Didžiosios šventės – jau visai ant nosies, o tokiu metu, žinia, ypač padidėja žuvies poreikis bei suaktyvėja prekyba gyva žuvimi.
Šilutėje gyva žuvimi prekiauja trys prekybos centrai, o valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nuolat stebi, kad prekybininkai nepažeistų prekybos reikalavimų, ir nesugadintų pirkėjams šventinės nuotaikos.
Šilutėje prekiaujama tinkamai
Pagal sveikatai palankios mitybos principus žuvis, o ypač šviežia, turėtų kuo dažniau atsidurti mūsų racione. Specialistai tvirtina, jog ją reikėtų vartoti bent kartą per savaitę.
Deja, Lietuvoje vis dar gana sudėtinga rasti kokybiškos šviežios žuvies. Jos mėgėjai žino, kad žuvis gali būti šviežia, atšaldyta, atšildyta arba šaldyta. Tad kaip išsirinkti kokybiškiausią ir kuo skiriasi jų rūšys?
Nuolatinių planinių tikrinimų metu pastebime, kad mūsų miesto prekybininkai laikosi prekybos gyva žuvimi reikalavimų ir pažeidimų nustatome labai retai. Parduodama žuvis paprastai nėra vangi, jos nėra užsisakoma tiek, kiek nepavyksta parduoti. Kartais pasitaiko, kad nuo akvariumo būna nukritusi etiketė su informacija apie žuvies kilmę, pasitaiko karpių su keletu nusilupusių žvynelių. Tai nereiškia, kad karpis senas ar netinkamas maistui. Jis tiesiog yra tokia žuvis, kurios žvynai itin lengvai lupasi, tačiau gyvūnų gerovės sergėtojai reikalauja to išvengti, nes tai jau traktuojama kaip gyvūno sužalojimas.
2017 metų pabaigoje buvo gautas skundas, kad viename prekybos centre žuvys nemaitinamos ir negydomos. Tikrinome skundą, žiūrėjome parduodamos žuvies būklę ir pažeidimų nenustatėme, o pirkėjas tiesiog nežinojo, jog prekybos centruose žuvį draudžiama maitinti ir gydyti. Šiemet pažeidimų nenustatyta.
Neužšaldykite antrą kartą
Europos Sąjungos reglamentuose nurodoma daugybė ženklinimo reikalavimų, kurių gamintojai bei pardavėjai privalo laikytis. Vartotojams renkantis žuvį rekomenduojama atkreipti dėmesį į keletą veiksnių.
Gamybos metodą, kuris nurodomas frazėmis „sužvejota“, „sužvejota gėluose vandenyse…“, „užauginta“. Terminę būklę ir apdorojimą: atšaldyta, šviežia, atšildyta, užšaldyta, rūkyta, vytinta ir kt. Jeigu yra užrašas „atšildyta“, vadinasi, žuvis buvo užšaldyta, o vėliau atitirpinta. Nusipirkus atšildytą žuvį reikėtų suvartoti ją per 24 val. ir jokiu būdu neužšaldyti antrą kartą. Pakartotinai šaldant prarandama žuvies maistinė vertė, kinta struktūra, skoninės savybės. Tinkamumo vartoti terminą, išdarinėjimo būdą (žuvis gali būti skrosta arba ne, pašalinta galva, supjaustyta gabalais, paruošta filė ir kt.).
Perkant žuvį iš ledo vitrinos reikia atkreipti dėmesį, kad mažiausiai pusė jos paviršiaus būtų padengta ledu. Kai žuvis ant ledo laikoma inde, jis turi būti visai įkastas į ledą. Atviros ledo vitrinos nėra šaldomos, todėl tinkamą temperatūrą ir žuvies kokybę užtikrina tik pakankamas ledo kiekis ant žuvies paviršiaus
Atšildyti – tik lėtai
Ant užšaldytos žuvies pakuotės visada yra nurodyta užšaldymo arba pagaminimo data. Reikia įvertinti laiką, kuris jau praėjęs nuo šios datos ir rinktis vėliau užšaldytą žuvį. Išsirinkę kokybišką šaldytą žuvį, nesugadinkite jos netinkamai atšildydami. Lėtai atšylanti žuvis išlaikys struktūrą, bus nesausa ir skani. Geriausia įdėti į šaldytuvą ir leisti jai palaipsniui atšilti. Procesas trunka ilgai, tačiau taip išsaugomas skonis ir tekstūra. Greitesnis būdas – jei žuvis yra uždarame plastikiniame maišelyje, ją panardinti į indą su šaltu vandeniu. Svarbu, kad visa žuvis pasinertų į vandenį, ir ją palikti apie valandą.
VMVT kasmet sudaro Valstybinės kontrolės mėginių ir kenksmingų medžiagų liekanų stebėsenos tyrimų planus. Šilutės VMVT šiemet ištyrė 8 planinius valstybinės kontrolės mėginius. Taip pat ištirta 15 Kuršių marių ir vidaus vandenyse sužvejotų žuvų mėginių bei 3 tvenkininių žuvų. Visų tyrimų rezultatai neviršijo teisės aktų reikalavimų.
Prekybą gyva žuvimi reglamentuoja 2007 m. birželio 28 d. VMVT direktoriaus įsakymas. Be kitų reikalavimų, jame nurodomas ir žuvų kiekis kilogramais, kuris gali būti kubiniam metrui akvariumo vandens. Dažniausiai parduodamų karpių gali būti iki 180 kg/m3, t. y., apie 100 karpių. Kitų žuvų, pagal rūšis, nuo 50 iki 170 kg/m3. Talpyklose leidžiama laikyti tik sveikas ir gyvas žuvis. Sužeistos, sumažėjusio aktyvumo žuvys turi būti išimamos iš talpyklų, apsvaiginamos, paskerdžiamos, išdarinėjamos ir siūlomos parduoti.
Rašyti atsakymą