Šilutiškių gyvenimą per vaizdo kameras stebės vilniečiai

vaizdo kameros_2Kai lygiai prieš 2 metus Šilutėje buvo įrengtos ilgai lauktos gatvių vaizdo stebėjimo kameros, policijos pareigūnai lengviau atsikvėpė: dabar jie galės monitoriuose visą parą matyti visus karštuosius miesto taškus ir visus įvažiavimus į miestą. Tai bus ir prevencinį nusikaltimų užkardinimo darbą atliekanti sistema, neabejotinai prisidėsianti prie mūsų visų saugumo.

Tuomet pranešta, kad šis apie 150 tūkstančių eurų atsiėjęs projektas – tik pirmasis darbų etapas, esą netrukus viešųjų erdvių stebėjimo sistemos bus sumontuotos ir visose seniūnijose.

 

vagystės, o Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai įžvelgė sukčiavimą.

Bet nutiko priešingai: moderni naujovė ne tik nepasiekė seniūnijų, bet netrukus ir Šilutėje nebeliko kam stebėti monitoriuose matomų vaizdų…

Tik šiemet rajono savivaldybė paskelbė konkursą tų stebėjimo kamerų aptarnavimui, o prieš savaitę paaiškėjo jo laimėtojas: nuo šiol mūsų miesto gyventojų saugumu rūpinsis Vilniuje registruota įmonė.

Tiesiogiai stebėjo 9 mėnesius

Naująją sistemą Šilutės visuomenei ir žiniasklaidininkams 2015-ųjų liepą pristatę Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) viršininkas Marius Draudvila sakė, kad įdiegus vaizdo stebėjimą gerėja gyventojų saugumas – tai matyti visuose miestuose, kur tokios kameros buvo įrengtos.

Visos kameros vaizdą gali fiksuoti 360 laipsnių kampu, važiuojančio automobilio numerį ekrane galima nuskaityti iš 300 metrų atstumo, stebimas vaizdas visą laiką įrašomas.

Bet jei fiksuojamų vaizdų nėra kam stebėti, tai ir naudos iš tų vaizdo kamerų – lyg iš ožio pieno…

Netrukus Šilutėje pasklido kalbos, neva tos kameros, kurių kiekviena atsiėjo po maždaug 10 000 eurų, nebeveikia, nes nebėra kam stebėti jų fiksuojamų ir į monitorius perduodamų vaizdų.

Policijos vadovai tuomet patvirtino, kad tiesiogiai visus Šilutės kampelius galėjo stebėti tik 9 mėnesius, o nuo 2016-ųjų, kai vykdant Lietuvos policijos reformą mūsų komisariate nebeliko Operatyvaus valdymo poskyrio, nebeliko ir stebėtojų. Mat kaip tik šio poskyrio pareigūnai stebėjo vaizdo kamerų siunčiamus vaizdus.

Padėjo išaiškinti nemažai nusikalstamų veikų

Bet Šilutės policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas sako, kad kameros savo darbą atliko ir toliau. Jose užfiksuoti vaizdai visada buvo peržiūrimi tais atvejais, kai kurios nors jų stebėjimo zonoje nutikdavo koks eismo įvykis ar kildavo konfliktas. Nors atskiros statistikos, kiek nusikalstamų veikų padėjo išsaiškinti būtent filmuoti vaizdai, policija neveda, pasak A.Mikalausko, jų būta nemažai.

Kameros, pasak A.Mikalausko, ne kartą padėjo tais atvejais, kai Kelių eismo taisyklių pažeidėjai pabėgdavo iš eismo įvykių vietos, jos padėjo demaskuoti apsišaukėlį, kuris bandė pasipelnyti, įrodinėdamas, kad jį partrenkė automobilis. Kamerų užfiksuoti vaizdai aiškiai liudijo, jog vyras pats miesto centre krito po automobiliais…

„Manau, kad kameros ir dabar yra gera nusikalstamumo prevencija, nes potencialius nusikaltėlius stabdo neprasižengti bent jau viešosiose miesto vietose. Nors iki šiol ištisą parą stebėti vaizdus per kameras neužteko pajėgų, bet kaip matėme problemines miesto vietas, kai to reikėjo, taip matome ir dabar“, – sako komisariato viršininkas.

Tiesa, jis pripažįsta, kad tiesiogiai stebint vaizdą ir fiksuojant pažeidimus būtų kur kas didesnė pagalba policijai, nes iš karto būtų pranešama, kur ir kokie pažeidimai vykdomi.

Šilutiškius stebės neįgalieji iš Vilniaus

Visa vaizdo stebėjimo įranga priklauso paslaugą teikiančiai tuomet AB TEO LT, o dabar jau TELIA virtusiai bendrovei.

Savivaldybė pirko tik kamerų priežiūros bei remonto, jei tokio prireikia, paslaugas.

Tiesioginis vaizdų stebėjimas buvo ne šios bendrovės rūpestis. Samdyti įmonę, kuri imsis stebėjimo darbo, buvo įsipareigojusi Savivaldybė.

Atnaujinti nuolatinį gatvių stebėjimą tikėtasi šių metų kovo mėnesį, bet reikalai užtruko, nes konkursas kamerų stebėjimo paslaugai įvyko tik vidurvasarį.

Šilutės r. savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis sakė, jog teikti gatvių stebėjimo paslaugą šilutiškiams pasisiūlė dvi Vilniaus įmonės. Tačiau abi jos pasiūlė didesnę kainą, nei Savivaldybės nustatyta riba, tad abiem buvo pasiūlyta toliau derėtis. Deryboms ryžosi tik bendrovės „Mano sauga.lt“ vadovai.

Šalys rado kompromisą, ir Savivaldybė prieš savaitę pasirašė sutartį su „Mano sauga.lt“. Ši paslauga Šilutės r. savivaldybei per 3 metus kainuos kiek mažiau nei 18 000 eurų.

Kai kur Lietuvoje šį darbą dirba neįgalieji ir, komisaro A.Mikalausko žiniomis, su darbu jie susitvarko gerai. Pasak S.Šepučio, neįgaliuosius samdo visos tokias paslaugas teikiančios įmonės, nes pastebėta, kad šį darbą jie atlieka tinkamai ir atsakingai. Neįgaliuosius samdys ir šilutiškių gyvenimą per vaizdo kameras stebėsiantys vilniečiai, tik, žinoma, tai bus ne mūsų, o Vilniaus krašto žmonės. Jie dirbs nuotoliniu būdu – taip leidžia šiuolaikinės technologijos.

A.Mikalauskas neabejoja, kad tiesioginis gatvių stebėjimas duos didesnę naudą nei epizodiškos įrašų peržiūros.