Šimtamečio Prano ilgaamžiškumo paslaptis – darbas

Simtametis Pranas_MatuzasKad visi šimtamečiai taip gerai atrodytų ir tokie guvūs būtų – sukosi mintis užsukus pas Šilutės Darbininkų kvartale gyvenantį Praną Matuzą. Gruodžio 16-ąją jis atšventė triženklį – 100-ąjį – jubiliejų.

„Reikia dirbti ir negulėti. Jeigu dirbsi, tai ir uždirbsi, o jeigu lakstysi, nieko neturėsi“, – žodžius, tapusius jo gyvenimo taisykle, atskleidžia ilgaamžis.

Kad tėvelis ir šiandien be darbo nesėdi, patvirtina ir vaikai, o tuo tarpu valdžios atstovai, atvykę pasveikinti šimtametį, linksmai prisiminė, kad kai Praną sveikino prieš penkerius metus, iš pradžių jo nerado, mat senolis, užsilipęs ant stogo, šiferiuką tvarkė.

Gimė Amerikoje

Pranas gimė Amerikoje, 1920 m. kartu su tėvais grįžo į Lietuvą. Sako, kad atmintyje dar vos vos išlikusi kelionė per Atlantą laivu.

Naujakuriai apsigyveno Šylių kaime, vėliau persikėlė į Meškinę, o per karą gyveno Šilutėje. Šilutėje, name, kurį pats pasistatė, Pranas tebegyvena iki šiol.

Ilgaamžis pasakojo, kad jo tėvelių gyvenimas buvo sunkus. „Turėjo tėvėlis šiokią tokią lentpjūvėlę, rąstus pjovė, bet po to karas prasidėjo, ir viskas….“, – prisimena šimtametis.

P.Matuzas dar turėjo dvi seseris ir brolį, tačiau jie, dar paaugliai būdami, buvo ištremti į Sibirą. Tėvai spėjo pasislėpti, pabėgo.

Pranas jau vedęs buvo, atskirai nuo tėvų gyveno, todėl jo neištrėmė.

„Vėliau iš tremties viena sesuo parėjo, o kita sesuo ir brolis ten paliko“, – sako senolis.

Daug dirbo

Savo būsimą žmoną Agnę Mockaitę Pranas Meškinėje sutiko. „Dveji metai kaip mirusi“, – susigraudina senolis ir gerų žodžių apie žmoną negaili – darbšti ir gera buvo.

Visą gyvenimą daug dirbo ir Pranas. Jis prisimena, kaip pirmą darbo dieną Šilutėje uždirbo trisdešimt rublių. Koks buvo didelis džiaugsmas tiek daug pinigų gauti!

Šimtametis sako, kad mokėjo visus darbus dirbti ir stengdavosi kuo geriau juos atlikti. „Kur mane statė, ten viską padariau ir viską mokėjau“, – sako penkiolika metų vienoje įmonėje gaterininku išdirbęs Pranas.

Prano darbštumą pastebėdavo ir jo viršininkai – daug apdovanojimų už gerą darbą jis turi sukaupęs.

Daug dirbdami ir taupydami, Pranas su Agne namą Darbininkų kvartale pasistatė. Pora sugyveno tris vaikus – Almą, Vytautą ir Danutę.

Dabar pas tėtį kiekvieną dieną užsuka dukra Alma. Ji sako, kad dar ir dabar laisvalaikiu tėtis be darbo nenori būti. „Ryte atsikelia, paruošia malkas, kad paskui galėtų pakurti krosnį. Vasarą eina, kažką krapštosi, be darbo niekad nesėdi“, – sako Alma.

Pranas sako, kad jo vaikai geri, nelakstė, irgi daug dirbo. Ilgaamžis turi šešis anūkus ir du proanūkius.

Valdžia džiaugiasi tokiais bendruomenės nariais

P.Matuzą su triženkliu jubiliejumi sveikino Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis, Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus, Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis.

„Šilutės rajono savivaldybės administracija labai džiaugiasi, kad turi tokį bendruomenės narį. Atrodote nuostabiai gerai“, – sakė V.Laurinaitis.

P.Matuzas yra trečiasis šimtametis Šilutės rajone, pasveikintas 2016 metais. Šiemet savo jubiliejinius gimtadienius šventė ir dvidešimt du 95-mečiai, trisdešimt 90-mečių.