Šilutiškiai kviečiami Vasario 16-ąją paminėti kitaip

vasario 16 copyArtėjant Vasario 16-ajai, kuomet minėsime Valstybės atkūrimo dieną, į diskusiją Savivaldybėje pakvietė kultūros srities atstovai.

Jie pristatė šiemet vyksiančią ypatingą Vasario 16-osios šventę – pilietinė akcija Šilutėje, šiemet pavadinta skambiu ir pramingu pavadinimu – „Trispalvės diena“, neabejotinai sudomins įvairaus amžiaus gyventojus.

Valstybės šventės bus įdomios

Kultūros darbuotojai ne vienerius metus susiduria su gan kebliu uždaviniu: renginiai, skatinantys pilietiškumą ir patriotinius jausmus, turi suburti žmones, tačiau išryškėja atvirkšti rezultatai – kasmet į minėjimus atvyksta vis mažiau gyventojų.

Daugelis kraštiečių po valstybinių švenčių minėjimų priekaištauja, jog šventės tampa nebeįdomios, nepatrauklios ar net liūdnos. Tad galbūt dėl to daugelis gyventojų mieliau laisvadienius renkasi praleisti šiltuose namuose, prie televizijos ekranų, arba pasivaikščiodami po prekybos centrus.

Šiemet kultūros darbuotojai nutarė Valstybės atkūrimo dieną surengti visiškai kitokią, kad ji sudomintų įvairių kartų žmones.
Anot Kultūros skyriaus vedėjos Vilmos Griškevičienės, atėjo pats tinkamiausias metas auginti tradicijas, kurios ir toliau būtų tęsiamos valstybinių švenčių minėjimo metu – juk artėja valstybės šimtmetis.

„Mums svarbu, kad valstybinių švenčių minėjimai taptų kiekvieno žmogaus savastimi, o ne tik laisvadieniu. Gražios, patrauklios šventės niekas kitas nesukurs, tik mes patys: tiek darbuotojai, tiek krašto gyventojai“, – sakė V.Griškevičienė.

Trispalvės juostelėmis puoš Gediminaičių stulpus

Šiais metais vienas iš Vasario 16-osios pilietiškumo akcijos veiksmų bus DO-VANOTI.

Jau nuo vasario 10 dienos prie Kultūros ir pramogų centro stovės ir gyventojus kvies Gediminaičių stulpų instaliacija.
Gediminaičių stulpai – vienas iš svarbiausių valstybingumo simbolių. Prie šios instaliacijos kiekvienas gyventojas galės užrišti paties atsineštą geltoną, žalią ar raudoną  juostelę (arba visas tris). Kas norės, ant šių juostelių galės palikti ir savo inicialus, užrašyti datą.

Pins apyrankes

„Trispalvės dieną“ – Vasario 16-ąją – Kultūros ir pramogų centre užvirs veiksmas dar prieš pietus. Kaip sakė šio centro direktorė Jūratė Pancerova, gyventojus susiburti ir atvykti į minėjimo renginius kvies skambanti muzika bei įvairūs renginiai.
Nuo 11 val. Kultūros ir pramogų centre visi galės pasigaminti trispalves apyrankes bei jomis pasipuošti. Su atvykusiaisiais dirbs, mokys pinti apyrankes edukatoriai bei savanoriai.

12 val. tikintieji tradiciškai bus kviečiami pasimelsti už valstybę. Šventos Mišios bus aukojamos Šilutės katalikų parapijos Šv. Kryžiaus bažnyčioje.

Dainuos I.Narkutė ir Landsbergiai

Nuo 15 val. šventės ašis vėl visus trauks į Kultūros ir pramogų centrą. Čia bus surengta literatūrinė – muzikinė kompozicija „Trispalvis“, kurioje partizanines dainas atvykusiesiems dovanos garsūs atlikėjai: dainininkė Ieva Norkutė, poetas, publicistas, teatro ir kino režisierius Vytautas V. Landsbergis ir jo žmona Ramunė Landsbergienė.

Tuo pačiu metu Vilniuje bus rodomas dokumentinis filmas „Trispalvis“, jį Vasario 16-ąją galės pamatyti ir šilutiškiai bei miesto svečiai.

Naujasis Vytauto V.Landsbergio filmas „Trispalvis“ pasakoja apie režisieriaus pamėgtą Lietuvos pokario istoriją, tik šįkart čia kalbama ne apie konkretų žmogų ar įvykį, o bandoma sukurti apibendrintą pokario laisvės kovotojo portretą – nejuodinamą ir nešviesinamą, autentiškai piešiamą dvylikos to meto kovų liudininkų, buvusių partizanų ir jų ryšininkų. Filme be įtaigių dokumentinių pasakojimų galima pamatyti ir vaidybines scenas, nufilmuotas meistriška operatoriaus Sauliaus Lukoševičiaus ranka. Filmą lydi ir muzikiniai intarpai, kuriuose partizaniškas dainas atlieka I.Narkutė ir M.Levickis. Filmas „Trispalvis“ panardins žiūrovą į Lietuvos istorijos verpetus, raibuliuojančius kuo įvairiausiomis spalvomis – ir linksmomis, ir jaudinančiomis, ir graudžiomis. Visa tai prabils paprasta, nepretenzinga kino kalba, suprantama ir jaunam, ir senam, mylinčiam šį gražų kraštą.

Po filmo peržiūros visi atvykusieji bus pakviesti pabendrauti su režisieriumi.

Tikimasi šilutiškių iniciatyvos

Vasario 16-osios renginių pristatymo metu kultūros darbuotojai sakė, kad tikisi sulaukti įvairių gyventojų iniciatyvų.
Pasak V.Griškevičienės ir J.Pancerovos, kiekvienas šilutiškis gali pasiūlyti savo idėjų, kurios galėtų šventę padaryti dar įdomesnę, patrauklesnę. Ne kas kitas, o patys gyventojai turi parodyti iniciatyvą ir kartu švęsti svarbiausias mūsų valstybės šventes.

Tikimasi, kad šiųmetę Vasario 16-osios šventę Šilutėje paįvairins ir sporto atstovai. Pastarieji galėtų surengti šilutiškiams linksmų estafečių ar kitokių sportinių užsiėmimų. Jei oras leis, galbūt išskirtinę programą paruoš ir ledo ritulio klubo atstovai.