Šilutiškių Kvederių namai – it Kalėdų Senelio būstinė

kvederiu namas seimaKai tik mieste, prie Kultūros ir pramogų centro, įžiebiama tradicinė miesto eglė ir nusileidžia Kalėdų dvasia, prie artėjančių švenčių nuotaikos prisijungia ir vienoje gražiausių miesto vietų, parke prie tvenkinio, gyvenanti Kvederių šeima.

Gerai šilutiškiams pažįstamų sutuoktinių – UAB „Šilutės būstas“ vadovo Alekso Kvederio ir jo žmonos medikės Vidos Kvederienės namai kalėdiniu laikotarpiu virsta tikru pasakų nameliu – džiugina ne vieno praeinančiojo širdis ir traukia žvilgsnius.

Mėgstantys pasivaikščioti po miestą net specialiai aplanko parką, kad pasigrožėtų Kvederių šeimos išpuoselėtais namais. Beje, vasaromis jų aplinka žavi nuostabiais gėlynais, o žiemą – kalėdinėmis dekoracijomis, apšviečiančiomis namo fasado sienas, aplink augančius medžius, eglaites ir krūmus.kvederiu namas puokste 1

Idėją parsivežė iš JAV

Į klausimą, kaip pavyksta kasmet vis labiau gražinti kalėdinę namų aplinką, Kvederiai iš pradžių sureagavo kukliai.
„Vieniems patinka, kiti žiūri kritiškai, kartais net mesteli aštrų žodį, jog per daug visko pridėta, neskoninga“, – atviravo V.Kvederienė. Ji šypsodamasi pasakoja dar neseną pokalbį su kaimyne, kuri eidama pro šalį su savo mažamete dukra sulaukė klausimo: „Mamyte, gal čia gyvena Kalėdų Senelis?..“

„Šiame name sutikome jau keturioliktas Kalėdas. Tai, kaip papuošiame aplinką prieš gražiąsias metų šventes, nėra vienų metų pastangos ir indėlis. Visos girliandos, dekoracijos buvo ir yra perkamos kasmet. Kaip artėjant Kalėdoms ieškome ir perkame dovanas artimiesiems, taip kokią nors dovaną padovanojame ir namui. Per metus kalėdinėms dekoracijoms skiriame iki 100 litų“, – atviravo Aleksas.

Idėja puošti ir gražinti kalėdinėmis dekoracijomis namus Kvederiams kilo prieš keliolika metų viešint Amerikoje. Šiame žemyne, kaip žinoma, itin populiaru papuošti girliandomis namus, jų aplinką.

„Kodėl ir mums nepuoselėti šios gražios tradicijos? Gal ja užsikrės ir kiti, gal kažkam padėsime labiau pajusti artėjančių švenčių dvasią?“ – pamanė tada.

Tapo neoficialia pareiga

kvederio namasGražus, ypač tamsiuoju paros metu iš tolo šviečiantis Kvederių namas, nuo jo apšviestas parkas ir tvenkinys jau tapo savotišku traukos objektu ir, ne paslaptis, kalėdinį Šilutės miestą reprezentuojančia vieta.

Kai prieš kelerius metus, jau mieste sužibus didžiajai eglei, jie neįjungė namą apšviečiančių kalėdinių lempučių, netrukus išgirdo įvairių kalbų ir sulaukė atgarsių: „Gal Kvederiai išsikraustė? Gal jau čia nebegyvena, kad namas neapšviestas?“.

Tad linksmais prisiminimais pasidalijantis Aleksas sako, kad prisijungimas prie kalėdinės miesto nuotaikos kūrimo ir namų apšvietimas girliandomis jau tapo neoficialia kasmetine jų pareiga.

Kvederių vaikai jau užaugę ir gyvena atskirai, o namuose dar nekrykštauja anūkai, tad abu sutuoktiniai dalijasi darbais kurdami šventinę nuotaiką.

„Jau įprasta, kad kalėdinės dekoracijos ir puošmenos labiau skirti vaikams, tačiau smagu ir mums, suaugusiesiems, pasidžiaugti. Dar smagiau pradžiuginti praeinančiuosius. Gal kažkam bent akimirkai dings liūdesys, gal kažką tikrai aplankys pakili nuotaika“, – kalba sutuoktiniai, pripažindami, kad kartais iki šventės pajautimo tereikia tiek nedaug.

Pasak Vidos, ji namų aplinkai daugiau dėmesio skiria šiltuoju metų laiku – nuo pavasario rūpinasi gėlėmis, visokiais želdiniais, kurie puošia ne tik kiemą, bet ir tvenkinį. O vyras savo meniniais sugebėjimais pasireiškia žiemą.

Jau nuo lapkričio mėnesio, kol dar neužšalo ir neužsnigo, Aleksas privirtina kai kurias girliandas. Ant medžių esančios lemputės nenuimamos visus metus, kai kurios jų medžiuose kabo jau 8 metai.

Tiesa, pasak Kvederių, visas namo grožis, sutemus ir sužibus lemputėms, jiems nematomas, nes tuomet sutuoktiniai jau būna namuose. Įžiebtos dekoracijos geriausiai ir gražiausiai sukuria šventinį vaizdą stebintiems iš tolo, nuo parko ar pylimo pusės.

Šeimininkė Vida, rodydama pačios darytas puokštes, išdavė dar vieną savo pomėgį. Kalėdinių puokščių ir įvairių dekoracijų Kvederių namuose taip pat gausu kaip ir lauke. Ant stalų puikuojasi kalėdinės puokštės, subtiliai sukurtos net iš rudens lapų, dovanotais angeliukais, žalumynais ir papuošalais iš šiaudų prieš Kalėdas moteris papuošia namų šviestuvus.