Šilutiškiai išragavo apie 30 katilų žuvienės (foto, video)

Varėniškiai šventėje atrodė kaip grybai. / Martinos Pužaitės nuotr.Sklinda gandas po visą Lietuvą, kad 3-iajame Žuvienės virimo čempionate per 1000 litrų žuvienės išvirta, kalnai žuvies ir daug vyriškų saujų daržovių į viralus sumesta.

Kaip gi kitaip – šiemet dėl čempionato pagrindinio prizo – unikalaus čempiono žiedo – varžėsi net 26 komandos iš visos Lietuvos.

„Šilutės naujienų” agentai ambicingai nutarė išsiaiškinti, kur skanios žuvienės paslaptis.

Paaiškėjo, kad tai lemia toli gražu ne vien žuvų rūšis. Nors komandos kalbėjo – „Valgyk žuvį – valdyk liežuvį”, už liežuvio patempti visgi pavyko. Pripasakojo ir apie ungurio šašlykus, ir apie žuvies ašaras, ir net atskleidė, kokią sakę naudoti japoniškoje žuvienėje.

Komisijai gardžiausia pripažino „Pakalnės vingio” žuvienę, o šimtams šilutiškių, iki dugno ištuštinusių apie 30 didžiulių žuvienės katilų, nepavyko nustatyti „pačių pačiausių” virėjų – visus gyrė, visiems dėkojo.

Nuotraukų albumas Facebook.

Ideali žuvienė – gamtoje

Dar prieš čempionatą renginio vedėjas Marijus Budraitis sakė, kad kai kurios komandos taip saugo savo kulinarines paslaptis, jog registravosi tik gavę organizatorių patikinimą, kad neprivalės atskleisti savosios virimo paslapčių. Mums pavyko.

„Žuvienė be žuvies ašarų, kaip moteris be linksmų lūpų, kaip širdis be meilės”, – aiškino stilingas žvejys Remigijus Rimkus iš Šturmų komandos.

 Pasak jo, geriausia žuvienę virti gamtoje. Taip kiekvieną dieną vis kitokį skonį galima išgauti. Remigijus pataria, jog į idealią žuvienę rekomenduojama 10 skirtingų rūšių žuvies įdėti, o sultinį virti iš 6 rūšių žuvies. Žuvis – dalykas universalus, nes, pasak žvejo, galima ir ungurio ar ešerio šašlykus iškepti.

Bohemiškoji „Dailiokų” komanda – Šilutės meno mokyklos, Dailės skyriaus mokytojai pasiūlė žuvienės ragauti ateiti… trečiadienį, mat jie žuvienę brandins.

„Kai tuoj pat valgai – jokio skonio”, – sakė Živilė Skirkevičienė. „Dailiokai” atskleidė, kad į puodą suvirė ir gerąsias kūrybines energijas.

Šios komandos vadovas Arnoldas Milukas neslėpė, jog pernai žuvienę be žuvies išvirė ir IV vietą laimėjo, tai šiemet įdės žuvies ir I vieta – garantuota.

Komanda patikino, kad menininkas Romas Tarvydas net čempiono žiedą gamino pagal A.Miluko pirštą.

Kaimynų – senosios Gėgės žvejų žuvienė „Gurgurkuku”.

Virėjai paviešino receptą: rankomis sugaudytas žuvis dar gyvas reikia užpilti degtine ir brandinti, kol jos pradės dainuoti. Kai dainuoti pradės ir žuvienės virėjas, tada jau galima dėti 9 žolelių lapus. Jeigu paragavus viralo virėjui prieš akis atsivers vandenynas, o iš akių pradės kristi lietus – reiškia žuvienė verdama teisingai.

Video:

Nuo varguolių viralo – iki moliūgų deserto

Tauragės komandos moterys, pasipuošusios jūreiviškais marškinėliais, aiškino, jog jų žuvienė – varguolių, mat žuvį suvalgo pačios, o iš ašakų verda viralą.

Vakarų kranto jaunimas (mailiaus studija) virė japonišką žuvienę. Vyr. šefė Kornelija Čepytė metus praleido Japonijoje, tad iš jos parsivežė receptą. Egzotiško skonio žuvienėje plaukiojo žirneliai ir net krevetės, skonį stiprino sojos padažas ir tradicinis japonų gėrimas sakė, saldus padažas mirin.

Smagieji Kupiškio „Šamiokai” eilėmis išguldė receptą. Jų Uošvienės le’žuvienės sėkmė priklauso nuo to, kaip virėjas parenka produktų kiekius ir dėjimo į puodą eiliškumą. Labai svarbu, kokiu šaukštu maišoma ir kas le’žuvienę valgo, ar Mituvos vanduo nedrumstas, ar Kupiškio marių žuvys laimingos…

„Nuostabiai skanu!”- emocijų neslėpė moteris, šaukštu kabindama moliūgų desertą, kuriuo vaišino Šilutės kredito unijos komanda, bevirdama žuvienę. Desertu susigundė net pats meras Virgilijus Pozingis.

Didžiulį moliūgą užaugino Liuda, o Virginija Rudienė daržovės viduje pagamino net 14 litrų skanėsto.

Receptas labai paprastas: vakare supjaustyti moliūgą norimo dydžio gabaliukais, sumaišyti su cukrumi ir palikti. Ryte – fantazijos reikalas. Galima dėti granatų, bruknių, kivių, šaltalankių sulčių, šaldytų uogų.

„Tai – lietuviški ananasai”, – gyrė Virginija. Šios komandos kapitonas Rūtenis Norkaitis buvo pripažintas Žuvienės virimo čempionato komandų kapitonų kapitonu.

Svečių žuvienės – kitokios

Iš kitų išsiskyrė Varėnos savivaldybės komanda – visa grybų delegacija. Pakalbintas Saulius Korocejus sakė nustebęs, kad tiek daug žmonių susirinko žuvienės valgyti. Varėniškių žuvienė buvo su grybais.

„Mes dzūkai – girių karaliai. Musmirių ir haliucinogeninių grybų nedėjom”, – garantavo Saulius.

Neveltui Varėnos „Nakcižibių” komanda laimėjo vaišingiausios titulą – visi galėjo vaišintis voveraitėmis, spanguolėmis, net šviežiomis bandelėmis su grybais.

Stilingiausia komanda tapo Utenos „Aukštaitijos ešeriokai”, šmaikščiausi – Skuodo virėjai, etnografiškiausia pripažinta Vištyčio rajono komanda.

Egzotikos įnešė iš užsienio svečiai – spalvingais tautiniais drabužiais pasipuošę liaudies dainas traukė ukrainiečių ansamblis, atvykęs į mūsų šventę iš Tilžės.

joomplu:209joomplu:207joomplu:304

Geriausi – kraštiečiai

Šiemet geriausios žuvienės virėjas buvo renkamas itin atsakingai ir slaptai. Objektyvumo dėlei dubenėliai su žuviene buvo tik sunumeruoti, tad 8 narių komisija nežinojo, kieno viralą ragauja.

Komisijai vadovavo kraštietis europarlamentaras Zigmantas Balčytis, o kartu su juo žuvienes vertino Salos etnokultūros ir informacijos centro vadovė Birutė Servienė, Šilutės savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė, žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, praėjusių metų žuvienės virimo čempionato nugalėtojas Jonas Purlys, dainininkas, šlagerių karalius Ovidijus Vyšniauskas, Šilutės mažųjų laivų uosto valdytojas Rimgaudas Višinskas ir kraštietis verslininkas Rimantas Cibauskas.

Z.Balčytis prisipažino, kad žuvienių dubenius tikriausiai ir naktį sapnuos, mat tiek daug jų teko išragauti.

III vietos laimėtoja paskelbta Šilutės žuvininkystės asociacijos „Lampetra” komanda. Vicečempionė – Šilutės sporto ir sveikatingumo centro „Atėnai” komanda. Pirmojo respublikinio žuvienės virimo čempionato nugalėtoja tapo rusniškio Raimondo Plikšnio komanda „Pakalnės vingis”.

Nugalėtojui meras V.Pozingis įteikė unikalų čempiono žiedą, ant kurio puikavosi miniatiūrinis katiliukas, o jame matyti iš gintaro išlieta tarsi kunkuliuojanti sriuba.

Šventės dalyvai ir svečiai taip pat varžėsi irklo laikymo rungtyje, plačiau susipažino su krašto istorija bei kultūros paveldu, kurią pristatė Šilutės muziejus kartu su folkloro ansambliu „Ramytė”. Pristatyta nauja kompaktinė plokštelė su dainomis apie Pamario kraštą „Vėjų dainos”.{jcomments on}

Silutes naujienu LOGO