Šilutiškiai gramatikos žinias tikrinosi ir iš smalsumo, ir iš smagumo

nacionalinis diktantas visiŠilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje šeštadienį, vasario 27-ąją, buvo galima pasitikrinti lietuvių kalbos žinias- dalyvaujant Nacionalinio diktanto konkurse.

Toks konkursas Lietuvoje surengtas devintus metus iš eilės ir kvietė pasivaržyti raštingiausio moksleivio, suaugusiojo ir užsienio lietuvio kategorijose.

Nors dar išvakarėse šilutiškių dalyvių buvo užsiregistravę vos keturi, konkurso dieną į Šilutės F.Bajoraičio viešąją biblioteką atvyko daugiau – iš viso 13. Iš jų oficialiai pirmą kartą Nacionalinį diktantą ryžosi rašyti šeši.

Viešosios bibliotekos filialuose Nacionalinį diktantą rašė dar 18 gyventojų: Kintuose – 7, Pašyšiuose – 6, Žemaičių Naumiestyje – 5.

Vyriausiam – 76-eri, jauniausias – aštuntokasnacionalinis diktantas jauniausias linkis

Šilutės F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje tarp dalyvių – įvairaus amžiaus atstovai. Štai rusniškis Helmutas Petrikas (76 m.) – vyriausias Nacionalinio diktanto Šilutėje dalyvis. Jis išbandyti savo žinias ryžosi vedamas smalsumo.

„Pagal specialybę esu žuvininkas, ichtiologas, tad tai visai nieko bendro neturi su lietuvių kalbos rašyba“, – šypsodamasis sakė pašnekovas.
Anot H.Petriko, dalyvavimas Nacionalinio diktanto konkurse jam yra savotiškas laisvalaikis. Rusniškiui įdomu pasitikrinti, ar jo įgūdžiai neišblėsę, nepamiršti. Kaip pripažino pašnekovas, jis labai mėgsta skaityti knygas ir tiki, jog tai duoda daug žinių gerai rašybai ir skyrybai.

Nacionalinio diktanto konkurse H.Petrikas dalyvavo ne pirmą kartą. Prieš kelerius metus vyras irgi bandė savo rašybos įgūdžius, tačiau tuomet padarė keletą klaidų. Vyras atsimena, jog tąkart tekste buvo nemažai žodžių su nosinėmis raidėmis šaknyse.

nacionalinis diktantas gimnazistesBene aktyviausiai Nacionalinio diktanto konkurse šiemet dalyvavo Šilutės pirmosios gimnazijos mokiniai. Abiturientė KamilėGužauskaitė, gimnazistės Gabija Barkauskaitė ir Kotryna Sokolova „Šilutės naujienoms“ sakė, jog išbandyti savo gramatikos žinias ryžosi paragintos lietuvių kalbos mokytojų. Kamilė ir Gabija šiame konkurse dalyvavo jau ne pirmą kartą, abi prisipažino, jog iki šiol tekstai nebuvo labai lengvi, o sudėtingiausia joms buvo skyryba.

Vienu iš Nacionalinio diktanto konkurso Šilutėje lyderių galime pavadinti šilutiškį Irmantą Linkį. Aštuntokas Nacionalinį diktantą rašo jau ketvirtus metus iš eilės. Gabus vaikinas kasmet dalyvauja įvairiose olimpiadose ir rajone bei respublikoje užima aukščiausias vietas. Irmantas sakė, jog po buvusių Nacionalinio diktanto konkursų juodraščius jis perduoda savo lietuvių kalbos mokytojai. Štai pernai vaikinas, būdamas septintoku, padarė vos porą klaidų, Irmantui tąkart koją pakišo taip pat skyryba.

Dalyvių buvo mažiau

Diktantas nuo 11 valandos buvo tiesiogiai skaitomas per LRT radijo pirmąją programą ir transliuojamas internetu. Dalyviai rašė prozininkės Danutės Kalinauskaitės sukurtą tekstą „Sugrįžimas“. Artėjančio Lietuvos radijo 90-mečio proga šiemet Nacionalinį diktantą buvo patikėta skaityti LRT radijo žinių vedėjui Pauliui Šironui.
nacionalinis diktantas vyriausia petrikis
Kaip praneša konkurso organizatoriai, pernai šalyje rašyti diktantą registravosi apie 300 mokyklų, šiemet jų sulaukta vos 90. Tokia statistika siejama su mokytojų streiku.

Parašytus tekstus planuojama taisyti kovo 19 dieną. Lietuvių kalbos ekspertų komisija atrinks geriausiai diktantą parašiusius žmones, kurie bus pakviesti dalyvauti Vilniuje vyksiančiame finale balandžio mėnesį.

Kaip ir pernai, rašyti diktantą galima buvo ir namuose, iki vasario 29 dienos imtinai jį reikėjo paštu išsiųsti organizatoriams. Savarankiškai rašiusieji negali konkuruoti dėl raštingiausio žmogaus titulo.

Dalyviams Švietimo ir mokslo ministerija yra įsteigusi papildomus prizus: geriausiai parašiusi Nacionalinį diktantą Lietuvos mokyklos klasė gaus dovanų kelionę po Lietuvą, o 5 geriausiai parašę užsienio lietuviai bus pakviesti ministerijos lėšomis aplankyti Lietuvą, kur dalyvaus savaitės trukmės edukacinėje programoje.