Šilutiškiai varė lietingą žiemą ir šaukė pavasarį

sveksna uzgavene3Šiųmetė žiema Lietuvą akivaizdžiai aplenkė – neatnešė nei sniego, nei speigų. Todėl artėjant Užgavėnėms tai vienur, tai kitur pasigirsdavo pasvarstymų, jog pernelyg smarkiai ją iš kiemų pamariškiai varė pernai: esą varė taip, kad šioji ir kelią pas mus užmiršo, todėl šiemet nebebūsią ką varyti. Na, nebent tik pavasarį šaukti…

Visgi ir Šilutėje, ir seniūnijose ši niūri ir vėjuota viešnia, kuri jau bene 4 mėnesius laistė Lietuvą lietumi, antradienį su triukšmais išvaryta iš pamario krašto.

Šilutėje: „Žiema, žiužiu iš kiemo…“
uzgavenes balciuose
Šilutiškiai tądien buvo nusiteikę karingai dar ryte savo galias bandžiusios parodyti žiemos atžvilgiu. Kas kaukėmis, kas gera nuotaika pasidabinęs rinkosi į Kultūros ir pramogų centro administracijos vidinį kiemelį, kur į visus iš aukšto žvelgė Morė.

Į būrį greit įsiliejo čigonė Rožė, burdama ateitį, išklausydama šilutiškių norus, siūlė visiems per žiemą susikaupusias negandas užrašyti ir mesti jai į terbą. Miestelėnams toks nelaimių atsikratymo būdas pasirodė patikimas. Kaip iš kanapių išdygęs Kanapinis nebuvo suvargęs ar išbadėjęs, o pilnas energijos. Žaidimus su miestelėnais žaidė, ratelius šoko ir Lašininio ieškojo. Šis apsnūdęs ir viskuo patenkintas sujudimą stebėjo, kol Kanapinis jį šmeižti pradėjo. Bet kovą su Kanapiniu jis pralaimėjo, ir deganti Morė žiemos pabaigą paskelbė.

Skambėjo „Karčemos“ muzika, sklido šiupinynės kvapas, ir nė vienas alkanas į namus negrįžo.

Užsigavėjo saugiškiai

Dainuodami, šokdami ratelius ir žaisdami žaidimus, maži ir vyresni kaukėti saugiškiai linksminosi gyvenvietės aikštėje prie Morės. Po Lašininio ir Kanapinio dvikovos tapo aišku – nugalėjo Kanapinis, laikas užsigavėti ir ramiai laukti Velykų. Kol laužo liepsnos rijo Morę, saugiškiai dideliais šaukštais, nesikuklindami, pilvus malonino šiupiniu, kurį čia pat aikštėje meistriškai virė bendruomenės narys Vaclovas Stančaitis.

Švėkšniškius kvietė „Skrybėlė“

Švėkšnoje į šventę kvietė grupės „Skrybėlė“ muzika, o nepabūgę lietingo oro, vietiniai susirinko Turgaus aikštėje. Čia puikavosi Morė, kviesdama atostogų į saulėtus kraštus. Kaip ir kasmet, ją puošė asociacija Švėkšniškių sambūris. Susirinkusieji stebėjo Lašininio ir Kanapinio kovą, o jiedu vienas kitą bandė nurungti žaidimuose ir mįslių kovoje. Laimėjus Kanapiniui, net apniukęs dangus prašviesėjo, o supleškėjus Morei Tradicinių amatų centras visus vaišino sočia koše bei kakava.

Naumiestyje kaito didžioji „petelnė“

Žemaičių Naumiestyje gamta pasistengė – bent keletą snaigių ant galvų žmonėms pabėrė. Žemaičių krašto etnokultūros centro darbuotojai, nelaukdami pietų ėmė ruoštis Kanapinio ir Lašininio kovai, blynų kepimui ir Morės deginimui. Kol didžioji naumiestiškių „petelnė“ kaito, moterys mažojoje čirškino blynus, muzikantai kaitino besirenkančiųjų kraują, kelios poros sukosi muzikos ritmu. O Morė, stovėjusi aikštės viduryje, žiūrėjo į vis garsėjantį Užgavėnių šurmulį ir laukė savo neišvengiamos pabaigos…

Balčiškiai kvietė pavasarį

„Balčiuvos“ bendruomenės namų kiemelyje šmižinėjo nemažas būrys persirengėlių, susirinkusių kviesti pavasarį. Didžiausią sumaištį šventėje kėlė Lašininis su Kanapiniu. Pasistiprinę blynais su uogiene ir karšta arbata jiedu stojo išbandyti jėgas. Visi džiaugėsi Kanapinio pergale, nusprendė sudeginti Morę ir uždegti Užgavėnių laužą. Dar ilgai tą vakarą Balčiuose skambėjo muzika.

Uzgavenes saugu_3Uzg Naumiestis_3DSC04837Edvardo Lukošiaus, Violetos Astrauskienės, Agnės Lomsargienės, Genės Gofmanienės, Danutės Gailiūnienės, Sauliaus Sodonio, Admos Baltutienės informacija ir nuotraukos.