Šilutiškė Daina papuošalus gamina orkaitėje

papuosalai IMG 9996Žiedlapius išskleidusios rožytės, akis primerkę veideliai su garbanomis išraitytais plaukais, šakeles į viršų iškėlę medžiai, lūžtantys nuo žiedlapių – tai tik nedaugelis šilutiškės Dainos Špelverytės kuriamų papuošalų motyvų. Į plastiliną panaši polimerinio molio masė, pakliuvusi į  jos rankas, sušyla, atgyja ir virsta žaviosios lyties atstovių garderobą paįvairinančia detale.

„Buvo Kalėdų metas, kai visiems ieškojau dovanų. Parduotuvėse neradusi nieko įdomaus, sugalvojau ką nors pagaminti pati. Pradžioje viską darydavau iš veltinio, vėliau užsikrėčiau dekupažo mada, galiausiai atradau polimerinį molį. Tai tapo pagrindiniu mano laisvalaikio praleidimo ir atsipalaidavimo būdu“, – paklausta, kaip pasuko papuošalų kūrimo keliu, atsako Daina.

Molį iškepa

Modelinas arba polimerinis molis – tai į plastiliną panaši masė, kuri pakaitinta sukietėja. Naudojamas papuošalų, lėlių gamybai ar kitų kietų detalių kūrimui.

Norint išgauti įsivaizduojamą formą, iš pradžių modeliną reikia rankomis išminkyti, kad suminkštėtų. Vėliau jau galima kočioti, sukioti, pjaustyti, dėti į formeles, lipdyti ant ažūrinių detalių. Ši masė ore nestingsta, tačiau išgavus norimą rezultatą, dirbinį būtina kaitinti orkaitėje, kad jis sukietėtų.
Papuosalai
„Kiekvieną spalvą reikia pirkti atskirai, o norint išgauti įdomesnį atspalvį, jas galima maišyti. Kuo gaminys ilgiau kaitinamas, tuo labiau kinta jo spalva. Jau atvėsusį galima nulakuoti – labiau žvilgės“, – polimerinio molio kepimo paslaptimis dalijasi Daina.
Be pagrindinės medžiagos, papuošalų kūrimui ji dar naudoja aštrų peiliuką pjaustymui, replytes auskarų ąselių montavimui, ažūrines plokšteles, segių užsegimus, foliją kepimui, dantų krapštukus smulkių detalių formavimui.

Mergina šios technologijos išmoko įvairiuose internetiniuose rankdarbių forumuose, kur labiau patyrusios auksarankės įkeldavo nuotraukas, iliustruojančias visą gamybos procesą.

Visus savo gaminius Daina fotografuoja, todėl pavarčiusi senesnes nuotraukas jau pastebi pažangą.

„Anksčiau mano sukurti papuošalai neatrodė taip gražiai, reikėjo laiko įgūdžiams įgauti“, – pripažįsta ji, polimerinį molį minkanti jau daugiau nei 4 metus.

Veidukas 2Dirba laboratorijoje

Rankdarbiais Daina rimčiau susidomėjo paskutinėse gimnazijos klasėse, tuomet, atlikdama metinį projektą, ji pasiuvo lininių drabužių kolekciją. Romantizmo dvasios įkvėptos suknelės buvo demonstruotos miesto šventės metu.

„Buvo metas, kai norėjau ir dizainą studijuoti, bet atkalbėjo tėvai, siūlydami rinktis patikimesnę profesiją“, – prisimena mergina, vėliau paklausiusi jų patarimo ir įstojusi studijuoti biologiją.

Šiemet šilutiškė sėkmingai baigė medicinos biologijos magistrantūrą ir dirba molekulinės diagnostikos laboratorijoje Vilniuje, kur atlieka su žmogaus genetika susijusių virusų tyrimus, atpažįsta įvairių bakterijų rūšis.

Idėjas diktuoja klientės

Dainos kruopštumą ir originalumą pastebėjo puoštis mėgstančios moterys ir merginos. Ji turi nuolatinių klienčių, kurios neretai padiktuoja idėjas. „Mano visoms draugėms patinka auksas ir sidabras, o man – rožytės“, – tai posakis vienos klientės, davęs pradžią sukti Lankelisrožytes ir paversti jas auskarais, žiedais, lankeliais, kaklo papuošalais.

Anksčiau papuošalus mergina pardavinėdavo Vilniaus „Blusų turguje“, tačiau pastebėjo, kad naujų originalių dirbinių idėjas konkurentai mėgsta nukopijuoti. Be to, dažnas „blusturgio“ klientas nori už kelis litus nusipirkti daug, tačiau tie, kas gamina ir įdeda darbo, savo dirbinių nenori parduoti pusvelčiui.

Dabar merginos papuošalų galeriją galima pamatyti Facebook’o puslapyje „Segutis“.

Daina prasitarė, kad ateityje norėtų išbandyti iš modelino lipdyti lėles, kuriomis populiaru puošti namų interjerą.