Šilutiškiai pernai augino visus statistinius rodiklius

Pernai ne CMS patalpose registruotos 8 santuokos - viena daugiau nei užpernai. / mosmans.com.au nuotr.Nors praėję metai pasižymėjo didesniais mirtingumo bei skyrybų rodikliais, būta ir džiugesnių dalykų: 2011-ieji mūsų rajone buvo dosnūs vestuvių ir pasaulį išvydusių naujagimių skaičiumi.

Kaip Šilutės rajono gyventojai gerino arba atvirkščiai – blogino įvairius statistinius rodiklius, „Šilutės naujienoms“ pasakojo Civilinės metrikacijos skyriaus (CMS) vedėja Lilija VALAITIENĖ.

Emigrantai vestuves užsisako prieš metus

Pernai Šilutės CMS įregistruotos 302 santuokos – 23 daugiau nei užpernai. Didžiausias santuokų skaičius per visus 11 L.Valaitienės darbo metų šiame skyriuje, fiksuotas 2008 m. – net 389 santuokos.

Nuo 2009 m. šis rodiklis ėmė mažėti. Tokius pokyčius, pasak L.Valaitienės, lėmė ekonominės priežastys ir užklupęs sunkmetis, kuomet vestuvių džiaugsmus kuriam laikui atidėjo ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje gyvenančios poros.

Pastebima, kad didelės šventės neplanuojantys jaunavedžiai mieliau planuoja tuoktuves penktadieniais ar kitomis darbo dienomis. Kai kurie asmeninę šventę derina prie darbų grafiko, nes negali gauti atostogų, o darbo prarasti nenori.

Paprastomis savaitės dienomis poros dažniausiai tuokiasi pavasarį, rudenį ir žiemą. Šiais metų laikais per mėnesį susituokia nuo 8 iki 20 porų.

Santuokų skaičius išauga vasaros mėnesiais. Praėjusių metų rekordininke drąsiai galima laikyti liepą, kuomet susituokė 71 pora.

Demografija Valaitiene„Daugiausia santuokų per vieną dieną turėjome 2007 m. liepos 7-ąją – net 20, kai žmones paviliojo magiškas septintukų skaičius. Užpernai kažkurį vasaros mėnesį taip pat fiksavome ir kitą rekordą – per mėnesį įvyko net 91 tuoktuvės“, – prisiminė CMS vedėja.

Vartydama šių metų tuoktuvėms skirtų dienų grafiką, L.Valaitienė rodė, kad jau yra sutarta ir dėl keleto vestuvių rugsėjo mėnesį. Daugumos jaunavedžių prašymai santuokoms ateinančiais liepos ir rugpjūčio mėnesiais buvo paduoti prieš metus iki norimos tuoktuvių datos.

Taip dažniausiai elgiasi emigrantai, kurie grįžę atostogoms į Lietuvą susitvarko visus reikalus, kad vėliau ramiai galėtų dirbti ir planuoti asmeninę šventę.

Tačiau nemaža dalis emigrantų, užklupus sunkmečiui, planų kelti vestuves atsisakė. Daug tokių porų jau augina ir vaikučius, tad tikėtina, kad pagerėjus finansinei situacijai, tuoksis ir jie.

Tuoktuvės ne CMS patalpose – tik rajono ribose

Pernai ne CMS patalpose registruotos 8 santuokos – viena daugiau nei užpernai. Dažniausiai žmonės renkasi Ventės rago apžvalgos aikštelę, atveriančią nepakartojamą vaizdą į marias, taip pat Rusnėje, Mingėje ir Žemaičių Naumiestyje esančias kaimo turizmo sodybas.

Rinkdamiesi santuokos registravimo vietą, jaunavedžiai turėtų atkreipti dėmesį, ar jiems patinkanti, brangi ar svarbi vieta priklauso Šilutės rajonui. Pagal galiojančią tvarką, Šilutės CMS darbuotojos atlikti tuoktuvių ceremoniją gali tik savo rajone.

Vestuvininkams paliekama visiška ceremonijos vietos puošimo laisvė. Tačiau vieno dalyko jie padaryti negali – pasirinkti laiko, nes CMS darbuotojos į tokias šventes važiuoja tuomet, kai įregistruoja visas į skyrių atvykusias poras.

Vien bažnyčioje pernai santuokas registravo 72 poros.

Santuokose su kitataučiais pirmauja moterys

Pasak L.Valaitienės, paprastai tuokiasi bendraamžiai, bet įprastas ir jaunavedžių amžiaus skirtumas, svyruojantis nuo 4 iki 6 metų.

Tačiau pernai vedė ir 10, 13, 14, 16, 19 ir 20 metų už savo išrinktąsias vyresni 29 vyrai. Užpernai jų būta daugiau – 32. Didžioji dalis už savo damas daugiau nei 9 metais vyresnių vyrų tuokėsi nebe pirmą kartą.

Palyginti su 2010 m., pernai labai sumažėjo santuokų, kuriose už savo vyrą daugiau nei 9 metais yra vyresnė moteris. Pernai tokių santuokų būta vos 1, o užpernai – 8.

CMS patalpose pernai tuokėsi 8 užsieniečiai vyrai ir 6 užsienietės moterys. Užsienyje šilutiškes vedė dar 9 užsieniečiai, o užsienietes žmonas svečiose šalyse pasirinko ir 3 šilutiškiai vyrai.

Lietuvės merginos ir moterys rinkosi vyrus ir iš tolimesnių šalių – Egipto, Indijos, Portugalijos, Švedijos, o vyrai savo gyvenimą išskirtinai siejo su artimesnės kultūros ir mentaliteto atstovėmis. CMS patalpose Šilutėje su lietuviais tuokėsi Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos ir Uzbekistano moterys.

„Anksčiau turėdavome daugiau santuokų su italais, ispanais. Praėjusiais metais vyravo artimesnės šalys“, – sakė L.Valaitienė.

Gimsta daugiau berniukų

Praėję metai buvo gausesni ne tik santuokų. Gimė daugiau kūdikių – 541 (2010 m. – 501), o persvarą savo naudai po metų pertraukos ir vėl susigrąžino berniukai. Jų ir mergaičių santykis pernai buvo 279:262.

2011-ieji buvo dosnūs dvynukų: jais džiaugėsi net 9 rajono šeimos – trigubai daugiau nei užpernai.

197 vaikai gimė santuokoje nesantiems tėvams, bet jų tėvai suteikė jiems savo pavardes. Įregistruotas 51 vienišų motinų vaikas. Vienoje rajono šeimoje gimė 9-tas kūdikis, o štai 2010-aisiais viena šeima sulaukė 15-ojo vaikelio.

„Galbūt, kai Seimas naujai apibrėš šeimos sąvoką, vyrai taps atsakingesni ir ves savo moteris, kurios jiems gimdo vaikus. Kai tėvas pripažįsta tėvystę ir prisiima atsakomybę, tai sveikintinas dalykas. Santuokoje tiek moteris, tiek vaikai jaučiasi saugesni – žvelgiant ir iš emocinės, ir iš juridinės pusės“, – sakė Savivaldybės darbuotoja.

Šilutės CMS apskaityta ir 140 gimimų užsienyje. Jų taip pat kasmet daugėja.

Vyrai miršta dažniau

Pernai registruota daugiau mirčių – 646, palyginti su 2010 m. (632). Kaip ir anksčiau, šioje srityje „pirmauja“ vyrai – jų netekome 352. Daugiau nei 2010-aisiais (7), pernai Šilutėje užregistruota užsienyje mirusių žmonių – 11.

Vyriausiam pernykščiam velioniui buvo 112 metų. Mirė ir 4 kūdikiai, dar 3 gimė negyvi.

Daugiausia gyvybių pernai nusinešė spalis – net 74, mažiausiai mirusiųjų – 40 – užregistruota birželį. Amžino poilsio iškeliavo 404 seniūnijų gyventojai ir 242 miestiečiai.

Skiriasi vis jaunesnės poros

CMS darbuotojų nedžiugina ištuokų skaičiai. Nerimą kelia, kad išsiskiria vis daugiau vos iki 5 metų santuokoje pragyvenusių porų. 2010 m. tokių iširusių šeimų buvo 35, o 2011 m. – net 41.

Išsiskiria ir daugiau nuo 6 iki 15 metų drauge praleidusių sutuoktinių.

„Nors santuokinis amžiaus vidurkis nėra labai jaunas – nuo 25 iki 27 metų, vis dėlto turbūt žmonės tuokiasi gerai nepažinę vienas kito arba jiems pritrūksta tolerancijos, diplomatijos, ir susidūrę su pirmosiomis kliūtimis tarpusavio santykiuose pasuka skirtingais keliais“, – svarstė L.Valaitienė.

Iš viso praėjusiais metais teismas išskyrė 157 poras – 22 daugiau nei užpernai. Dažniausiai sutoktiniai naudojasi teise išsiskirti bendru sutarimu. Taip pernai skyrėsi 137 poros. Dėl vyrų kaltės iširo 19, dėl moters – 1 santuoka.

Pasak L.Valaitienės, padaugėjo ir ištuokų užsienyje. 2010 m. jų buvo 3, o 2011 m. – jau 6. CMS vedėja neatmetė galimybės, kad ištuokų svečiose šalyse tik daugės, natūralu, jog daugelį teisinių reikalų žmonės tvarkosi ten, kur gyvena.

Nemaža dalis jaunų šeimų iki skyrybų vaikų susilaukti nespėja. Tačiau tėvų skyrybas dažnai tenka išgyventi ir mažamečiams.

Didžioji dalis vaikų po tėvų skyrybų lieka gyventi su motinomis. Tiesa, pernai gyventi su tėvais pasiliko 10, o užpernai – tik 2 vaikai.

Silutes naujienu LOGO copy