Šilutiškiai ir miesto svečiai kviečiami kelionei į praeitį: įgyvendinta idėja neturi analogų Lietuvoje

Šilutiškius ir miesto svečius jau kuris laikas prie Šilutės Hugo Šojaus dvaro muziejaus pasitinka neįprastas įrenginys. Tai – virtualios realybės žiūronai, kurių Lietuvoje niekur kitur nebepamatytume.

Pasitelkiant naujausius technologinius sprendimus buvo atkurta XIX – XX a. Šilutės

Šie žiūronai – pirmieji mūsų šalyje, pasitelkus naujausias technologijas bei patirtį iš kaimyninių šalių, dovanoja galimybę keliauti į praeitį, pamatyti ir išgirsti XIX-XX a. Šilutės senojo turgaus istoriją.

Anot idėjos sumanytojo ir projekto rengėjo, Šilutės muziejaus muziejininko – istoriko Igno Giniočio, šis inovatyvus įrenginys – pirmasis, bet turbūt ne paskutinis. Jei projekto idėja sulauks palaikymo ir susidomėjimo, galbūt ateityje tokių žiūronų, nukeliančių į mūsų krašto praeitį, atsiras daugiau.

Būtina supažindinti su intriguojančia kultūra

Virtualūs žiūronai mūsų mieste atsirado muziejininkams įgyvendinus projektą – virtualios realybės turą „Iš dabarties į praeitį: Šilokarčemos turgavietė“, kuriam finansavimą skyrė Lietuvos kultūros taryba ir Šilutės rajono savivaldybė. Kaip „Šilutės naujienoms“ sakė muziejininkas – istorikas I. Giniotis, minint Šilutės 510 metų jubiliejų, norėjosi įveiklinti svarbiausią miesto dalį – senąją turgaus aikštę, kurios vieta turi simbolinių prasmių ir susijusi su visos gyvenvietės pradžia. Būtent šioje vietoje atsirado pirmasis pastatas, aplink kurį kūrėsi prekyvietė ir gyvenvietė.

Anot pašnekovo, Šilutė ir jos apylinkės turi turtingą istorinę praeitį. Iki pat XX a. pradžios kartu su Klaipėdos kraštu skirtingais šimtmečiais ji priklausė Vokiečių ordinui, Prūsijos kunigaikštystei bei Vokietijos imperijai, 1923–1939 m. – Lietuvai, 1939–1945 m. – Vokietijai, po 1945 m. – SSRS, nuo 1990 m. yra neatskiriama Lietuvos valstybės dalis. Šiame krašte formavosi saviti gyvenimo ir architektūros bruožai, kurių nemaža dalis išliko iki šių dienų.

Taigi visai neseniai įrengti virtualūs „žiūronai“, supažindina su sudėtinga bei intriguojančia skirtingų kultūrų kurta Šilutės miesto istorija, vertingu architektūriniu paveldu.

Edukacinis 3D turas po senąją turgavietę

Muziejininkas I. Giniotis neabejoja, jog kelionė į praeitį šiuo virtualios realybės įrenginiu šilutiškiams ir svečiams sužadins norą domėtis ir pažinti Šilutės kraštą.

Muziejininkai projekto idėją įgyvendino ir realizavo pasitelkdami naujausius technologinius sprendimus. Iš išlikusių turgavietės atvirukų, nuotraukų ir planų buvo atkurta XIX a. pab. – XX a. vid. Šilokarčemos turgavietė ir aplinkiniai pastatai. Stacionarus įrenginys su virtualios realybės „žiūronais“ leidžia visus šiuos vaizdus ne tik pamatyti 360 laipsnių kampu, bet ir išgirsti jų istoriją, kurią pasakoja virtualus gidas. Žvelgdami pro juos, vartotojai turi galimybę atsidurti dirbtinėje trimatėje erdvėje, kurioje realistiškai atkurta senosios turgaus aikštės aplinka ir atmosfera.

Įdomu tai, kad žiūronai reaguoja į žmogaus judesius: pasukus galvą, įrenginys atitinkamai pakeičia matomą vaizdą. Sukurto realistinio 3D turinio dėka edukacijos – virtualios erdvės turo – dalyviai gali pasidairyti po senosios Šilokarčemos centrą – turgų, išvysti to laikotarpio pastatus, objektus, burvaltes, kuriomis atplaukdavo žvejai ir prekiaudavo tiesiai iš jų. Tai leidžia ne tik pamatyti, kaip prieš šimtmetį gyvavo Šilutės garsieji turgūs, bet tarsi sukuria galimybę juose pabuvoti, sužinoti, apie ten gyvenusius žmones, išvysti, kokiais verslais jie užsiimdavo ne tik turgaus dienomis.

Ir pramoga, ir edukacija

Šis virtualios erdvės turas pritaikytas įvairaus amžiaus žmonėms, nuo pradinių klasių moksleivių iki suaugusiųjų, tinka ir turintiesiems spec. poreikių.

Anot idėjos sumanytojo I. Giniočio, trimatės virtualios realybės žiūronai ir garsinė medžiaga yra puiki pagalbinė priemonė pažinimo ir edukacijos procesuose. Visa tai lavins vartotojų reakciją, atmintį, dėmesį, skatins kūrybiškumą, padės sukurti aplinką, kurioje galima mokytis. Muziejininkai neabejoja, kad tokia kelionė į praeitį su virtualios realybės įrenginiu ne vienam smalsuoliui sužadins dar didesnį norą domėtis bei pažinti Šilutės kraštą.

Paklaustas apie projekto tęstinumą, I. Giniotis neslėpė, kad galbūt visa tai įgaus didesnį pagreitį. Jis neatmeta galimybės, jog tokių žiūronų mieste ir rajone atsiras daugiau.

„Šilutės miestas suformuotas iš atskirų istorinių Šilokarčemos, Žibų, Verdainės ir kt. gyvenviečių, todėl tolimesniais etapais planuojama atkurti ir parodyti XIX–XX a. pr. svarbiausias miesto istorinių gyvenviečių vietas ir jose vykdytas veiklas, taip sukuriant naujas traukos vietas miestiečiams ir turistams“, – sakė pašnekovas.

Už finansinę pagalbą įgyvendinant projektą, Šilutės muziejininkai dėkoja Lietuvos kultūros tarybai ir Šilutės rajono savivaldybei. Taip pat reiškia didžiulę padėką UAB „Įtampa“ bei Šilutės seniūnijai – už elektros įvado atvedimą ir elektros pajungimą, E. Vidrinskui – už konsultacijas apie XIX a. pab. – XX a. pr. Šilokarčemos turgaus pastatų istoriją ir architektūrą, už idėjos įgyvendinimą inovatyviomis priemonėmis – UAB „Gluk media“.