Šilutiškiai netyli: vis dažniau skundžiasi dėl nekokybiškų aviečių, agurkų, stintų

VMVT skundai_2Supelijusios avietės ir šviežių agurkų kvapą praradusios stintos turguje, grikių kruopų maišeliai, kuriuose skraido maistinės kandys ir saldainiai su kirmėlėmis parduotuvėse, nešvara kebabinėse – tai skundai, kuriuos Šilutės valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) pateikia šilutiškiai – pirkėjai ir vartotojai.

Statistika rodo, kad tokių pranešimų daugėja – šiemet jų gauta jau beveik dvigubai daugiau, nei pernai per visus metus. Tai rodo, jog mūsų pirkėjai tampa vis labiau išprusę ir moka ginti savo teises.

Pasitvirtino pusė pranešimų

Šiemet nuo metų pradžios iki spalio 10 dienos Šilutės VMVT gavo 18 pranešimų apie nekokybiškus produktus ir netvarką rajono maisto tiekimo įmonėse. Palyginimui – pernai per visus metus buvo gauta tik 10 tokių pranešimų. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad  realų pagrindą turi pusė visų skundų: šiemet jau pasitvirtino 9, pernai – 5 pranešimai, – tokius skaičius pateikia Šilutės VMVT inspektorė Virginija Kirjanovienė.

Daugiausia – 8 pranešimai šiemet gauti dėl viešojo maitinimo įmonių veiklos, du – dėl prekybos turguje pažeidimų, o kiti 8 – dėl prekybos parduotuvėse ir prekybos centruose pažeidimų.

Skundžiasi ir turgaus, ir parduotuvių pirkėjai

Šilutės turguje maisto produktus pirkę žmonės teigė, kad iš vieno prekeivio įsigijo jau supelijusių aviečių. Prekeivis nustatytas, tačiau supelijusių uogų jis neturėjo. Kitas pirkėjas tikino turguje nusipirkęs nekokybiškas stintas: žuvis, pasak jo, neturėjo jai būdingo šviežių agurkų kvapo.

Paaiškėjo, kad prekeivis pardavinėjo ne Kuršių mariose, bet jūroje sugautas stintas, kurios įprastai neturi tokio stipraus kvapo. Abu pirkėjai informuoti apie tikrinimų rezultatus.

Prekybos įmonėse apsiperkantys žmonės dažniausiai teigia įsigiję arba lentynose matę prekių su pasibaigusiais vartojimo terminais. Štai vienas pirkėjas buvo įsigijęs paukštieną, jau turinčią nemalonų kvapą, ir inspektoriai netruko nustatyti, kad jo skundas turėjo realų pagrindą – paukštienos vartojimo terminas tikrai buvo pasibaigęs.VMVT skundai_1

Vartojimo terminų pažeidimus, pasak V.Kirjanovienės, yra nesunku nustatyti, kai pirkėjas išsaugo pirkimo čekį.

Iš mokyklų – tik vienas pranešimas

Viešojo maitinimo įstaigų klientai dažniausiai skundžiasi nekokybišku maistu kavinėse ir netvarka kebabinėse. Iš šiemet gautų 8 tokių pranešimų pasitvirtino 6: kebabinėse išties rasta netvarkos, o miesto kavinėse – produktų su pasibaigusiais vartojimo terminais. Beje, pastaruosius skundus išsakė prisistatę vartotojai.

Tik vienas skundas šiemet gautas dėl mokinių maitinimo, jis VMVT pasiekė kovo mėnesį iš vienos kaimo mokyklos. Pranešimą pteikusi moksleivio mama buvo teisi sakydama, jog mokyklos valgykloje vaikams pardavinėjami neleistini maisto produktai: bandelės su šokoladu, sultys, saldus arbatos gėrimas ir kt. Apie pažeidimą informuoti mokyklos vadovai, maitinimo įmonės vadovas ir pareiškėja. Daugiau skundų iš tos mokyklos nesulaukta.

Tiria ir anonimiškus skundus

„Tiriame visus – net ir anoniminius skundus, ir anoniminiai dažnai pasitvirtina“, – sako V.Kirjanovienė. Tačiau, pasak inspektorės, neretai aiškinantis aplinkybes tenka ieškoti papildomos informacijos, ir jei pareiškėjas nepalieka jokių savo kontaktų, tai padaryti (pavyzdžiui, nustatyti tikrąjį prekybininką) tampa neįmanoma. Nes, pavyzdžiui, vien kebabinių Šilutėje priskaičiuojama arti 10-ies, ir keturios iš jų yra nedidelėje teritorijoje šalia H.Šojaus gatvės. Tuo tarpu kartais pareiškėjai praneša nekokybišką produktą nusipirkę „šalia vieno prekybos centro“… Toks apibūdinimas yra labai netikslus ir išsiaiškinti situaciją būna labai sudėtinga.

Todėl VMVT atstovai labai prašo pareiškėjų visada palikti savo kontaktinius duomenis ir pateikti kuo daugiau informacijos.

Tikrinti skundo inspektoriai stengiasi išvykti kuo greičiau, jei pavyksta, tyrimas pradedamas net tą pačią dieną. 

Dar kartą VMVT specialistai primena ir apie būtinybę saugoti pirkimo čekį, labai gerai, jei pirkėjai padaro ir nuotraukų. V.Kirjanovienė primena, jog net apsiperkant turguje reikėtų pasidomėti ar ūkininkai turi leidimus parduoti savo produkciją. O norint  įsitikinti, jog tikrai perkame lietuvišką produkciją, verta paprašyti ir ūkio registracijos dokumentų.