Šilutiškės gaminamos puokštės ne tik kvapnios, bet ir labai skanios

27650329 1960767820631988_929891120_oŠilutiškė Kornelija Tunaitytė studijuoja iš pirmo žvilgsnio labai vyrišką profesiją – avioniką. Tai specialybė, kuri leidžia suprasti lėktuvų veikimo principus, elektroniką ir kitus inžinerinius dalykus ir kurią įgiję žmonės taiso itin sudėtingus lėktuvų gedimus. Tačiau laisvalaikiu mergina užsiima itin moterišku hobiu – kuria puokštes.

Kornelijos puokštės išsiskiria tuo, kad yra ne tik gražios, kvapnios, bet ir labai skanios. Taip, Kornelija gamina valgomas puokštes iš įvairių uogų, vaisių, riešutų, sausainių, saldainių ar net dešrelių ir bandelių.

Savo sukurtas puokštes ji parduoda Kaune ir Šilutėje. Kornelija džiaugiasi, kad jau turi nemažą klientų ratą: prieš kelis mėnesius jos sukurta „Facebook“ paskyra „fruity bouquets – vaisinės puokštės“ jau turi kelis tūkstančius gerbėjų.

Sunkiausia puokštė svėrė 15 kg27946616 1973109512731152_1315876157_o

Kornelija pasakojo, kad Lietuvoje valgomos puokštės – ne naujiena. Jų mada į mūsų šalį atėjo prieš pusantrų metų. Pati šias puokštes ji pradėjo gaminti tik prieš kelis mėnesius. Valgomų puokščių gaminimo gudrybių ją išmokė grupiokė. Tuomet merginos susitarė, kad Kornelija dirbs Kaune ir Šilutėje, o jos draugė Vilniuje, taigi viena kitai netrukdys.

„Taip viskas ir prasidėjo. Vilniuje studijuoju, Kaune gaminu puokštes, o į Šilutę grįžtu namo“, – šypteli Kornelija. Ji sako, kad puokščių gaminimas dažniausiai yra savaitgalio užsiėmimas, tad mokslams netrukdo. Visgi ši veikla atima nemažai laiko.

„Būna klientai parašo, kad reikia keturių puokščių ir visų – 9 valandai ryto. Tai reiškia keliuosi 4 ryto ir darau“, – sako ji.

Vieną puokštę pagaminti užtrunka nuo valandos iki dviejų, priklausomai nuo dydžio. Kornelija prisimena, kad ilgiausiai yra dariusi – daugiau kaip tris valandas – apie 15 kg sveriančią puokštę iš granatų, obuolių, kokosų, greipfrutų, avokadų, mangų, žaliųjų citrinų, briuselio kopūstų, slyvų ir macarons sausainiukų. Gaminti tokią puokštę 27947088 1973111319397638_830104814_oreikia ir fizinės ištvermės, nes laikant tokį svorį ant vienos rankos, o kita dėliojant komponentus, įskausta nugara.

Visai neseniai Kornelija gamino savo brangiausią puokštę, 60 eurų kainuojančią, kurią vienas kolektyvas užsakė direktoriaus gimtadieniui. Pigiausios jos puokštės kainuoja apie 12-15 eurų.

Būna ir taip, kad su savo kurtomis puokštėmis Kornelija važiuoja pasveikinti žmonių, nes to prašo užsienyje gyvenantys klientai.

Nuo vaisių iki dešrelių

Kornelija dažniausiai gamina trijų tipų puokštes – iš vaisių, uogų ir sulčių; dešrelių, bandelių ir daržovių arba įvairių riešutų ir vaisių.

„Būna paskambina klientas ir paprašo sukurti tokią puokštę, kuri kuo didenį įspūdį paliktų“, – sako Kornelija.

Tokiais atvejais jai tenka pagalvoti, kaip viską gražiai sukomponuoti pagal kliento norus. Neseniai į užsienį ji siuntė puokštę, kurios užsakovas pageidavo, jog kompozija būtų pagaminta ir iš dešrelių, ir iš saldumynų. Jie ilgai aiškinosi kas su kuo turėtų derėti.

„Gavosi pusė puokštės iš saldainių, pusė iš dešrelių, o viduryje šampano butelis. Toks įdomus variantas“, – sako ji.

Norėdami daugiau egzotikos, klientai prašo pagaminti puokštes su drakono vaisiumi, kuris yra baltas su juodais taškeliais viduje. Tokių puokščių kaina iškart būna didesnė, nes vienas drakono vaisius kainuoja 4 eurus. Kartais Kornelija įkomponuoja mini ananasus. Merginos puokštės nesuvalgytos gali išstovėti įvairiai – nuo 2-3 dienų, iki mėnesio.

„Jeigu citrusiniai vaisiai gali išstovėti mėnesį, tai uogos (avietės, gervuogės) – dvi tris dienas. Pavyzdžiui, kokosai tik tris dienas išsilaiko“, – sako ji.

Darydama puokštes šilutiškė daugiausia bendrauja su moterimis, kurios yra dažniausios klientės. O jų nuomonės įvairios. Vienos klientės būna stresuojančios dėl higienos ir reikalauja, kad ant puokštės būtinai būtų uždėta plėvelė. Kitoms gi reikia vaizdo ir kvapo, tad maistinę plėvelę prašo nuimti.

Studijuoja avioniką

27653857 1960768233965280_1890037431_o„Aš turiu talentą viskam ir man išsirinkti profesiją buvo neįmanoma. Aš galiu viską ir nieko iki galo“, – atviravo Kornelija.
Kornelijos mama Liudmila yra fortepijono mokytoja Šilutės meno mokykloje, tad nuo ketverių metų ji pradėjo groti pianinu, o vėliau Kaune studijavo muziką.

„Kai pradėjau mokytis tiktai muziką, supratau, kad man trūksta matematikos ir fizikos. Tuomet mečiau muzikos studijas Kaune ir po 9 klasių grįžau į Vydūno gimnaziją“, – pasakoja ji. Tiesa, muzikos ji nepamiršo, padeda mamai vesti koncertus, groja ansambliuose.

Grįžus į gimnaziją, Kornelijai gerai sekėsi ir tikslieji mokslai, ir menai, tad baigus dvylika klasių pasirinkti specialybę jai buvo labai sunku.

„Rinkausi pagal tuometinį pomėgį, kad arčiau širdies būtų“, – sako ji.

Jos meilė lėktuvams prasidėjo 11 klasėje, kai ji pagamino radijo bangomis valdomą lėktuvo modelį. Kol jį pagamino, įdėjo daug darbo ir laiko, tačiau lūkesčiai pasiteisino.

Šiuo metu Kornelija studijuoja antrame avionikos kurse Vilniaus Gedimino technikos universitete ir sako, kad studijuodama šį dalyką jaučiasi esanti savo rogėse.

Grupėje yra tik penkios merginos. Baigusi mokslus šilutiškė galės suprasti įvairius lėktuvų gedimus ir juos pašalinti.

Į Ameriką norėtų sugrįžti

Veikli mergina praėjusią vasarą nuskrido už Atlanto ir atostogas praleido dirbdama pagal studentų mainų programą „Work and travel USA“. Anot jos, Amerikoje žmonės yra visiškai kitokie, labiau atsipalaidavę, dėl  nieko neišgyvena. Su savo amžiaus jaunimu ji net nesurasdavo apie ką kalbėti, nes, anot šilutiškės, jie neturi problemų, nesupranta mūsų gyvenimo.

„Amerikiečiai net paklausia ar mes tualetus namuose turime. Jie net nesuvokia kaip mes ten gyvename“, – įspūdžiais dalinosi mergina.

O ir uždirba žmonės ten daug daugiau. Pavyzdžiui dirbdama padavėja per vieną vakarą Kornelija uždirbo 200 dolerių vien arbatpinigių. Tokios algos buvo mažame miestelyje…

Į Ameriką Kornelija važiavo su savo draugu Tomu. Jie aplankė Rytinę JAV pakrantę, o ateityje norėtų aplankyti vakarinę šalies dalį, kurioje visai kitoks kraštovaizdis, stūkso kanjonai.

Planuose – nevystančios puokštės

Įsukusi savo puokščių gaminimo verslą, Kornelija negalvoja sustoti ir ateityje. Ji ir toliau galvoja daryti puokštes, tik jau labiau vestuvėms skirtas. Anot šilutiškės, tokių puokščių Lietuvoje dar niekas nedaro, jos bus nevalgomos ir nevystančios.

„Čia bus naujas dalykas“, – sako Kornelija, tačiau daugiau savo idėjos detalių neišduoda, nes nauji sumanymai yra greit pasisavinami kitų.

Kalbėdama apie puokščių gaminimą ji sako, kad tai jos atgaiva nuo studijų, nes universitete būna matematika, fizika ir vieni vyrai…

Ji džiaugiasi, kad šią jos veiklą palaiko šeima.