Šilutiškiai kartu su visa Lietuva gedėjo nužudyto keturmečio

zvakuciu deginimo_akcja_3Penktadienio vakarą Šilutėje, šalia Savivaldybės administracijos pastato, sužibo šimtai žvakučių už skriaudžiamus ir nužudytus vaikus. Susirinkę šilutiškiai tyloje su ašaromis akyse gedėjo patėvio žiauriai sumušto ir kitą dieną mirusio keturmečio Mato iš Kėdainių.

„Mylim tave, tu nuostabus“, „Ilsėkis ramybėj, angelėli“, – tarp žvakių gulėjo vaikų piešiniai su tokiais užrašais. Niekas garsiai nekalbėjo… Žvakės apšvietė mirusio berniuko nuotraukas, o pliušiniai meškiukai šalia jų bylojo, kad vaikų nesaugančioje Lietuvoje dar vienas mažylis mirė nuo smurto…

Kiekvienas žvakę uždegęs šilutiškis kartu su tūkstančiais Lietuvos žmonių išreiškė pasipiktinimą aukščiausia valdžia ir vaiko gerovės institucijomis, nesugebančiomis užkirsti kelią smurtui prieš vaikus – namuose, darželiuose, mokyklose, bet kurioje vietoje, kur tik jie yra.
Kvietė stabdyti smurtą

Ketvirtadienį Lietuvą sukrėtė sZvakuciu deginimo_akcija_vakareiaubinga žinia apie itin žiaurų nusikaltimą, įvykdytą Kėdainiuose. Įtariama, kad Kėdainiuose patėvis mirtinai sumušė 4 metų berniuką.

„Kviečiu gedulo savaitgaliui už kiekvieną žuvusį vaiką, už kiekvieną vaiką, prieš kurį smurtaujama, už kiekvieną mažą žmogų – mūsų šalies pilietį, mūsų ateitį ir mūsų turtą, uždegti vilties ir gedulo žvakę kaip palaikymo jiems ženklą ir pasakymą – aiškų NESUTINKU su tuo, kas vyksta mūsų šalyje“, – kvietė šios akcijos iniciatorė, buvusi šilutiškė Rima Olberkytė – Stankus.

Ši nelaimė daugelyje miestų sukėlė visuomenę nebetylėti, netoleruoti jokių smurto apraiškų. Svarbiausia, supurtyti Seimą, daugybę metų nesugebantį pasirūpinti suaugusiųjų skriaudžiamais, mušamais ir žudomais bejėgiais vaikais – juk ką tik parlamentarai atmetė įstatymą, draudžiantį vaikams taikyti fizines bausmes.

Anot akcijos organizatorių, jei seimūnai nemato problemos, tai žmonės nori atkreipti dėmesį į bauginančią smurto artimoje aplinkoje statistiką. Ji yra tokia: 2016 metais  pradėtas 1051 ikiteisminis tyrimas dėl fizinio smurto prieš vaikus, 74 – dėl seksualinės prievartos, 114 – dėl psichologinės prievartos, dėl fizinio skausmo sukėlimo – 1100, išžaginimo – 48, seksualinio prievartavimo – 56. Pernai žuvo 17 vaikų. Kasmet nusižudo maždaug viena klasė moksleivių.

Informatikos ir ryšių departamente skelbiama oficialioji statistika apie nusikalstamumą savivaldybėse. Nurodyta, kad (išankstiniais duomenimis) Šilutės rajone 2016 metais:

zvakuciu deginimo_akcija_5_copy9 vaikai nukentėjo nuo tėvų, 6 – nuo patėvių ar įtėvių, 3 – nuo artimų giminaičių, 5 – nuo nepažįstamųjų; 1 vaikas patyrė turtinę žalą, – 19 fizinį smurtą, 3 – psichologinę prievartą.

Remiantis Tauragės AVPK informacija, Šilutės rajono policijos komisariate pernai pradėti 12 ikiteisminių tyrimų dėl smurto artimoje aplinkoje prieš mažamečius vaikus – 10 ikiteisminių tyrimų yra užbaigta (bylos perduotos į teismą arba baigtos proceso šalims susitaikius), 1 ikiteisminis tyrimas nutrauktas, vadovaujantis LR BPK 3 str. 1 d. 1 p., 1 ikiteisminis tyrimas vis dar vyksta.

Gedėjo ir šilutiškiai

Penktadienį Šilutėje nuo 12 valandos pavieniai ar į grupeles susibūrę žmonės – mamos, tėčiai, močiutės, seneliai, vaikai, ėjo uždegti žvakelių prie Savivaldybės administracijos pastato.

Vakare, nuo 18 iki 20 valandos, Šilutės šeimų klubas organizavo bendrą pabuvimą kartu, išreiškiant savo rūpestį dėl skriaudžiamų, žudomų vaikų. Daugiau kaip 100 šilutiškių vakarojo su ašaromis akyse prie žvakelių šviesos.

„Šilutės naujienų“ žiniomis, žvakutės degintos ir Žemaičių Naumiestyje, o kas negalėjo ateiti, žvakutes uždegė namuose.

Susibūrimą Šilutėje organizavusi Šilutės šeimų klubo įkūrėja, trijų vaikų mama Vilija Liatukienė neslepia, kad jai penktadienio rytas, kai sužinojo apie berniuko mirtį, prasidėjo ašaromis.

„Šios žvakelės deginamos už kiekvieno skriaudžiamo vaiko skausmą. Mes, suaugusieji, dažniausiai galime apsiginti, o jie yra bėjėgiai, negali savęs apsiginti, neturi kam pasiguosti“, – sunkiai tramdydama ašaras kalbėjo moteris.

Vilija sako, kad tik šiandien supratusi penktoje klasėje mokytojos I.Staškuvienės pasakytus žodžius, kad didžiausia žmogaus yda yra ABEJINGUMAS, tad visus ragino išgirsti, kalbėti, matyti, padėti.

Anot jos, tokios akcijos, kaip ši, daug ką gali pakeisti. Visų pirma sudrebinti abejingumą, kuris ir privedė prie šio įvykio.

Daug emocionalių priekaištų, diskusijų visą savaitgalį buvo galima pamatyti ir „Facebook“ erdvėje. „Šilutės naujienų“ paskyroje žmonės piktinosi žiauriais tėvais, ragino moteris atsimerkti ir negyventi kartu su smurtaujančiais vyrais, linkėjo mirusiam vaikeliui ilsėtis ramybėje.

Ištrauka iš vienos socialinės darbuotojos pasisakymo: „Nežinau, kaip Jums, bet man pervažiavus Šilutės miesto centru, pasidarė liūdna, gumulas gerklėj pastrigo… Ir ne tik dėl gerb. Pareigūno žūties, bet ir dėl visų žmonių – suaugusiųjų ir vaikų, kurie netenka galimybės gyventi dėl kitų kaltės… Skauda dėl artimųjų ir mylimųjų patiriamo netekties skausmo, skauda dėl to, kad ir didžiausias gyvenimo klaidas padarę žmonės nepasimoko ir toliau kankina kitus… Tikiuosi, kad po visų šių dienų skaudžių įvykių Jūs pagalvosite, kad užtenka skaudinti vieni kitus skaudžiais žeminimais, pykčiais, ir bent šiek tiek suteiksite gėrio kitiems, nes mes niekada negalime žinoti, kas bus rytoj…“

Žada esmines pertvarkas

Matuko mirtis supurtė ir Seimą bei Vyriausybę – vasario 14 d. žadama šaukti neeilinę Seimo sesiją, kurioje bus svarstomas įstatymas, draudžiantis fizinį, emocinį, seksualinį smurtą.Zvakuciu deginimo_akcija_seimu_klubas

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija su nevyriausybiniu sektoriumi intensyviai dirba, siekdami pateikti Seimui Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą, kuris siųs aiškią žinią, kad smurtas prieš vaikus yra netoleruotinas ir baustinas reiškinys, bei numatantį prevencinio darbo kryptis įvairiose srityse.

„Laukti nebėra ko, reikalingi esminiai ir greiti pokyčiai vaiko teisių apsaugos srityje“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis po penktadienį Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje įvykusio aukšto lygio pasitarimo dėl vaiko teisių apsaugos. Pasitarime  nuspręsta iš esmės reformuoti vaikų apsaugos sistemą, kad ji padėtų išaiškinti ir užkardyti smurto prieš vaikus atvejus.

L.Kukuraitis pabrėžė, kad problemų sukelia tai, jog vaiko teisių apsaugos specialistai apkrauti daugeliu funkcijų, o bendrų standartų, kurie būtų keliami jų darbui, iki šiol nėra. Visos žinybos – nuo savivaldybių iki teisėsaugos – pripažįsta, kad trūksta ne vien bendradarbiavimo tarp specialistų, bet ir informacinių registrų suderinamumo.

Ministro teigimu, Vyriausybėje artimiausiu metu bus priimtas nutarimas, kuriuo bus nustatytas algoritmas, kaip turi bendradarbiauti įvairios tarnybos, siekiant apsaugoti vaikus – bus nubrėžtos aiškios ribos, kas už ką atsakingas ir kas ką turi daryti.

Taip pat, pasak ministro, ketinama centralizuoti vaiko teisių apsaugos sistemą. Pirmieji pokyčiai turėtų būti padaryti per artimiausias kelias savaites.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.