Šilutiškiai gali būti ramūs – šiluma nebrangs

SILUMA 2Ekonomikos ir finansų komiteto nariai, išvažiuojamajį posėdį surengę „Šilutės šilumos tinklų“ įmonėje, išgirdo tai, ko labiausiai norėjo – Savivaldybės šilumos įmonėje nėra jokių priežasčių, kad šilumos kaina kiltų.

Bendrovės direktorius Algis Šaulys rajono politikams galima sakyti „raportavo“, jog centrinėje katilinėje šiluma gaminama naudojant tik biokurą – smulkintą medieną. Vienos pagamintos kilovatvalandės kaina vartotojams – 19,63 ct (be PVM). Iš šešių dešimčių centralizuotos šilumos gamintojų Lietuvoje UAB „Šilutės šilumos tinklai“ gaminamos šilumos kaina nuolat yra tarp 10 pigiausiai šilumą tiekiančių įmonių.

Pasirinkta teisinga kryptis

„Jeigu prieš 15 metų nebūtume pradėję keistis, ir dabar centrinėje katilinėje stovėtų skysto kuro katilai, o šilumos kaina Šilutėje būtų 29-30 ct/kWh“, – kalbėjo A.Šaulys.
Direktorius džiaugėsi, kad renkantis kryptį, kaip keistis, nesusigundyta jungtis prie dujotiekio trasos ir katilus kūrenti dujomis. Taip pat jis sveikino Savivaldybės politikus, kad jie nesusigundė Savivaldybės šilumos bendrovės išnuomoti „geriau“ reikalus išmanantiems privatininkams.

Pasak A.Šaulio, dėl to, kad pagrindine kuro rūšimi buvo pasirinktas biokuras, dabar centralizuotos šilumos kaina mūsų krašte bus optimali ir patraukli net privačių namų savininkams. Tai patvirtino ir posėdyje dalyvavę politikai, kurie savo namuose dirba „kūrikais“.

Kalbėdamas apie argumentus, kurie leidžia nebranginti šilumos, A.Šaulys minėjo faktus, jog viešojo konkurso metu pavyko sudaryti sutartį su kuro tiekėju, kad šiemet smulkinta mediena būtų apie 10 proc. pigesnė (618 Lt už toną naftos ekvivalento) nei praėjusiais metais. Be to, sutarties sąlygose yra numatyta, kad 15 proc. kuro gali patiekti mažieji kuro tiekėjai.

Deja, pasak A.Šaulio, šiemet nė viena rajono įmonė ar ūkininkas nepasisiūlė tiekti biokurą. Pusšimčiu litų pigesnį kurą, nei didysis tiekėjas, atveža vienas smulkusis kuro tiekėjas iš Šiaulių.
„Šilutės šilumos tinklai“ turi ir savo kuro atsargų – 4000 kietmetrių medienos bendrovė palankia kaina nusipirko iš Šilutės urėdijos. Mediena naudojama rajono miestelių katilinėse. Joms per metus prireiks apie 1000 kietmetrių, likusi dalis kuro gali būti susmulkinta į medienos drožles ir naudojama pagrindinėje miesto katilinėje, jeigu strigtų biokuro tiekimas iš pagrindinio ar mažųjų tiekėjų.

Jeigu sumažės kuro vartojimas?

Ekonomikos ir finansų komiteto nariai domėjosi, kaip gali keistis įmonės šilumos kaina, kai sumažės šilumos vartojimas. Vien tik šiemet renovuojami 10 miesto daugiabučių, o dar dešimtis jų bus pradėta renovuoti artimiausiu metu. Juose šilumos poreikis bus mažesnis nei dabar.

A.Šaulys sakė, kad „Šilutės šilumos tinklai“ tikrai yra už tai, kad šiluma būtų taupoma. Jeigu atsitiktų taip, kad ne visi centrinės katilinės katilai būtų reikalingi, pirmiausia bus griaunamas tas, kurio eksploatacijos laikas bus pasibaigęs. Kita vertus, pasak A.Šaulio, jeigu dėl gaminamos šilumos kiekio mažėjimo ir tektų branginti šilumą vienu ar dviem centais, tai būtų nepalyginamai mažesnis nuostolis tiems vartotojams, kurie po renovacijos šilumos suvartos trečdaliu ar perpus mažiau.

Artimiausi planai

Šilutės mieste už ES paramos lėšas jau pakeista 3 km centrinių šilumos trasų. Apie 1 km trasų UAB „Šilutės šilumos tinklai“ pakeitė ir savo lėšomis. Pasak A.Šaulio, dar liko pakeisti keletą trumpų trasų, kad visas miesto centralinės šilumos vamzdynas būtų galutinai rekonstruotas.

UAB „Šilutės šilumos tinklai“ jau rengia studiją, kaip iš centrinės miesto katilinės galėtų būti nutiesta šilumos trasa į Traksėdžius. Tokiais darbais yra suinteresuota ir Traksėdžiuose veikianti durpių įmonė, ir gyventojai, kuriems nauja trasa užtikrintų šilto vandens tiekimą ir vasarą.