Šilutiškėms metamas prostitucijos jaukas

prostitucija darbo skelbimasDarbo skelbimas vienoje Šilutės interneto svetainėje suglumino atvirumu: skubiai ieškomos merginos nuo 18 iki 35 metų, neslepiama – darbas intymus, už kurį siūlomas įspūdingas atlyginimas – nuo 10 tūkst. litų. Po kelių dienų atsirado ir antras identiškas skelbimas, tik jau iliustruotas prasižiojusios moters nuotrauka, kuri akis dengia doleriais.

„Šilutės naujienų“ žurnalistė apsimetė susidomėjusi pasiūlymu ir aiškinosi, už ką siūlomi aukso kalnai.

Pasirodo, būsimoms aukoms siūlomas prostitučių darbas pristatomas kaip lengvas, įdomus, solidus, pelningas, perspektyvus… Nors iš tikrųjų didžioji dauguma į šį verslą įviliotų moterų ir merginų tampa beteisėmis, žiauriai išnaudojamomis vergėmis. Dažniausiai klientams pardavinėjamos moterys uždirba didžiulius pelnus verbuotojams, sąvadautojams, o joms pačioms lieka centai nuo viešnamių pajamų ir fiziniai sužalojimai, patyčios, visą gyvenimą lydinčios psichologinės traumos.

Dirbi prostitute, artimiesiems sakai, kad fabrike

Ne vieną savaitę internete „kabančiame“ skelbime rašoma, jog siūlomas darbas merginoms Vokietijos šiaurės rytinėje dalyje. Darbdavys garantuoja darbą patogiu laiku, solidų uždarbį, sutvarko visus reikiamus dokumentus, apgyvendina nemokamai, suteikia apsaugą.

Tokį patį skelbimą galima atrasti mažiausiai keturiuose interneto skelbimų puslapiuose.

Panašaus pobūdžio kituose skelbimuose suokiama dar saldžiau: „Garantuojame saugų, įdomų ir perspektyvų darbą bei solidų vakarietišką uždarbį“, „Lengvas ir labai didelis uždarbis: per savaitę prilygsta 5 aukštiems mėnesio atlyginimams Lietuvoje! Per dieną galima uždirbti tiek, kiek Lietuvoje mokama per mėnesį“. Priduriama, kad „Svarbu sugebėti laisvai bendrauti vyriškoje aplinkoje, greita adaptacija, energingumas. Darbas netinkamas labai lėtoms bei tingioms“…

Duotuoju elektroniniu paštu naiviai pasiteiravus, ar intymus reiškia, kad reikės šokti striptizą, Nelly Wagner arba Ariana pasivadinusi verbuotoja atvirai deda kortas ant stalo – tai sekso paslaugos. Iškart paaiškina ir detales bei įkainius.

Darbas nuosavame name, o vadinamieji „svečiai“ ateina patys. Atlyginimas nurodytas lyg atrakcionas pramogų parke, net minučių tikslumu: 20 min. – 50 eurų, 30 min. – 80,  45 min. – 100, 1 val. – 130 eurų. Patikina, jog 60 proc. pinigų atiduodama merginai, o viešnamiui lieka 40 proc.

Pašnekovė toliau vardija „privalumus“: darbo grafikas lankstus – laisvas dienas gali turėti kada nori. Kad artimieji nesužinotų, kokia veikla užsiimi, Nelly siūlo jiems meluoti. „Pas mus panelės sako, kad į fabrikus važiuoja“, – rašo Nelly ir prideda virtualią šypsenėlę.

„Atvažiuok pas mūsų, nors savaitę pasibandytum, nepatiktų gali atgal važiuoti. Čia jokios prievartos nėra, viską savo noru“, – neiškentusi mano klausinėjimų ima raginti Nelly.

Jei atlaikytum – per dieną 8 vyrai

Parašius, jog tokio darbo nesu dirbusi ir neįsivaizduoju, kaip viskas vyksta, darbdavė patenkina ir šį smalsumą: „Name dirba dar kelios merginos ir aš pati. Mes išeiname, pasirodome ir svečias pasako, su kuria nori eiti į kambarį. O kambaryje dirbi taip pat, kaip su savo vaikinu“, – prostitutės darbą apibūdina verbuotoja ir vėl šypteli. Priduria, jog merginos gyvena tame pačiame name kur dirba, o tai visiškai nekainuoja.

„Aš dirbu jau ketvirti metai. Darbas, žinoma, nelengvas, bet geri pinigai. Dirbi su tikslu užsidirbti reikiamą sumą ir po to ilsėtis. Per mėnesį įmanoma uždirbti didelius pinigus, nes ta vieta jau 20 metų žinoma ir kainos aukštos. Patikėk, svečiai lengvi, nėra fizinio krūvio. Aišku, pati pradžia būna pati sunkiausia, bet įsivažiuoji“, – į klausimą, ar darbas sunkus, atsako Nelly.

„Būtų gerai, kad atvažiuotum, pabandytum, nes dabar kai kurios panelės išvažiuoja atostogų, namas pustuštis, o nauja panelė visada turi daug darbo ir gali gerus pinigėlius užsidirbti. Neseniai vieną turėjau. Ji irgi atvažiavo nieko panašaus nedirbusi, bet nesunkiai susitvarkė“, – „lengvais“ pinigais gundo Nelly.

Paklausta, kiek vyrų per dieną tenka aptarnauti, Nelly toliau kloja darbo subtilybes: „Dažniausiai, kai esi nauja, jie visi bėga tave išbandyti, tai jei atlaikytum, į dieną su 8“. Pasak darbdavės, „svečių“ skaičius svyruoja – gera diena vadinama, kai viešnamyje apsilanko apie 20 vyrų, prasta – kai 5.

Nelly priduria, kad reikėtų mokėti bent minimaliai kalbėti angliškai, bet ir čia ne bėda – ji padeda susišnekėti. Pasak jos, daugelis kalbos išmoksta dirbdamos.

Dar porą kartų laiškuose moteris vis klausia, ar jau apsisprendžiau ir kada galėčiau atvažiuoti. Pasak jos, geriausias variantas atvykti jų „mikriuku“, nes jis pristato tiesiai iki durų. Pažada, jog sutvarkomi visi dokumentai ir patikina, kad nukentėti nuo klientų netenka, nes Vokietijoje įstatymai palaiko prostituciją, „ne taip kaip Lietuvoje“.

Kokie tie aukso kalnai realybėje?

Ne viena tokiais darbo pasiūlymais susigundžiusi moteris vėliau tampa tiesiog daiktu vyrų rankose.

„Mane keliese lietė, kandžiojo, mušė, draskė. Tikriausiai kažko įpylė į kokteilį, nes ėmė traukti prie žemės. Norėjau rėkti, bet tiesiog nepajėgiau. Išprievartavo, pasityčiojo, kaip tik galėjo, sudaužė. Likau gulėti ant grindų ir radau numestą voką su pinigais. Po visko jutau didžiulį skausmą, šleikštulį ir panieką sau.

Norėjau iškart viską baigti. Maldavau darbdavio, rėkiau, šaukiau, bet niekas nepadėjo. Turėjau vykdyti sutartyje apibrėžtus įsipareigojimus. Teko dar apie pusmetį dirbti. „Atidirbau“… Vyrų reikalavimai tapo vis gašlesni ir gašlesni. Šlykštu. 

Po kiekvienos „darbo“ dienos verkdavau. Pinigai nedžiugino. Tėvams nieko nesakiau. Viską stengiausi „išsilaižyti“ pati. Ir man pavyko! Jau daugiau nei pusmetis aš esu laisva! Neapsakomas jausmas… Smulkių niuansų, kaip man pavyko nuo visko atsiriboti, nepasakosiu. Faktas, jog aš tame purviname „versle“ nebedirbu. Tai toks pavojingas dalykas… Tai taip slidu ir purvina“, – išsipasakojo viena klaipėdietė, išsikapsčiusi iš „puikiojo“ verslo pinklių.

92 proc. norėtų pasitraukti iš prostitucijos

Lietuvos Carito programos „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ savanorė Monika Macelienė pateikia 2011 m. lapkričio – 2012 m. kovo mėnesiais Lietuvoje atlikto tyrimo duomenis. Tyrimas parodė, kad 92 proc. prostitučių nėra patenkintos savo amatu, norėtų pasitraukti iš prostitucijos, bet nemato išeities.

Vyrauja stereotipas, jog prostitutės renkasi tokį kelią, norėdamos lengvai ir greitai praturtėti. Tyrimas tai paneigia. Tik 2 proc. prostitučių gali patirti malonumą su klientu. Didžioji dauguma moterų kenčia skausmą, todėl yra priverstos vartoti alkoholį, narkotikus, kad atsipalaiduotų. Tai sukelia dar rimtesnių problemų. Prostitutės patiria ir fizinių sužalojimų, nes tarp klientų pasitaiko agresyvių iškrypėlių.

Nors ir suokiama apie greitą praturtėjimą, prostitutės didžiąją dalį savo uždarbio atiduoda suteneriams. Yra atvejų, kai merginos dirba už maistą ir skolas, o suteneriai pasiima visus pinigus. Pati mergina neuždirba žadėtų milžiniškų sumų, o norėdama pasitraukti iš šio verslo, sulaukia grasinimų, smurto, kurio bijodama, pasiduoda niekingiems žmonėms, susitaiko su savo likimu.

Tyrimo metu apklausti ir nuteisti sąvadautojai. Jie pasišaipydavo, kad gerai, jog yra tokių klientų – silpnų, nevykėlių, iškrypėlių, kompleksuotų idiotų, kurių dėka egzistuoja prostitucija.

Prostitucijos verslo organizatoriai asmenis įtraukia į šį verslą pasinaudodami jų pažeidžiamumu, neišprusimu, t.y. stengiamasi įkalbėti sunkiai gyvenančius, vargstančius, turinčius bėdų, sergančius psichikos ligomis žmones. Sąvadautojai apsimeta jų gelbėtojais iš sunkios padėties, apžavi kalbomis apie didžiulius turtus, kuriuos galima užsidirbti. Sąvadautojų teigimu, labai lengva įkalbėti vienišas mamas.

Nukentėjusiosios nedrįsta kreiptis pagalbos

Nukentėjusios nuo prekybos žmonėmis moterys dažnai susitaiko, kad niekam nerūpi. Dauguma mano, kad pagalbos ieškoti beprasmiška, nes yra praradusios tikėjimą savimi ir kitais.

Šilutės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Audronė Barauskienė sakė, jog bet kokios rūšies smurtą (fizinį, psichologinį) patyrusioms moterims suteikiama visa reikiama pagalba. Kreipiamasi į policiją, socialinius centrus, psichologą.

Planuojama, kad nuo 2013 m. Šilutėje pradės veikti Laikino apgyvendinimo namai. Juose bus teikiamos laikino apnakvindinimo, apgyvendinimo ir intensyvios krizių įveikimo pagalbos paslaugos.

Per 12 A.Barauskienės darbo metų pasitaikė tik du atvejai, kai merginos kreipėsi dėl su prostitucija susijusių problemų. Pasak pavaduotojos, be abejo, tokį smurtą patyrusių moterų yra kur kas daugiau. Kreiptis pagalbos moterys nedrįsta ir dėl baimės, kad gyvenant kaimiškoje vietovėje apie problemas sužinos aplinkiniai.

Legalizavus prostituciją lengviau viešnamių savininkams

Ekspertų teigimu, nors prostitucijos legalizavimo įstatymas Vokietijoje veikia jau dešimtmetį, bet taip ir nedavė tokių rezultatų, kokių buvo tikimasi. Iš to daugiausia laimėjo viešnamių savininkai, o pačioms pardavinėjamoms moterims gyvenimas beveik nepasikeitė.

Europos Komisijos užsakytas tyrimas atskleidė, kad šalyse, kur įteisinta prostitucija, prievartinių žmonių prekybos atvejų fiksuojama gerokai daugiau.

Apie tyrinėtą situaciją paklaustas Šilutės policijos komisariato Kriminalinio skyriaus vadovas Vaidas Petniūnas sakė, jog tokių skelbimų internete – tūkstančiai. Rajono policijos komisariatai tokios veiklos netiria, informacija perduota kompetentingoms institucijoms.

„Situacija situacijai nelygi. Įtraukimas į prostituciją yra tęstinis nusikaltimas, kuris reikalauja kruopštaus tyrimo ir viskas priklauso nuo tyrimo metu surinktų įrodymų“, – komentavo kriminalistų vadovas. Ar šiuo atveju vykdomas nusikaltimas, reikėtų išsamaus tyrimo.

Pasak V.Petniūno, didelė rizika, kad ne viskas taip gražu, kaip piešia gundytojai. Išvykus į svetimą šalį apsiginti ir pabėgti iš prostitucijos liūno daug sunkiau, ypač nemokant kalbos.

Už asmens verbavimą verstis prostitucija turint tikslą pelnytis iš prostitucijos (prekyba žmonėmis) gresia laisvės atėmimas nuo 2 iki 10 metų. Už asmens įtraukimą į prostituciją, numatomas laisvės atėmimas iki 3 metų.

Silutes naujienu LOGO