Šilutiškiai siuva kaukes, dezinfekuoja rankas ir laiptines, išmoko sveikintis kojomis

1 pslKoronaviruso grėsmė įsismelkė ir į šilutiškių kasdienybę. Dalis žmonių, apimti kylančios panikos, nusipirko daugiau kruopų, makaronų, būtiniausių vaistų. Kai kurie netgi pakeitė sveikinimosi ir bendravimo įpročius – sveikinasi kojomis ar nebespaudžia rankų, stengiasi laikytis atokiau kitų žmonių, vengia susibūrimo vietų.

 

Penktadienį karantiną paskelbė ir Šilutės ligoninė – ribojamas pacientų lankymas, planinės operacijos. Policija ragina saugotis sukčių, kurie gali įsiprašyti į namus, neva dezinfekuoti patalpas, apžiūrėti žmones. Kaip ruošiasi galimam viruso protrūkiui, pasakė ir didžiosios įmonės – „Šilutės baldai“, „Mano būstas Vakarai“.

Vaistinėse nebelikus vienkartinių medicininių kaukių, Šilutės verslininkai suskubo siūti linines daugkartines apsaugines kaukes.

Daugiau kruopų pardavė ir Šilutėje

Respublikinėje žiniasklaidoje daug straipsnių, televizijos reportažų, kad lietuviai šluoja grikius, ryžius, makaronus, konservus. Panikuoja ne visi, bet tikrai buvo šilutiškių, kurie praėjusią savaitę pirko daugiau kruopų, makaronų, būtiniausių vaistų, prisipylė pilnus automobilių bakus benzino.

Penktadienio popietę viename didžiausių Šilutės prekybos centrų makaronų, ryžių, miltų lentynos buvo pustuštės. Tiesa, jau kitą dieną produktų stygiaus nesijautė.

„Maximos“ tinklo atstovė Ernesta Dapkienė komentavo, kad penktadienį (vasario 28 dieną), palyginti su pernai tuo pačiu laikotarpiu, pardavimai Šilutėje iš tiesų buvo didesni apie 15 proc.

„Šią tendenciją stebėjome visoje Lietuvoje – žmonės pirko ilgo galiojimo produktus: makaronus, įvairias kruopas, žuvies ir mėsos konservus, aliejų, popierinius gaminius, kosmetikos ir sveikatingumo priemones. Tačiau savaitgalį šis augimas sumažėjo ir pardavimai, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2019 metais, netgi buvo apie 0,4 proc. mažesni“, – sakė „Maximos“ atstovė.

Išsigando italo vairuotojo

Kai kurie šilutiškiai pakeitė sveikinimosi ir bendravimo įpročius – nebespaudžia rankos, stengiasi laikytis atokiau kitų žmonių, vengia susibūrimo vietų.

„Mes jau išmokome sveikintis kojomis“, – pusiau juokais, pusiau rimtai sakė vienos įstaigos, kurioje per dieną apsilanko daug žmonių, darbuotojas.

Miesto darželiuose, mokyklose galima pamatyti administracijų išplatintus įspėjamus tėvams, kad šie praneštų, jeigu neseniai grįžo iš Kinijos, šiaurės Italijos ar kitų viruso epicentre atsidūrusių šalių.

Šilutės feisbuko grupėse galima pamatyti šypseną keliančių nuotraukų, kai žmonės miesto gatvėmis vaikšto su dujokaukėmis ar netgi nardymo įranga. IMG 5184

Mieste galima išgirsti ir gana komiškų nutikimų. Praėjusią savaitę į vienos įmonės teritoriją atvažiavo vilkikas. Darbuotojai išsilakstė, kai dokumentuose pamatė, jog vairuotojas atvyko iš šiaurės Italijos. Užsienietis nelabai suprato, kodėl šilutiškiai jo išsigando ir pabėgo.

Nespėja siūti lininių kaukių

Vaistinėse nebelikus vienkartinių medicininių kaukių, puikią alternatyvą pasiūlė „Eksa“ – įmonė siuvanti drabužius ir gaminius iš kailių, lino ir odos. Šilutiškiai gali įsigyti natūralaus garinto lininio audinio kaukes, kurios sukurtos konsultuojantis su vaistininkais. Linas nesukelia alerginių reakcijų, gerai sugeria drėgmę, yra kaip natūralus antiseptikas, todėl tinka net odos problemų turintiems žmonėms. Įmonė priima užsakymus nuo 5 kaukių, vienos kaina – 4 Eur.

„Didelė paklausa, vienas siuvėjas nebespėja jų siūti“, – „Šilutės naujienoms“ pasakojo „Eksos“ vadovas Edvardas Vitkauskas. Įmonei netgi tenka stabdyti kitus užsakymus, kad lininėmis kaukėmis galėtų aprūpinti visus norinčius. Šias kaukes perka dažnai keliaujantys žmonės, nes užsienio oro uostuose reikalaujama dėvėti apsaugines kaukes.

Ligoninė paskelbė karantiną

Dėl koronaviruso grėsmės Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas Viktoras Šileikis nuo vasario 28 dienos ligoninėje paskelbė karantiną. Personalas įpareigotas karantino metu laikytis oro – lašeliniu keliu plintančių infekcijų izoliavimo priemonių.

Dėl to ligoninėje ribojamas pacientų lankymas, planinių operacijų skaičius, draudžiama dirbti darbuotojams, kuriems pasireiškė ūmių virusinių kvėpavimo takų infekcijų simptomai.

Personalui nurodyta, kaip elgtis su pacientu, kuriam įtariamas koronavirusas. Į Priėmimo – skubios pagalbos skyrių atvykusiam pacientui, kuriam įtariama ūmi virusinė kvėpavimo takų infekcija, nurodyta uždėti kaukę ir izoliuoti apžiūrų kabinete, kol jis bus išvežtas į ligoninę Klaipėdoje.

Ruošiasi įmonės

Į koronaviruso grėsmę reaguoja ir SBA grupė, kuriai priklauso viena didžiausių Šilutės įmonių – „Šilutės baldai“ ir Saugų seniūnijoje veikianti „Germanika“.

„Panikos nejaučiame, tačiau reaguodami tiek į PSO, tiek į Lietuvos institucijų rekomendacijas, SBA grupės mastu ėmėmės būtiniausių prevencinių priemonių, siekiant kiek įmanoma vidiniais resursais apsaugoti mūsų darbuotojus“, – pasakojo grupės personalo vadovas Edis Kasperavičius
Įmonėse padidintas dezinfekcinio skysčio prieinamumas – ne tik sanitariniuose mazguose, bet ir valgyklose, poilsio zonose, rūbinėse, gamybinėse patalpose.

Pasak atstovo, SBA įmonėse esantys medicinos punktai turi medicininių kaukių, o prieš kelias dienas pradėtas organizuoti ir viešasis respiratorių pirkimas. Taip pat, visiems darbuotojams, grįžtantiems iš atostogų Italijoje ar kitų regionų, kuriuose nustatyti koronaviruso atvejai, nurodoma dvi savaites dirbti iš namų ir stebėti savo sveikatą.
„Jei nuotolinio darbo galimybės nėra, rekomenduojame pasinaudoti nedarbingumo pažymomis ar atostogomis, o jei prireiks – imsimės ir kitų priemonių“, – sakė E. Kasperavičius.

Dezinfekuos laiptines

Reaguodama į susiklosčiusią situaciją, daugiabučių namų priežiūros įmonė „Mano būstas“ irgi imasi saugumo priemonių. Nuo šiol visos laiptinės, kurios yra užsisakiusios valymo paslaugą, bus papildomai ir nemokamai dezinfekuojamos specialiomis priemonėmis. Tokia paslauga gyventojams bus teikiama tol, kol Lietuvoje nebus atšaukta ekstremali padėtis. „Mano būsto“ administruojamuose namuose valymo paslaugos Lietuvoje teikiamos 12 tūkst. laiptinių. „Mano būstas Vakarai“ Šilutės padalinio vadovas Simonas Krūminis patikino, kad laiptinės bus dezinfekuojamos ir Šilutėje. Valymo paslauga mūsų mieste teikiama šimtui laiptinių.

Pasirūpino dezinfekcijos priemonėmis

Visuomenės sveikatos biuro direktorė Kristina Surplė sakė, kad biuras užsakė partiją dezinfekcijos priemonių. Jos turėtų būti gautos šią savaitę ir bus išdalintos mokykloms. „Dezinfekcijos priemonės sunaudojamos labai greit, nes jau visi žino, kad pagrindinė apsaugos priemonė yra rankų higiena“, – sakė K. Surplė.
Lankytojų saugumu pasirūpino ir Šilutės F. Bajoraičio viešoji biblioteka. Jau iki šiol bibliotekoje kelis kartus per dieną buvo dezinfekuojamos durų rankenos, o šią savaitę fojė pastatytas buteliukas su rankų dezinfektantu ir servetėlėmis. Lankytojai kviečiami dezinfekuoti rankas.

Neatidarykite durų nepažįstamiesiems

Viruso grėsmė – puiki terpė sukčiavimo atvejams. Policija įspėja gyventojus neatidarinėti durų nepažįstamiems asmenims, kurie apsimeta medikais, pareigūnais, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ar kitų tarnybų darbuotojais, ir siūlo dezinfekuoti namus, apžiūrėti asmenis ar kambarius ir pan.
Policija atkreipia dėmesį, kad tarnybų atstovai ar pareigūnai turi turėti atpažįstamą uniformą ir tarnybinius pažymėjimus.

Išlikite budrūs, nepasiduokite panikai, o kilus įtarimams – skambinkite 112.