Šilutiškiai mokosi švęsti ir gyventi švariau

zuviene siukslesPrieš savaitę rasti kelią į Šilutę buvo galima net užsimerkus – miesto uostelio prieplaukoje kvapais viliojo beveik pusšimtis skirtingų žuvienių. Kol vieni virė, o kiti ragavo, tretieji rūpinosi, kad nei uoslės, nei akies nedirgintų greit augantys šiukšlių kalnai – po 5-ojo šešias valandas trukusio žuvienės virimo čempionato išvežtos net 3 tonos atliekų.

3 tonos atliekų išvežta nedelsiant

„Visų tarnybų darbas buvo labai gerai sustyguotas. Natūralu, kad pasibaigus šventei, nors ir būta tų konteinerių, nors ir jų maišai net šventės metu buvo keisti – pievoje kur ne kur mėtėsi šiukšlės. Tai labai žmogiška. Taip visų, net ir pasaulinių renginių vietos atrodo, tereikia pažiūrėti į aikštę po NBA rungtynių… Svarbiausia ne tai, kad tų šiukšlių yra, o tai, kiek ilgai jos ten lieka – porai dienų ar porai valandų. Mums džiugu pasakyti, kad šventės teritorija sutvarkoma vos pasibaigus renginiams“, – sakė čempionato vyriausiasis šefas Marijus Budraitis.

Už atliekų tvarkymą Šilutės krašte atsakingos įmonės „Ecoservice“ laikinai vadovės pareigas einanti Jūratė Glazauskienė informavo, kad prieš šventę į uosto teritoriją greta buvusių keturių atvežta dar dešimt 1,1 kubinių metrų talpos buitinių atliekų konteinerių. J.Glazauskienės teigimu, ilgametis bendradarbiavimas su miesto vadovybe leidžia numatyti, kiek pajėgumų prireiks, ir užtikrinti, kad atliekos netrikdytų geros šventės dalyvių ir svečių nuotaikos.

„Kaip galima numanyti, švenčių metu pagrindines atliekas sudaro vienkartiniai dubenėliai, įrankiai. Neturime tikslaus skaičiaus, kiek žuvies mėgėjų šiemet čia buvo, bet, pavyzdžiui, praėjusiais metais apsilankiusiųjų skaičius siekė beveik 8 tūkstančius. Jei nebūtų pakankamai konteinerių, arba jie būtų pastatyti atokesnėse, nepatogiose vietose, čempionato dalyviams ir stebėtojams nuotaiką gadintų bent jau kone dešimt tūkstančių purvinų lėkščių. Rūpindamiesi miesto švara bei gyventojų gerbūviu ir dirbome tam, kad to nebūtų“, – darbo kasdienybę pristatė „Ecoservice“ Šilutės padalinio l.e.p. vadovė.

Visi 14 konteinerių buvo pripildyti ir išvežus juos suskaičiuota, kad atliekų būta per 3 tonas. Visgi būtina pridurti, kad palaikyti tvarkingą aplinką padėjo ir patys susirinkusieji. Vyriausiojo čempionato šefo teigimu, tai iliustruoja augantį jų sąmoningumą.

„Galiu pasidžiaugti, kad žmonių kultūra auga. Šventės metu žuvienė buvo pilama į vienkartinį termoindą – kiek brangesnį, tačiau nedeginantį delnų. Ir čia išryškėja žmonių sąmoningumas – gavęs tą indą šventės dalyvis panaudoja jį ne vieną kartą, o su tuo pačiu prieina ir prie kito žuvienės meistro, paragauti, ką jis pagaminęs. Pastebėjome, kad tai daro daugiausiai solidaus amžiaus žmonės“, – džiaugėsi Marijus Budraitis.

Domiesi pasauliu? Pradėk rūšiuoti!

Savivaldybės specialistai tikina, kad ne tik šios ar panašių švenčių metu galima išvysti ekologinio sąmoningumo ir kultūros įrodymus. Vyriausiasis Šilutės rajono savivaldybės specialistas – gamtosaugininkas Remigijus Rimkus pasakojo, kad tokios tendencijos stebimos jau ne pirmus metus.

„Šilutės krašto žmonių sąmoningumą geriausiai iliustruoja akcijos „DAROM“. Palyginus 2010 metus su šiais, akivaizdžiai matyti, kad iš miškų, pakelių surenkama vis mažiau šiukšlių – anksčiau išveždavome 40-50 tonų, o dabar surenkame dešimt kartų mažiau – 4-5 tonas. Tai yra pozityvus vietinės rinkliavos naudingumo įrodymas: gyventojas ima kitaip žiūrėti į savo pareigas, jam nebėra galimybių slėpti savo atliekų kiekių“, – sakė gamtosaugininkas R.Rimkus.

Specialistui antrina ir „Ecoservice“ l.e.p. vadovė Jūratė Glazauskienė, pridurdama, kad rezultatai visgi galėtų būti dar geresni.
„Išties jau porą metų stebime augančius rūšiavimo rodiklius. Žmonėms yra suteiktos visos galimybės rūšiuoti, tereikia jomis pasinaudoti – Šilutės savivaldybės teritorijoje stovi 103 antrinių žaliavų konteinerių komplektai skirti plastikui, stiklui ir popieriui. Taip pat reguliariai darome rūšiavimui skirtų spalvotų maišų komplektų dalinimo akcijas – tereikia atvykti ir pasiimti arba paskambinti ir sutarti dėl atsiėmimo. Tačiau tenka taip pat pridurti, kad nors tendencijos ir gerėja, yra ir daug geriau ir efektyviau atliekas rūšiuojančių regionų, tad šilutiškiai dar tikrai galėtų stiebtis“, – pripažino J.Glazauskienė.

Be plastikui, stiklui ir popieriui skirtų rūšiavimo konteinerių gyventojams yra išdalinta ir 2000 konteinerių žaliosioms atliekoms, tad šilutiškiai prie buitinių atliekų nebemeta žolės, lapų, šakų. Rajono savivaldybės gamtosaugininkas priduria, kad atliekas rūšiuoja tie, kas tiesiog domisi juos supančia informacija.

„Rūšiuoja tas žmogus, kuris supranta savo vaidmenį visuomenėje. Toks žmogus, kuris skaito spaudą, domisi kitomis žiniasklaidos priemonėmis, gražiai gyvena savo asmeninėje aplinkoje. Tai žmogus, kurio ir vidus gražus, nes jam rūpi planetos ateitis, gamtiniai ištekliai. Jei žmogus gyvena asocialų gyvenimą, jam niekas nerūpi, tai ir rūšiavimu jo nesudominsi – tik radikalūs gyvenimo pokyčiai priverstų jį susimąstyti“, – įsitikinęs Remigijus Rimkus.

Norintys prisijungti prie atliekas rūšiuojančiųjų, tačiau nežinantys, kaip tai padaryti, informacijos visada ras internetinėse savivivaldybės, bendrovės „Ecoservice“ svetainėse.