Šilutiškiai „darė“ visą savaitę, „darys“ ir rytoj

daroms sakosNors visoje Lietuvoje kasmetinė pavasarinė aplinkos švarinimo akcija „Darom“ šiemet perkelta į gegužės 11-ąją, „į Pamarį pavasaris atėjo anksčiau“, – taip sako Šilutės seniūnijos vadovai, miestelėnus į talką kviečiantys šeštadienį, 10 valandą.

Tiesa, šiemet mūsų miestas nėra toks šiukšlinas, kokį jį nutirpus sniegui matydavome ankstesniais metais. Kur kas mažiau darbo talkininkams liko todėl, kad kasdien miestą tvarko apie 200 žmonių, dirbančių už socialines pašalpas. Tad bendromis pastangomis turėsime švaresnes miesto erdves, tvarkingesnes senąsias miesto kapinaites, visoje Šilutės seniūnijoje bus pasodinta beveik 100 jaunų medelių.

Sužaliuos apie 100 jaunų medelių

darom nulauzta liepaŠią savaitę visame mieste tai šen, tai ten matėme dirbančius moksleivius. Mokykloms buvo paskirstyti tvarkymo plotai – nuo visų miesto pakraščių iki jo centro. Šilutės seniūnijos kolektyvas ketvirtadienį po darbo triūsė šalia esančiose karių kapinėse.

O rytoj 10 valandą visi savo aplinkai neabejingi ir talkinti norintys šilutiškiai kviečiami į Tilžės gatvėje esančias senąsias evangelikų kapinaites. Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus ir jo pavaduotojas Algirdas Ivanauskas prašo atsinešti ir įrankius, pageidautina – grėblius, nes pagrindinis darbas bus pernykščių lapų grėbimas. Seniūnija įsipareigoja sugrėbtus lapus išvežti artimiausiomis dienomis.

Rajono Savivaldybės darbuotojams patikėtas medelių sodinimas Nemuno gatvėje, šalia senųjų Šilutės kapinių, ir Atgimimo alėjoje. Šalia kapinių tvoros augančias senas egles šį rudenį numatyta nupjauti, nes čia palaidotų šilutiškių artimieji jau skundžiasi, kad senų medžių šaknys verčia paminklus. Greta jų nuo rytojaus augs jaunų liepaičių eilė, jų numatyta pasodinti 25.

Ateityje numatyta šioje vietoje atstatyti ir kapinių tvorą.

„Šilutės naujienos“ jau rašė, kad Atgimimo alėjoje planuojama pasodinti jaunų magnolijų, kurias dovanoti miestui pasisiūlė jų augintoja Eugenija Murauskienė. „Ačiū jai, kad šioje miesto širdyje jau netrukus žaliuos maždaug 7 šie medeliai“, – sako seniūnijos vadovai. Magnolijos bus sodinamos maždaug po savaitės, nes tam reikia parengti projektą.

Dėkoja jie ir Šilutės urėdijos vadovams, kurie pažadėjo dovanoti jaunų medelių sodinukų. Kitą savaitę šie medeliai bus pasodinti visur, kur jau augo, bet buvo išlaužyti jų pirmtakai. Nulaužtų medelių pastebėta Dariaus ir Girėno, Birutės, Žalgirio, Liepų ir kitose gatvėse. Apie pusšimtį jaunų liepaičių, klevukų, berželių bus atsodinti iki gegužės pradžios. Jaunų medelių turėtų sužaliuoti ir Šilutės seniūnijos kaimiškojoje dalyje.

Iš viso Šilutės seniūnijoje šį pavasarį bus pasodinta apie 100 medelių, dalį jų seniūnijai teks pirkti iš įmonių. Belieka tikėtis, kad šilutiškiams nepakils rankos niokoti trapius sodinukus.

Nupjauta beveik 50 medžių

darom pjaus eglesSeniūnijos darbininkai jau kelias savaites tvarko senuosius miesto medžius. Pavojų praeiviams kėlę seni medžiai nupjauti Lietuvininkų gatvėje, Laisvės alėjoje, Traksėdžiuose ir Laučiuose. Gyventojų prašymu topoliai gulė Pievų gatvėje, nupjauti ir išdeginti bei išpuvę gluosniai Kęstučio gatvėje.

Iš viso šį pavasarį jau nupjauta beveik pusšimtis medžių, kuriuos nupjauti leido aplinkosaugininkų, architektų ir seniūnijos vadovų komisija.

Komisijos leidimo reikia ir tada, kai prašoma pašalinti kapinėse augančius medžius. Ji leidžia pjauti tik pavojingai pasvirusius ar tuos, kurie jau verčia paminklus.

Apie 300 litų atsieina vieno medžio nupjovimas ir jo šakų sutvarkymas. Bet, pasak seniūno R.Steponkaus, yra ir tokių, kurių pašalinimas (jei reikia krano) kainuoja ir iki 1000 litų.

„Tai brangi ceremonija, todėl patenkiname tik apie 40 proc. gyventojų prašymų nupjauti medžius“, – sako seniūnas.

Už šakų krūvas gatvėse – baudos

Besirūpinančiais miesto grožiu niekaip nepavadinsi tų šilutiškių, kurie pavasarį genėdami sodybų vaismedžius, šakas išneša tiesiog į gatvę ir sukrauna važiuojamojoje dalyje. Tokias krūvas galima pamatyti daugelyje vietų, riogso jos po keletą dienų.

Pasak seniūnijos vadovų, šakų negalima krauti ne tik prie gatvių, bet ir šalia atliekų konteinerių. Šeimininkai privalo patys jas smulkinti arba samdyti įmonę, kuri išvežtų. Tokią paslaugą teikia UAB „Šilutės komunalininkas“.

„Jau nebe pirmi metai einame pas žmones, informuojame, kalbamės, primename baudas“, – sako seniūnas ir jo pavaduotojas. Paprastai po tokių pokalbių šilutiškiai krūvas panaikina. Bet negi kiekvieną įspėsi?

Štai ir šiemet įspėti jau 5 šilutiškiai. Jeigu jie nesutvarkys gatvės, jiems bus surašyti administracinės teisės pažeidimo protokolai.

Nuo balandžio 16-osios mieste tvarkomos ir gatvių duobės. Pirmiausia remontuotos Šilo, Nemuno, Smėlyno gatvės, bet bus remontuojamos ir kitos miesto bei kaimų gatvės. Tam šiemet gauta apie 170 000 litų.