Šilutiškės sutažo raizginiams neatsispiria ir Rusijos moterys

lindaBaroko stiliaus prabanga alsuojantys sutažo papuošalai gimsta šilutiškės Sandros SAVICKIENĖS rankose. Nors pati kūrėja retai dabinasi savo papuošalais, tačiau Lietuvos ir netgi Rusijos moterys negaili pinigų, kad mūsų kraštietės kūriniai pabrėžtų jų moteriškumą.

Krimtusi tiksliuosius mokslus, S.Savickienė vadovauja vairuotojų mokyklai. Todėl papuošalų kūrybos menas, atrastas prieš trejus metus, jai yra nauja ir įdomi sritis.

Moteris džiaugiasi, kad savo kruopštumu sugebėjo įgyti klienčių pasitikėjimą, mat eskizų ji nepiešia, o klientėms užsakius papuošalą, jos tik kūrinio spalvą ir dydį gali sužinoti, o formą, sutažo juostelių raizginius, apglėbusius akmenis ir kristalus, autorė tik gamybos metu suveda į darnią visumą.

„Tiksliukė“ tapo kūrėja

Papuošalų kūrimas – netikėta sritis S.Savickienės, vairuotojų mokyklos direktorės, gyvenime. Mat, ji buvo gabi tiksliesiems mokslams, o piešti ar išbandyti kitokią kūrybinę veiklą jai nesisekdavo. Sandra svarsto, kad pomėgis rankdarbiams, ypač – mezgimui, atkeliavo iš jos auksarankės močiutės, o dabar tapo atskiru verslu ir relaksacija, nukeliančia į spalvų pasaulį.
„Ilgai maniau, kad esu netipinė Mergelės – kūrybiško ženklo atstovė. Juk buvau visiška „tiksliukė“, matematikė, aktyvaus gyvenimo būdo atstovė. Niekada neįsivaizdavau, jog kursiu. Matyt, subrendau“, – juokiasi ji.lindos auskarai

Prieš 3 metus paėmus sutažo juosteles ir akmenukus S.Savickienės rankose gimė koljė. Pirmasis papuošalų kūrėjos kūrinys buvo stambus ir, kaip pati dabar juokdamasi pripažįsta, šleivas kreivas. Užtat spalvos tarpusavyje derėjo, o kūrimo technika patraukė pabandyti dar kartą.

„Jei papuošalas būtų visai nepavykęs, nebūtų sužavėjęs jo kūrimas, būčiau viską numetusi į stalčių“, – pripažįsta autorė.

Nepakartojamas juostelių raizginys

Interneto platybėse pasidomėjusi, kaip tobulinti papuošalų kūrybą, antrąjį savo kūrinį moteris jau ir susižavėjusiai klientei pardavė.

Dabar šilutiškė kuria pagal individualius užsakymus – pirkėjos nusako, kokio maždaug dydžio, spalvų papuošalo norėtų, ir laukia kūrybos vaisiaus. Autorei malonu, kad kiekviena pirkėja gali džiaugtis būtent jai pagamintu vienetiniu papuošalu.
„Būsimą papuošalą pamatau vos tik paliečiu akmenis, karolius, kristalus, kuriuos įsupu į spalvotą sutažo voratinklį. Kaip voro numegztas voratinklis yra unikalus, taip ir mano juostelių raizginys yra nepakartojamas“, – apie kūrybos malonumą pasakoja Sandra.

Lietuves gąsdina kainos

S.Savickienė sako, kad Šilutėje nedaug kas perka jos kūrinius – yra tik kelios nuolatinės pirkėjos. Klientų ratas plečiasi po visą Lietuvą ir užsienį. Papuošalų kūrėja neslepia, kad jos sukurti papuošalai – brangūs, todėl ne visos lietuvės gali juos įpirkti. Pasak jos, didžiąją kainos dalį sudaro ne medžiagos, o kruopštus darbas.

Prieš porą metų pirkėjų Lietuvoje moteris turėjo daugiau, tačiau dabar ji svarsto, kad, turbūt, sunkmetis privertė jas atsisakyti puoštis brangesniais autoriniais papuošalais. Dauguma dabar ieško pigesnių variantų.
lindos pakabutis
S.Savickienė, internete sukūrusi savo kūrinių svetainę linda.lt, sulaukia nemažai klausimų, kiek jos gaminiai kainuoja, tačiau pateikus kainas, lieka tik kelios susidomėjusios.

„Paskutiniu metu sulaukiu daug žinučių, kurių siuntėjos tikisi, kad parduosiu papuošalus už maždaug 30 litų. Bet supratau, kad jeigu kurčiau tokius pigius papuošalus, mano darbas būtų orientuotas į kiekybę, o ne kokybę. Taip pat ir laisvo laiko nebeturėčiau, todėl geriau dirbsiu kruopščiai, kursiu originalius modelius ir darbą parduosiu brangiau“, – neabejoja autorė.

Sunkmetis, lietuves privertęs atsisakyti puoštis vienetiniais papuošalais, šilutiškės žvilgsnį nukreipė į Rusijos rinką. Rusėms jos gaminiai patiko – juos perka net aukštesnėmis kainomis, nei parduodant Lietuvoje.

Sandra puošia ne tik moterų kaklus, ausis ar rankas – sutažo juostelių ir karoliukų derinys puikiai tinka drabužių dekoravimui. Vasaros pabaigoje S.Savickienės kurtu sutažo dekoru pasipuošė nuotaka iš Šilutės.

Anksčiau mūsų kraštietė audė mintį kurti papuošalus ir vyrams – pavyzdžiui, sąsagas, tačiau įsitikino, kad sutažo papuošalai  – išskirtinai moteriški, baroko stiliaus, alsuojantys prabanga.

„Vyras su sutažu atrodytų narciziškai“, – galiausiai nusprendė kūrėja. Tiesa, kartą teko vyriškiui parduoti savo kurtus papuošalus, tik jis juos pirko ne sau – ruošė staigmeną savo moteriai.

Netikėtus spalvų derinius sukūrė klientėslindos sutazas

„Kurdama papuošalą, visuomet galvoju apie žmogų. Jeigu užsakovės nematau realiai, paprašau nuotraukos, nes noriu būti tikra, kad papuošalas moteriai tiks. Nes ne visos geba sau prisitaikyti aksesuarus“, – apie bendravimą su klientėmis pasakoja Sandra.

Dažniausiai pirkėjos nurodo, maždaug kokio papuošalo norėtų – pavyzdžiui, žaliaakės padeidauja auskarų su žaliu akmeniu. Būna, kad pirkėja užsiprašo tarpusavyje nederančio spalvų kratinio. Tuomet S.Savickienė jos improvizacijas nutraukia – atsirenka iš klientės prašymo tai, kas atrodo geriausiai.

Tačiau kartais tenka pasiduoti klienčių improvizacijoms, ir Sandra pripažįsta, kad būtent jos sukūrė didžiąją dalį  netikėtų spalvų derinių. Pavyzdžiui, jeigu ne pirkėja, paprašiusi papuošalo su žalia ir auksine spalvomis, autorė sako net nebūtų pagalvojusi, kad jos taip gražiai dera tarpusavyje.

Daugelis, turbūt, įsivaizduoja, kad papuošalų kūrėja turėtų būti pasidabinusi pačios kurtais gaminiais, traukti jais kitų žvilgsnius. Tačiau šilutiškė teigia, kad sau kurti papuošalus ar kasdien jais dabintis jai tiesiog nesmagu: „Jei užsidedu savo papuošalą, jaučiuosi kaip reklaminė kabykla, ant kurios gaminiai tik ir rėkia „pirkite mane!“

Todėl Sandra kuria grožį kitoms moterims ir džiaugiasi jau įgijusi jų pasitikėjimą. Jai malonu matyti džiaugsmingas nustebusių moterų reakcijas, bet labiausiai vertina pagyrimą, kad darbas kokybiškas.

spaudos remimo fondas Projektas: „Kultūros uostas: Kūryba.”