Šilutiškis dr. Ž. Ežerinskis dirbs kartu su geriausiais Lietuvos mokslininkais

fizikas EzerinskisAntradienį visas žiniasklaidos priemones apskriejo žinia apie Vilniuje iškilmingai atidarytus du naujus mokslo centrus – Jungtinį gyvybės mokslų centrą bei Nacionalinį fizinių ir technologijos mokslų centrą. Daugiau nei 100 milijonų eurų vertės centruose studentai ir mokslininkai galėsnaudotis vienomis pažangiausių laboratorijų regione ir Europoje.

Čia kartu su geriausiais šalies mokslininkais savo veiklą vykdys ir 32-ejų šilutiškis, fizikos mokslų daktaras Žilvinas Ežerinskis. Jis bus atsakingas už fizinių mokslų centre radioanglies datavimo laboratorijoje esantį 1,7 mln. eurų kainuojantį įrenginį – greitintuvinį masės spektrometrą ir laboratorijoje atliekamų darbų kokybę.

Šilutiškis mokslininkas didžiuojasi, kad iškilmingoje mokslų centrų  atidarymo ceremonijoje Saulėtekio slėnio mokslų ir technologijų parke apie savo laboratorijos veiklą galėjo papasakoti šalies Prezidentei Daliai Grybauskaitei.

Apie Žilvino mokslinę veiklą, stažuotes įvairiose pasaulio šalyse „Šilutės naujienos“ rašė jau ne kartą. Šiandien tik priminsime, kad pirmąsias žinias apie fiziką jam perteikė ir šiuo mokslu sudomino Šilutės Vydūno gimnazijos mokytojas Edmundas Regelskis. „Fizika ir astronomija man patiko visą laiką“, – sako į šią mokslo sritį besigilinantis šilutiškis.
Zilvinas Ezerinskis
Šiandien Nacionaliniame fizinių ir technologijos mokslų centre jis dirba su greitintuviniu masės spektrometru. Tokio tipo įrenginys yra tik 16-tas pasaulyje, o Europoje jų, anot dr. Ž.Ežerinskio, jų yra vos keturi. Su juo galima atlikti unikalius mokslinius tyrimus Rytų, Vidurio Europos ar net Skandinavijos regionuose.

Kone 2 milijonus eurų kainavęs greitintuvas yra pirmasis Baltijos regione. Jis bus naudojamas ir medicinos ar oro taršos tyrimams.

„Vienas oro taršos tyrimas buvo padarytas pernai žiemą. Surinkome aerozolio daleles, tyrėme ir pamatėme, kad 70 proc. taršos sudarė medžio ir biomasės deginimas šildymo laikotarpiu“, – LRT žinioms sakė Ž.Ežerinskis, pasakodamas apie pirmuosius naujojo įrenginio bandymus.

Vos per kelias valandas šis įrenginys gali padėti nustatyti tikslų archeologinio radinio amžių: greitintuvinis masės spektrometras nustato radioaktyviosios anglies santykį, likusį buvusiame gyvame organizme.