Šilutiškiai supranta skiepų nuo erkių platinamų ligų naudą

erkeŠiemet sergamumas erkių platinamomis ligomis yra panašus į pernykštį, bet šiuos kraujasiurbius vabzdžius ir jų užkrėstus žmones skaičiuojantys specialistai sako turintys ir kuo pasidžiaugti: vis daugiau žmonių pripažįsta skiepų nuo erkių platinamų ligų naudą. Šiemet pasiskiepijusių jau yra dvigubai daugiau, nei pernai buvo per visus metus.

Pasiskiepijusiųjų skaičiai džiugina

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento Šilutės skyriaus specialistės kasmet vieną kartą vis kitame miške privalo surinkti ir išsiųsti ištirti į Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro laboratoriją 25 erkes.

Šilutės skyriaus vyresnioji specialistė Rima Mačijauskienė sakė, jog šiemet vabzdžiai buvo renkami gegužės 30 d. Švėkšnos seniūnijos Žagatpurvių kaimo Parubežės miške. Ištyrus surinktas 25 erkes dėl Laimo ligos sukėlėjų paaiškėjo, kad borelijomis buvo užsikrėtusios dvi iš jų. Praėjusiais metais tokių buvo 4.

Specialistės dar privalo stebėti ir erkių paplitimą pasirinktame 1 kilometro ruože – šilutiškės tai daro Tarvydų kaimo miško ruože. Šiemet, pasak R.Mačijauskienės, erkių paplitimo pikas stebėtas liepos pabaigoje.

Šiemet Šilutės rajone jau užfiksuoti 3 erkinio encefalito ir 10 Laimo ligos atvejų. Panašus sergamumas buvo ir per pirmąjį praėjusių metų pusmetį: 2 ir 9 atvejai.

Šiemet nuo erkinio encefalito jau pasiskiepijo 106 mūsų rajono gyventojai – 56 vaikai ir 50 suaugusiųjų. „Šie skaičiai džiugina, nes per visus 2015 metus buvo pasiskiepiję tik 56 asmenys“, – sako specialistė.

Tačiau ji akcentuoja, kad žinodami erkinio encefalito pasekmes žmones skiepytis turėtų dar aktyviau.

Svarbu apranga ir repelentai

Specialistė primena, kad norinti išvengti erkių įkandimo reikia vilkėti šviesius, ilgomis rankovėmis drabužius, kelnių klešnių apačia turi būti prigludusi prie kūno. Plaukus būtina aprišti skarele arba užsidėti kepurę.

Kas kartą einant į gamtą verta naudoti ir repelentus – erkes atbaidančias medžiagas.

Be to, gyvenamojoje ar poilsio teritorijoje reikia išnaikinti menkaverčius krūmus, reguliariai pjauti žolę, nupjautą išvežti, praplatinti pasivaikščiojimo takus.

Grįžus iš miško būtina gerai apžiūrėti kūną, vilkėtus drabužius pakabinti negyvenamoje patalpoje ar saulėtoje vietoje.

Erkei įsisiurbus reikia kuo greičiau ją ištraukti. Netepti jokiais tirpalais, nespausti jos kūno, ištraukus (geriausia tai atlikti pincetu kuo arčiau odos ir staigiu judesiu) žaizdelę dezinfekuoti.