės, kuri yra Mokymosi visą gyvenimą programos dalis, Lietuvoje administruojama Švietimo mainų paramos fondo. Tai reiškia, kad vizitų dalyvėms buvo apmokėtos visos stažuotės išlaidos: kelionė, apgyvendinimas, maitinimas, draudimas, ekskursijos.

Vizitas į Latviją – jau antroji projekto dalis. Pirmoji vyko vasaros pabaigoje – stažuotėje Maltoje dalyvavo Deimantė Nausėdaitė, Inesa Šiaudvytytė ir Vaida Mišinskaitė. Tris savaites merginos sėmėsi patirties Maltos smulkiojo verslo įmonėse: Inesa ir Vaida darbavosi viešbučiuose, Deimantė – knygyne.

Merginos pamatė, kaip organizuojamas ir valdomas smulkus verslas, pačios prisilietė prie jo struktūros, planavimo, dokumentų valdymo, bendravimo su klientais, verslo partneriais bei įmonių darbuotojais, reklamos, užsakymų priėmimo ir pateikimo, atsiskaitymo, sandėliavimo, naudojamų medžiagų ir priemonių, racionalaus darbo laiko panaudojimo, darbuotojų skatinimo ir kitų verslo niuansų.

Merginos taip pat patobulino anglų kalbos žinias, įgijo patirties bendrauti anglų kalba. Be to, susipažino su Maltos kultūra, istorija, geografija, tradicijomis, virtuve. Savaitgaliais buvo organizuota turininga kultūrinė programa, o laisvalaikiu merginos bendravo su vietos jaunimu, poilsiautojais.

Pasibaigus stažuotėms jų dalyviai gavo Europass mobilumo dokumentus, kurie pripažįstami visose ES šalyse bei užtikrina sėkmingesnio įsidarbinimo galimybes, ir priimančių bei siunčiančių organizacijų sertifikatus, liudijančius atliktą praktiką ir įgytas kompetencijas. Neabejojame, kad tai padės moksleiviams susikurti savo profesinės veiklos viziją bei rasti savo vietą šiuolaikinėje darbo rinkoje.