Šilutiškiai „Tautišką giesmę” giedojo pasipuošę tautiniais drabužiais

DSCN7911„Džiaugiuosi, kad galiu į Lietuvos valstybės dienos šventę ateiti pasipuošusi tautiniais drabužiais. Daugybę metų, sovietmečiu, tik slapta galėjome grožėtis mūsų trispalve, mūsų tautiniais simboliais. Mano prijuostė – prieš 50 metų mamos austa, joje taip įpintos Lietuvos spalvos, kad ano meto valdžia neprikibtų”, – pasakojo pakiliai nusiteikusi šilutiškė, buvusi tremtinė Marijona Jankauskienė. Jos ir kitų šilutiškių dėvimi tautiniai drabužiai iš tolo traukė akį, kai Valstybės dienos vakarą prie Šilutės kultūros ir pramogų centro ėmė rinktis šilutiškiai.

Kartu su viso pasaulio lietuviais „Tautišką giesmę” sustojusių giedoti šilutiškių gretose matėsi nemažai tautiškai apsirėdžiusių žmonių – juk liepos 6-oji paskelbta ne tik Valstybės – karaliaus Mindaugo karūnavimo diena, bet ir Tautinio kostiumo diena.

M.Jankauskienė sakė, jog pastaruosius trejus metus dėl sveikatos problemų ji negalėjo kartu su visais sugiedoti „Tautiškos giesmės”, tačiau pirmadienio vakare atidavė pagarbą Tėvynei. Moteris atviravo, kad visais laikais, net tada, kai didžiuotis tautos garbinga praeitimi ir laisve buvo draudžiama, jos šeima minėjo šią svarbią datą. Trispalvės spalvų reikšmes ji žinojo nuo vaikystės: geltona – tai saulė, žalia – gamta, raudona – už laisvę pralietas kraujas, nes šias spalvas matė mamos austuose audiniuose, DSCN7944puošusiuose namus.

Savo patriotinius jausmus susivienydami išreiškė įvairaus amžiaus Šilutės gyventojai. Giedoti himną ir padainuoti kitas lietuviškas dainas kvietė choro „Pamario aidas” ilgametis vadovas Vytautas Jovaiša. Pasipuošę tautiniais rūbais, gintarais, tautine trispalve atributika, ant rankų užsimovę Kultūros ir pramogų centro darbuotojų dovanotas trispalves apyrankes visi traukė patriotines dainas ir kvėpavo bendrystės bei stiprybės dvasia, kuri nuo seno būdinga lietuvių tautai.

Beje, Valstybės dienos šventėje nebuvo nei išvakarėse išrinkto Šilutės mero, nei jį palaikiusios valdžios komandos atstovų. Žmonės sarkastiškai replikavo, kad valdžia nebemato reikalo nei ranką paspausti, nei su žmonėmis pabūti – juk rinkimai baigėsi…

Šios dienos reikšmę ir svarbą kiekvienam iš mūsų išsakė Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Vilniuje vykusioje Valstybės vėliavų pakėlimo ceremonijoje: „Valstybės diena yra šventė, įprasminanti tautos vienybę ir jos gyvastį. Tai diena, dovanojanti ypatingą bendrumo jausmą. Sujungianti istoriją ir dabartį.

Karaliaus Mindaugo karūnavimas šiai žemei atnešė ne tik pripažinimą, bet ir kelią į Europą. Jis davė pradžią mūsų visų Lietuvai – didingai valstybei, keitusiai viso žemyno istoriją.

P7060616Šiandien matome Lietuvą kaip narsių ir nepalaužiamų žmonių tautą. Kaip spindinčios ir nedūžtančios karūnos valstybę.

Lietuvą, kuri moka didžiuotis savo kultūra ir tradicijomis. Unikaliais tautiniais kostiumais, kuriuose slypi mūsų etnografinių regionų savitumas. Todėl juos vilkėti – ypatinga patirtis ir garbė.

Visame pasaulyje plevėsuojančios Lietuvos trispalvės tampa stiprybės ir vienybės simboliu. Šiemet į viršų jos kyla ten, kur ryžtingai kovojama dėl pagrindinių vertybių – laisvės ir nepriklausomybės.

Drąsos ir savigarbos mes išmokome iš savo protėvių. Pareigos ir atsakomybės jausmo – iš Laisvės kovų dalyvių. Jie įpareigoja mus visus iš naujo savęs paklausti, kas man yra Lietuva. Kaip dažnai apie ją mąstau, ar dėl jos gyvenu?

Mūsų valstybės istorija rodo, kad stipriausi esame tuomet, kai kalbame vieningu balsu. Kai vertiname savo unikalumą, istorinius ir kasdienius pasiekimus. Kai džiaugiamės, kad šioje žemėje daugybė metų sugyvena skirtingos tautos ir kultūros. Mokančios ir norinčios susikalbėti.

Valstybės diena yra puiki proga iš naujo atrasti Lietuvą. Dar geriau pažinti jos istoriją, etnografinius regionus, beribę kultūrą. Didžiuokimės ir saugokime šią žemę!”