Šimtametis blaivininkas iš Bliūdsukių per metus suvalgo kibirą medaus

Simtameti sveikino_bendruomenes_nariai„Jeigu norite sulaukti 100 metų, negerkite alkoholio, nerūkykite ir valgykite medų“, – atskleidžia Bliūdsukių kaime (Gardamo seniūnija) gyvenantis Petras Jucius. Lapkričio 9 dieną jis atšventė 100-ąjį gimtadienį.

Tai antrasis šiemet rajone pasveikintas šimtametis, dar vienas jubiliatas neeilinę sukaktį švęs gruodžio mėnesį.

Nuo seno Bliūdsukių ir šalia esantis Pempiškių kaimas garsėja bendruomeniškumu, o pastaruoju metu šias apylinkes dar garsina ir aktyvūs kaimo bendruomenės „Želvesys“ nariai, vykdantys sėkmingą verslą – vaistažolių rinkimą, maistingųjų jų medžiagų išskyrimą ir pritaikymą gydymui.

Beveik visus 100 metų Bliūdsukiuose nugyvenusiam Petrui bendruomenės nariai dovanojo vaistažolių rinkinį sveikatai stiprinti.

Linkėjo sveikatos

Šimtamečiu sukaktuvininku didžiuojasi ne tik jo vaikai, anūkai, benduomenės nariai, bet ir Gardamo seniūnijos, Šilutės rajono savivaldybės administracijos atstovai.

Snieguotą lapkričio 10 dieną į jaukius Petro namus sugužėjo Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis, Gardamo seniūnas Tomas Balčytis.Simtameti sveikino_kaimyne

V.Laurinaitis P.Juciui linkėjo sveikatos, stiprybės ir dar ne vienerius metus džiuginti namiškius, seniūniją ir savivaldybę, nes 100 metų sulaukia nedaugelis žmonių.

Tuo tarpu A.Šmelionis pasidžiaugė, kad Petru rūpinasi artimieji ir jam nereikia naudotis Socialinio skyriaus paslaugomis.

Kiekvieną savaitgalį pas tėtį atvažiuoja kuris nors iš vaikų, o darbo dienomis senoliu rūpinasi kaimynė Danutė Vaitkuvienė.

Gardamo seniūnas prisiminė, kad čia buvo prieš 5 metus, ir tie metai prabėgo kaip viena diena. Jis senoliui linkėjo sveikatos ir susitikti kitais, ir dar kitais metais – gimtadienį švęsti kasmet.

P.Jucius džiaugėsi svečiais, dėkojo už sveikinimus ir atsakinėjo į žurnalistų klausimus.

Anksti neteko mamos

Petras gimė Pempiškių kaime, vaikystės dienas jis leido kartu su broliu Juozu ir seserimis Anele, Petronėle, Elena. Tik nelengva jų vaikystė buvo, nes būdama 40-ies metų mirė jų mama. Petrui tuomet buvo apie 10 metų.

Penkiais vaikais rūpinosi tėvas, kuris tuomet turėjo apie 60 metų, mat už mamą jis buvo 20-mečiu vyresnis. Tėvas pamotės į namus neparvedė. Jis turėjo žemės, ūkininkavo, tad vaikai jam padėdavo darbuose.

Pempiškių mokykloje Petras baigė tris klases, išmoko skaityti ir rašyti.

Įdomus faktas, kad Petro tėvas ir brolis su seserimis taip pat buvo ilgaamžiai: tėvas nugyveno 98 metus, viena iš seserų – 99 metus.

Vedė jaunesnę kaimo gražuolę

Simtameti sveikino_valdzios_atstovaiŽmoną Barborą P.Jucius sutiko gretimame kaime, vedė 1945 metais, bebaigdamas trečią dešimtį.

Ilgaamžio marti Lina prasitarė, kad Barbora tame kaime buvo gražiausia mergina ir už Petrą ji buvo 10 metų jaunesnė.

Jaunavedžiai kurį laiką gyveno Žemaitkiemyje, Pempiškėse, kol galiausiai apie 1952 metus sugrįžo į Bliūdsukius, į Petro tėvų sodybą.

Su Barbora Petras susilaukė Antano, Andriaus, Elenos,  Reginos, Zinaidos (ji mirė gimdymo metu).

Visą gyvenimą Petras dirbo kaimo kerdžiumi – ganė karves. Sūnus Andrius pasakojo, kad tėtis buvo reiklus, spaudė prie darbo. Nuo pat mažų dienų vaikai jam padėdavo ūkio darbus nudirbti, malkas žiemai suruošti.

Būdamas darbštus, nerūkantis ir nevartojantis alkoholio, Petras tapo pavyzdžiu savo sūnums ir dukroms. Visi vaikai juo rūpinasi ir šiandien.

Senolis turi 7 anūkus ir 10 proanūkių. Praėjusį savaitgalį iš visų kraštų atskubėję vaikai su šeimomis rinkosi senolio sodyboje, kur šeimos apsuptyje dar kartą paminėjo 100-ąjį jo gimtadienį.

Suvalgo kibirą medaus per metus

Kiekvieną savaitgalį kuris nors iš Kaune ir Klaipėdoje gyvenančių vaikų atvažiuoja pas tėtį ir tas kelias dienas rūpinasi juo. Darbo dienomis pas senolį ateina kaimynė Danutė.

„Jis džiaugiasi gyvenimu, myli žemę, laukia pavasario, sugrįžtančių gandrų ir nenori niekur iš čia išvažiuoti, nes yra prisirišęs prie šios vietos“, – sako sūnus Andrius.

Dažną savaitgalį kartu su žmona Lina čia atvažiavęs iš Kauno, Andrius prižiūri ir tėvuko bites. Juk tėtis taip mėgsta medų – per metus suvalgo jo apie kibirą. Medų kasdien tepasi ant duonos, deda į arbatą. Yra sakęs, kad medus – jo duona. Dar ir kitus moko, kad norint ilgai gyventi reikia negerti, nerūkyti ir valgyti medų.

Asmenine gydytoja būtų galima pavadinti Petro dukterį Eleną, kuri dirba vienoje Klaipėdos ligoninėje ir nuolat stebi tėvo sveikatą. Jis pats į medikus pirmą kartą kreipėsi tik sulaukęs 70-ies, kuomet susirgo rimta liga.

Bendruomenė dovanojo žolelių arbatų

Beveik visi „Želvesio“ bendruomenės nariai vienaip ar kitaip yra susiję su gydomųjų žolelių rinkimu iš šalia žaliuojančių miškų ir pievų, supančių Bliūdsukių ir Pempiškių kaimus. Surinktas vaistažoles rinkėjai džiovina, perdirba, pakuoja bei vėliau pristato įvairiuose renginiuose: vaišina gydomosiomis arbatomis smalsuolius, parduoda ar dovanoja vaistažolių mišinius.

100-ojo gimtadienio proga P.Juciui jie dovanojo gauromečio, čiobrelių ir medetkų arbatų, jonažolių fitolio (užpiltinio aliejaus).

„Želvesio“ bendruomenės pirmininkė Rasa McDonald „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad gaurometis ypač vertingas augalas, kuris stiprina nervų sistemą, gerina medžiagų apykaitą. Gauromečiai gydo uždegimą ir ramina, taigi, geriant tokią arbatą, gali pagerėti miegas. Vyramas šis augalas gerina prostatos veiklą.

Čiobrelis – daug kur vartojamas augalas, gydantis įvairias ligas. Čiobrelių arbata nepakeičiama peršalus, gerina atsikosėjimą.

Medetkos turi baktericidinių savybių: jų nuoviru skalaujama gerklė nuo anginos bei kitų uždegiminių ligų, plaunamos žaizdos.

Jonažolių fitolis (aliejinė jonažolių ištrauka) tinka probleminei, užterštai, kuperozinei, jautriai, išsausėjusiai, į alergines reakcijas linkusiai odai. Taip pat riebiai ir mišriai odai. Šis fitolis padeda nuo inkštirų, priešlaikinio raukšlių atsiradimo. Gydo ilgai negyjančius odos uždegimus, įtrūkimus, žaizdas, opas, nudegimus, pūlinius, pragulas, iššutimus, nudegimus, parodontozę, stomatitą, gimdos kaklelio eroziją.