Šilutiškiai iškrito iš geriausių gimnazijų šimtuko

sveksnos abiturientai 2014 mJau dvyliktus metus iš eilės žurnalas „Veidas“ pateikia Lietuvos vidurinių mokyklų ir gimnazijų reitingą, kuriame pagal pasiektus egzaminų rezultatus ir kitus rodiklius sudėlioja 398 mokymo įstaigas.

Pagal 2014 mokslo metų rezultatus, geriausios Šilutės rajono gimnazijos gerokai smuktelėjo šalies mokyklų rikiuotėje.
Penkios mūsų rajono gimnazijos reitingų lentelėje šiemet išsirikiavo nuo 123-ios iki 256-tos vietos, o pernai jos buvo nuo 70-os iki 357 vietos.

Kaip ir pernai, aukščiausią poziciją iš Šilutės rajono gimnazijų užima Vydūno gimnazija.

Metodika išliko tokia pati, vietos smarkiai pakito

Mokyklų reitingų skaičiavimo metodika išliko tokia pati kaip ir pernai. Reitinge 80 galutinio balo taškų yra skiriama už valstybinių brandos egzaminų rezultatų vidurkį, o likusieji 20 taškų mokykloms paskirti pagal tai, kiek jų abiturientų praėjusiais metais į Lietuvos aukštąsias įstojo pirmu pageidavimu.

Šių dviejų kriterijų suma virto galutiniu balu (100 balų), pagal kurį ir buvo išrikiuotos mokyklos.

2014 metų reitinge (sudarytame pagal 2013 m. abiturientų pasiekimus) iš viso buvo įvertintos 424 gimnazijos ir vidurinio lavinimo mokyklos, o 2015 metų reitinge (pagal 2014 metų abiturientų pasiekimų rezultatus) lentelėje surikiuotos 398 mokymo įstaigos. Mūsų rajone 2014 metais buvo reitinguotos 5 gimnazijos ir 1 vidurinė mokykla, o šiemet – 5-ios gimnazijos. Reitingo lentelėje nebeliko Kintų vidurinės mokyklos.

Aukščiausią vietą Šilutės rajone išlaiko 123 poziciją šiemet užimanti Šilutės Vydūno gimnazija. Bet ji, palyginti su pernai (buvo 70-oje reitingo vietoje), nukrito net per 53 vietas.

Dar labiau krito Šilutės pirmosios gimnazijos įvertinimas: pernai buvo 72-oje vietoje, o šiemet – tik 182-oje (nukrito per 110 vietų).

40 vietų aukštyn šoktelėjo Vainuto gimnazija: pernai buvo 277-oje vietoje, šiemet – 237-oje.

Labiausiai pakilo –  net 118 vietų – Švėkšnos „Saulės“ gimnazija: iš 357-osios vietos pernai į 239-ąją vietą šiemet.

Paskutinė šių metų reitingo lentelėje iš mūsų rajono gimnazijų liko Žemaičių Naumiesčio gimnazija – šiemet ji įrašyta 256-oje vietoje. Jos šuolis žemyn iš 135-osios vietos pernai iki minėtos 256-osios vietos buvo per 121 vietą…

Lemiami – egzaminų rezultatai

Ryškūs svyravimai tarp gimnazijų rodo, kad pagrindinis balų skaičiavimo kriterijus VBE (valstybinių brandos egzaminų rezultatai) priklauso nuo konkrečios abiturientų laidos – jų gabumų, asmeninės motyvacijos, indėlio ir atsakomybės, galbūt korepetitorių pagalbos.

Žurnale „Veidas“ rašoma, kad ypač rajonų mokyklose VBE rezultatus nulemia ir socialinė, ekonominė aplinka, kuri daro tiesioginę įtaką mokymosi rezultatams.

Pavyzdžiui, VBE vidurkis rodo, kad tiek Vydūno, tiek Pirmojoje gimnazijoje abiturientų egzaminų rezultatai 2014 metais buvo apie 5-6 procentus prastesni nei 2013 metais. Atitinkamai sumenko ir įstojimo į aukštąsias mokyklas pirmuoju numeriu procentas, būtent tai ir galėjo nulemti gimnazijų pozicijų pablogėjimą.

Kitos dvi mūsų rajono gimnazijos – Vainuto ir Švėkšnos – per metus pasitempė: jų 2014-ųjų abiturientų laidų VBE rezultatai buvo 2-4 procentais aukštesni nei 2013 m. Atitinkamai reitinge šių gimnazijų pozicijos pagerėjo: vainutiškiai pakilo nuo 277 iki 237-tos vietos, o švėkšniškiai – nuo 357 iki 239-os pozicijos.

Žemiausioje sąrašo vietoje iš Šilutės rajono mokyklų atsidūrė Žemaičių Naumiesčio gimnazija, kurios vidutiniai VBE rezultatai suprastėjo tik keliais procentais, tačiau kone perpus (nuo 45 iki 17 procentų) krito įstojimas į aukštąsias mokyklas.

Pasidairykime į kaimynines gimnazijas

Žinoma, šilutiškiams svarbiausios savo rajono gimnazijos, tačiau aptarus savą kiemą visada knieti žvilgtelti, kaip sekasi aplinkinių rajonų gimnazijoms ir vidurinėms mokykloms.

Kaimyniniame Tauragės rajone aukštą poziciją užima Tauragės „Versmės“ gimnazija, atsidūrusi net 43-oje reitingo pozicijoje. Kitos šio rajono gimnazijos rikiuojasi taip: Batakių – 215-oji, Skaudvilės gimnazija – 247-ta, Žalgirių – 258-ta, o Žygaičių gimnazija – 287-ta.

Pagėgiškių mokyklos pateko tik į trečiąjį šimtuką: Pagėgių sav. Vilkyškių Johaneso Bobrovskio vidurinė – 227-oje, o Algimanto Mackaus gimnazija yra 254-oje vietoje.

Šilalės rajone aukštais balais įvertinta Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazija – 50 pozicija. Daug žemiau rikiuojasi Šilalės rajono Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio (218 vieta) ir Simono Gaudiešiaus (231 vieta) gimnazijos. Kitos šilališkių gimnazijos įkopė tik į ketvirtąjį šimtuką: Kvėdarnos Kazimiero Jauniaus gimnazija – 350-oji,Upynos Stasio Girėno vidurinė mokykla – 383-ioji, Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazija – 391-oji.

Reitingavo ir profesines mokyklas

Šiemet „Veidas“ pirmą kartą pagal tą pačią metodiką apskaičiavo ir 58-ių profesinio mokymo įstaigų 2014 metų akademinius rezultatus ir palygino bendrą jų balą.

„Veido“ atlikti skaičiavimai atskleidžia, kad esama profesinio mokymo įstaigų, kurių auklėtiniai pagal VBE rezultatų vidurkį pasirodo geriau nei kai kurių mokyklų ar gimnazijų ugdytiniai.

Šalies profesinių mokyklų reitingo lentelėje 49-ąją ir 50-ąją vietas atitinkamai užima Šilutės turizmo ir paslaugų verslo ir Šilutės žemės ūkio mokyklos.

Gan aukštą – 22-ąją – vietą bendrame reitinge užima Tauragės profesinio rengimo centras, žemiau savęs palikdamas 36-ias kitas didžiųjų miestų ir rajonų profesinio rengimo įstaigas.