Šilutiškiai ruošiasi rinkimams: vieni seniai apsisprendė, kiti dar dvejoja

Vos mėnuo beliko iki kovo 5-ąją vyksiančių Savivaldybių tarybų rinkimų. Kartu tądien bus renkami ir merai. Šių metų rinkimų kovose ketina dalyvauti bent 17 partijų ir 24 politiniai komitetai. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) praneša, jog yra registravusi beveik 250 politinės kampanijos dalyvių. Iš jų beveik 200 kandidatų sąrašų kelia partijos.

Asociatyvi Giedrės Minelgaitės-Dautorės/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Seimas šiemet sugriežtino politinių komitetų registravimo tvarką ir įpareigojo steigti juos kaip juridinius asmenis, taip pat nustatyti didesni reikalavimai dėl steigėjų skaičiaus. Savivaldos rinkimuose komitetą steigti turėjo mažiausiai 0,1 proc. tos savivaldybės gyventojų.

2019 m. kovo 3 d. vykusiuose rinkimuose daugiausia vietų savivaldybių tarybose užsitikrino visuomeniniai rinkimų komitetai. Visoje Lietuvoje jie susižėrė ketvirtadalį rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų.

Daugiausia mandatų savivaldybėse užsitikrinusi partija – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD). Nedaug atsiliko socialdemokratai. Trečioje vietoje buvo „valstiečiai“, ketvirtoje – liberalai, penktoje vietoje – Darbo partija.

Prieš savaitę interneto svetainės www.silutesnaujienos.lt skaitytojų taip pat klausėme, ar jie jau apsisprendė už ką atiduos savo balsą. Tuomet iš 25 atsakiusiųjų 11 lankytojų (t. y., 44 proc.) atsakė, kad jau yra padarę savo pasirinkimus. Beveik tiek pat – 10 lankytojų (40 proc.) atsakė, kad politika jų nedomina, o 4 svetainės lankytojai (16 proc.) sakė, kad labiau pasidomės tik prieš pat rinkimus.

Kokiomis nuotaikomis paskutinį priešrinkiminį mėnesį gyvena Šilutės krašto žmonės? Ar jie jau padarė svarbiausią savo apsisprendimą, ar vis dar abejoja dėl galimų geriausių kandidatų? Gal yra tokių, kurie jau prieš metus žinojo, už ką balsuos? O gal kaip tik priešingai – mūsų krašto gyventojai yra įpratę pasikliauti paskutinės minutės sprendimu?..

Apie ir pasikalbėjome su keletu rajono gyventojų.

Marytė MATEVIČIENĖ, ilgametė kultūros darbuotoja, Bikavėnų kaimo bendruomenės pirmininkė:

– Dar neapsisprendžiau, nes dar ir visų kandidatų nežinau. O ir kaip galėčiau žinoti ir spręsti, jeigu ir nė vieno susitikimo su jais nebuvo? Ką jie savo programose surašo, tai viena, bet reikia su žmogumi gyvai pabendrauti, tik tada žinosi, ką jis galvoja ir ką planuoja. Tik po tokių gyvų susitikimų paprastai ir nusprendžiu, kuris verčiausias. Manau, tai bus gal kokią paskutinę savaitę iki rinkimų.

Alvydas PAPLAUSKAS, Šilutės kredito unijos vadybininkas:

– Aš jau prieš kokius gal kelis dešimtmečius apsisprendžiau už ką balsuosiu, ir savo apsisprendimo dar nė karto nepakeičiau. Vienas dalykas – taip pačiam lengviau gyventi, nes visada žinau už ką balsuosiu. Kitas dalykas – ir pats nemėgstu iš vienos partijos į kitą, o kai kada dar ir į trečią bėgiojančių žmonių. Politikų – juo labiau. Todėl esu ištikimas savo sprendimui.

Nekeisiu to sprendimo ir šiemet. Ir visada einu balsuoti.

Jurgis GEČAS, kaimo turizmo sodybos šeimininkas, Mingės kaimo seniūnaitis:

– Sakyčiau, kad dar ankstoka tokiems sprendimams, dar daugiau nei mėnuo iki tų rinkimų. Be to, iki šiol dar mažai ir pats domėjausi tais kandidatais. Manau, dar yra laiko. Paprastai kai kokios dvi savaitės lieka iki rinkimų, tada ir sprendžiu. Ir šiemet taip pat darysiu – tik tada domėtis pradėsiu nuodugniau.

Vaclovas NAUSĖDA, kaimo turizmo sodybos šeimininkas:

– Pilietinę pareigą – balsuoti – atlieku visada. Po oficialaus kandidatų paskelbimo, išsirinkęs kandidatą apsisprendžiu nedelsiant, ir tada belieka tik sulaukti balsavimo dienos.

Jokie reklaminiai bukletai ar gatvėse tiesiog brukami kalendoriukai su kandidatų atvaizdais, ar kasmetiniai politikų sveikinimai, randami pašto dėžutėje, man nepatinka ir įtakos mano sprendimams tikrai nedaro. Jau seniai pastebėjau, kad visi kandidatai, sutikti prieš rinkimus, pasidaro tokie draugiški, bendraujantys, bet gaila, kad tai užtrunka tik iki rinkimų…

Marijus BUDRAITIS, renginių vedėjas ir organizatorius:

– Senuosius politikus pažįstu gerai – kaip žuvį ir grybus. Vieni jų vertesni, kitų skonis pagal elgseną ir darbus – šiaip sau. Sąrašų naujokai kelia daugiau klausimų, bet už ką balsuoti jau esu apsisprendęs ir tai darau tikrai ne paskutinę minutę. Man jokios įtakos nedaro reklaminė agitacija, žmogiškosios savybės ir elgsena yra pirmoje vietoje.

Savo draugų, dorų žmonių randu vos ne visų partijų sąrašuose, bėda ta, kad negaliu norimų kandidatų paimti iš skirtingų sąrašų ir surašyti viename biuletenyje. Rinkimuose nesivadovauju paskutinės akimirkos prekinės akcijos principu, nors kažkas panašaus į prekybą yra: renki 2-3 gerus, kitus pridėtinius gauni nemokamai. Rinkimai primena politinę ruletę, kurioje rajono piliečiai 4 metams gali nepataisomai prasilošti. Tad visiems linkiu geros nuojautos ir sėkmingo pasirinkimo.

Audronė BALČIŪNIENĖ, Valstybinės miškų urėdijos Šilutės padalinio inžinierė: 

– Manu, kad kiekvieni rinkimai suteikia žmonėms viltį. Apie kovo mėnesį vyksiančius savivaldos rinkimus dar daug nesidomėjau ir sprendimų dar nepadariau. Bet manau, kad apie pretendentus turėtų kalbėti jų nuveikti darbai. Pretendentai juk neatvyksta iš kito Lietuvos krašto, visi jie yra tie patys mūsų bendruomenės žmonės, kuriuos pažystame, gal net ir gyvename vienoje gatvėje, vaikai būdami žaidėme viename kieme. Juos kasdien susitinkame darbovietėje, parduotuvėje, renginyje, todėl apie juos jau šiek tiek žinome. Tad ir balsuokim už geriausius.

Noriu palinkėti, kad mūsų unikalus Šilutės kraštas kitą kadenciją turėtų kompetentingą savivaldybės tarybą ir rajono valdžią.

Adma BALTUTIENĖ, ilgametė Žemaičių krašto kultūros centro darbuotoja:

– Mūsų Šilutės rajone partijų tiek, kad net sudėtinga suvokti, ką kiekviena iš jų veikia ar kokius tikslus išsikelia. Tad suprantama, kad ir jų programos tiesiog negali skirtis radikaliai. O parastam žmogui sunku visas tas gudrybes iki galo išanalizuoti ir teisingai pasirinkti.

Todėl aš eisiu lengvesniu keliu – pasvarstysiu, kuri partija yra atsakinga. Manau, kad atsakinga partija yra tokia, iš kurios praeities veiksmų galima nuspręsti, kokie veiksmai gali laukti ateityje. Renkantis kandidatą į merus ar į rajono tarybos narius, manau, svarbu įvertinti, kokius darbus jie planuoja atlikti, jeigu bus išrinkti. Ir dar svarbu pasvarstyti, ar tie gražūs kandidatų pažadai iš tiesų galėtų būti praktiškai įgyvendinami, ar jie nėra tik iš reikalo surašytos tezės.

Ypač norėčiau pakviesti jaunimą aktyviai dalyvauti rinkimuose. Jauniems žmonėms tai turėtų būti ypač svarbu, nes jiems teks gyventi ateities Lietuvoje ir ateities Šilutės krašte.

Virginija PETROŠIUTĖ, buhalterė:

– Visada balsuoju, manau, kad tai pareiga, kurią privalo atlikti kiekvienas pilietis. Tačiau apsispręsti ne visada yra lengva, neretai tas apsisprendimas keičiasi dar ir paskutinėmis dienomis iki rinkimų.

Ir šiuo metu dar nesu priėmusi galutinio sprendimo. Manau, kad palauksiu, kol spaudoje bus daugiau žinių apie kandidatus, kol galėsiu pamatyti jų programas ir galbūt išgirsti pasisakymus. Be tokių žinių teisingo sprendimo nepriimsi.

O krašto gyventojams linkiu renkantis kandidatus pasitikėti tik savo nuojauta ir turimomis žiniomis, ir neklausyti kažkieno įrodinėjimų ar nurodymų. Ir išsirinkti pačius geriausius, verčiausius ir tinkamiausius.