Šilutiškiai sukruto: ruošiasi antrajai koronos bangai

COVID-19 virusas toliau keliauja per pasaulį, šilutiškiai jau irgi ruošiasi antrajai susirgimų bangai. Antradienį Savivaldybėje sušauktas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis, kuriame apie pasiruošimą ir turimus apsaugos priemonių kiekius pasisakė medikų, policijos, ugniagesių, visuomenės sveikatos ir kitų įstaigų atstovai.

Į Ekstremalių situacijų komisijos posėdį dėl pasirengimo antrajai COVID-19 epidemijos bangai sukviesti ir seniūnai.

Prognozės nedžiugina

Posėdį pradėjęs Savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis pasidžiaugė, kad pirmosios koronaviruso bangos metu Šilutės rajonas skaudžių pasekmių išvengė. Tai rodo, kad šilutiškiai buvo atsakingi, vykdė visus Sveikatos ministerijos nurodymus.

Meras Vytautas Laurinaitis išsitarė, kad spartus susirgimų didėjimas visame pasaulyje kelia nerimą, prognozės irgi nėra džiugios. Niekas dar nepamiršo, kad netikėtai užklupus pirmajai infekcijos bangai lietuviams staiga prireikė gana nemenkų išteklių. Kaukės, kostiumai ir kitos apsaugos priemonės kainavo labai brangiai, jų trūko.

Todėl dabar norima iš anksto susiskaičiuoti, kiek priemonių dar turi rajono įstaigos, kiek jų reikėtų nupirkti ir kiek maždaug tai kainuotų. Pasak mero, visa tai „sustyguoti“ reikia per rugpjūtį, kad jau rugsėjį rajonas turėtų reikalingą apsaugos priemonių rezervą – tiek, kad reikalui esant būtų galima iš karto aprengti ir medikus, ir policijos bei kitus atsakingus pareigūnus.
„Migracija vyksta, ruoštis reikia, kad išvengtume klaidų, kurių buvo padaryta vos užklupus pandemijai“, – sakė V. Laurinaitis.

Atsargų turime porai mėnesių

Kad pandemija niekur nedingo, priminė ir Šilutės ligoninės vadovas Viktoras Šileikis. Pasak vyr. gydytojo, Šilutės kaimyniniai rajonai yra didesnės rizikos zonoje, ten susirgimų būta daugiau, tad galimybė virusui pasiekti Šilutę yra didelė. Medikai maždaug 3 mėnesiams turi respiratorių, dar gal mėnesiui kombinezonų atsargų.

Porą mėnesių apsisaugoti galėtų ir priemonių nuolat užsisako ir Pirminės sveikatos priežiūros centro medikai, maždaug tokiam pat laikui visko kas reikalinga užtektų ir Visuomenės sveikatos biurui, Socialinių paslaugų centrui, Šilutės policijai ir ugniagesiams. Pasak Visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėjos Romos Jovaišaitės, kaip tik tokį – 2 mėnesių rezervą rekomenduoja turėti ir Sveikatos apsaugos ministerija.

O Visuomenės sveikatos biuro specialistės prašo visus, žinančius iš užsienio grįžusius ir privalomos izoliacijos nesilaikančius šilutiškius, apie tai pranešti biurui.

Pirmoji banga dar nesibaigė

Šilutės autobusų parko direktorius Artūras Stonkus nerimauja dėl rekomendacijos neplatinti viešajame transporte bilietų ir laikytis 2 m atstumo tarp vairuotojų ir keleivių. Pasak jo, jei tokia rekomendacija taps privalomuoju nurodymu, nežinia kaip ją reikėtų įvykdyti.
V. Pozingis patikino, kad įvykdyti vis dėlto teks.

R. Jovaišaitė rekomenduoja ir įmonių bei įstaigų vadovams pasirūpinti savo darbuotojų skiepijimu. Pasak medikės, rudenį neabejotinai bus ir kasmetinė gripo susirgimų banga, o jei dar ir COVID-19 pakils, skiepai bent kiek malšintų epidemijas.

Pasak R. Jovaišaitės, kalbos, kad pastarosiomis savaitėmis stebimas susirgimų koronavirusu pakilimas jau yra antroji banga, yra neteisingos. Mat pirmosios bangos pabaiga bus skaičiuojama tik tada, kai nė vieno susirgimo nebus fiksuojama net 28 dienas.

Jau svarstomi siūlymai pedagogams, socialiniams, kultūros darbuotojams kompensuoti skiepus.