Šilutiškiai iš parduotuvių „šluoja“ ginklus:  perka savigynai, siunčia  ir į Ukrainą

Šilutiškiai, kaip ir visos Lietuvos gyventojai, nuo pirmosios karo Ukrainoje dienos suskato ruoštis gintis nuo agresoriaus – intensyviai perka ginklus. Iš parduotuvių Šilutėje ir Klaipėdoje šluote šluojami ne tik koviniai pistoletai, bet ir medžiokliniai lygiavamzdžiai ir graižtviniai, dujiniai ginklai, elektrošoko aparatai, dujiniai balionėliai. Sparčiai perkami ir šaudmenys, taip pat - termovizoriai, žiūronai, prožektoriai, kuriuos siuntas suruošę šilutiškiai siunčia į Ukrainą. Ginkluojasi ne tik vyrai, bet ir moterys.

Ginklų parduotuvės Šilutėje savininkė J. Gedrimienė (dešinėje) ir pardavėja S. Lemkienė sako, jog nuo karo Ukrainoje pradžios ginklų pardavimas išaugo bent kelis kartus.

Poreikis išaugo kelis kartus

Ginklų ir šaudmenų parduotuvė „Medžioklis“ Šilutėje, Dariaus ir Girėno gatvėje duris atvėrė 2004-aisiais. Šios ir tokios pat parduotuvės Klaipėdoje savininkė Janina Gedrimienė pasakoja, jog per tuos beveik du dešimtmečius tokio kaip dabar šilutiškių poreikio ginklams dar nebuvo.
Parduotuvėje platus įvairių pistoletų pasirinkimas.

„Statistikos nevedėme, bet matome, jog poreikis ginklams nuo vasario 24-osios Šilutėje išaugo bent kelis kartus. Beje, klaipėdiečiai ginkluojasi dar aktyviau“, – sako J. Gedrimienė. Tiesa, prisipažįsta, kad pati sau asmeninio ginklo neturi: „Kam man asmeninis? Aš jų daug turiu, apsiginsiu jei ką“, – pajuokauja.

Verslininkė pastebi išskirtinį šilutiškių bruožą: anot jos, mūsų miesto gyventojai labai draugiški ir nuoširdūs pirkėjai, todėl jai pačiai patinka čia atvažiuoti ir padirbėti parduotuvėje.
Žmonės jaučiasi nebesaugūs
Parduotuvė „Medžioklis“ įsikūrusi Dariaus ir Girėno gatvėje.

Ilgametė „Medžioklio“ pardavėja Sigita Lemkienė pasakoja, kad į parduotuvę ateinantys šilutiškiai jau žino, jog ginklui būtinas leidimas, tad jį paprastai turi. Populiariausi pirkiniai šiuo metu yra koviniai pistoletai ir pusiau automatiniai graižtviniai ginklai. Labai perkami ir šaudmenys, nors ir jie parduodami tik turintiems leidimus ginklui.

Pasak Sigitos, kalbantis su pirkėjais aiškėja, jog daugelis ginklus, net ir medžioklinius,  perka savigynai. Žmonės jaučiasi nebesaugūs ir tiki, kad karo atveju, jei situacija pasisuktų taip, kad agresorė Rusija pultų ir Pabaltijo šalis, turint ginklą bent kurį laiką pavyktų apsiginti.

Tarp perkančiųjų ginklus moterų dar nedaug, gal tik dešimtadalis. Bet jos irgi perka kovinius ginklus ir šaudmenis.

Siunčia ir į Ukrainą

Ne paslaptis, kad kai kuriuose didžiuosiuose šalies miestuose jau ribojami ginklų ir šovinių pardavimai, pastarųjų galima pirkti ne daugiau nei 100. Taip yra todėl, kad Kinija dar anksčiau sustabdė komponentų, susijusių su šaudmenų gamyba (kulkų, parako, kapsulių) tiekimą.

 J. Gedrimienė sako, jog savo parduotuvėse kol kas ribojimų neįvedė ir patenkina visų pirkėjų poreikius.

Kovinių ginklų kainos parduotuvėje svyruoja nuo 500 iki kelių tūkstančių eurų, dujinį ginklą galima įsigyti nuo 50 iki poros šimtų eurų. Tiesa, ir ginklų kainos pastaruoju metu kilo.
Kas neturi leidimo ginklui arba reikiamos sumos tokiam pirkiniu, perka bent jau dujinį balionėlį ar elektrošoko aparatą. Ne vienas pirkėjas išsitaria, kad ruošia siuntą kariaujantiems ukrainiečiams ir tam perka daiktus, kuriems leidimo nereikia – žiūronus, termovizorius, prožektorius.