Šimtmečio grybavimo šventė Gedminaičiuose

grybavimo sventeGrybavimo šventė – tradicinis, kasmetinis Švėkšnos neįgaliųjų draugijos renginys, kurio metu vyksta grybavimo varžytuvės, išrenkami šauniausieji grybautojai, dovanojami prizai, skamba smagi muzika, ragaujama grybienė, smagiai bendraujama ir galiausiai aptariami grybavimo ypatumai Švėkšnos apylinkėse.

Per dvi valandas devynios komandos vertinimo komisijai pateikė 303 grybus, iš kurių 64 baravykai, o likę – raudonikiai.

Nugalėjo švėkšniškiai

Po metų pertraukos švėkšniškiai vėl pakvietė į grybavimo varžybas, kurios jau – penktosios. Pasikeitė tik susibūrimo vieta, persikelta į Ingritos ir Arvydo Riterių sodybą Gedminaičių kaime. Tarpusavyje šiemet varžėsi 9 komandos: dvi telšiškių, katytiškių, vainutiškių, šilutiškių ir keturios švėkšniškių.

Grybautojams buvo leidžiama rinkti visus grybus, bet vertinimo komisija skaičiavo tik baravykus ir raudonviršius. Davus ženklą, varžybų dalyviai dvejoms valandoms pasklido po mišką. Pasibaigus grybavimo laikui, komisija suskaičiavo, kad iš viso komandos surinko 303 grybus, iš jų – 64 baravykus. Sėkmė šypsojosi ne visiems vienodai – buvo pririnkusių tik keletą grybų…

Penktųjų Grybavimo varžytuvių nugalėtoja tapo irŠvėkšnos neįgaliųjų draugijos taurę laimėjo „Graumenos“ komanda iš Švėkšnos. Didžiausias netikėtumas tai, kad komanda nugalėtoja surinko lygiai 100 grybų (iš jų 24 baravykai), tuo tikrai pateisindama Šimtmečio grybavimo šventės nugalėtojų titulą.

Antroji vieta – švėkšniškių komandai „Voveruškos“, iš miško parnešusiai 66 grybus (iš jų 23 baravykai) ir trečioji vieta – šilutiškių komandai „Poniabudės“, radusiai 50 grybų (iš jų 7 baravykai).

Taip pat buvo paskelbtas komisijos verdiktas apdovanoti Loretą, radusią didžiausią baravyką – 497 g, Reginą, radusią didžiausią raudonviršį – 442 g, įspūdingiausio grybo nominantė – Aldona.

Daugiausia grybų – 37 surinko švėkšniškis Mindaugas (iš jų net 7 baravykai). Mažiausią baravyką – 35 g rado Sigita, o mažiausią raudonviršį – 8 g – Loreta.

Svečius vaišino grybiene

Išdalinus visus prizus ir dovanas, padėkojus šventės rėmėjams: Antanui Martinkui, Vytautui Marcinkevičiui, Violetai Astrauskienei, Alfonsui Šepučiui, šventės dalyvius sveikino svečiai, o naujasis Švėkšnos klebonas Julius Meškauskas, pirmą kartą dalyvavęs tokioje šventėje, džiaugėsi, kad neįgaliųjų draugijos nariai ne užsisklendžia vienatvėje, ne sienas stato, o tarpusavio bendravimo tiltus tiesia, tokią įdomią, prasmingą ir gražią šventę suorganizavo.

Oficialiajai daliai pasibaigus, šventės šefės Irena, Rūta ir Emilija visus kvietė prie vaišių stalo. Karštos grybienės, didžiuliame katile ant laužo virtos, pavalgyti, žemaitišku kastiniu su bulvėmis pasimėgauti ir saldumynais pasigardžiuoti.

Sodybos šeimininkai – Arvydas ir Ingrita Riteriai dar gerokai prieš šventę kiemo aplinką puošė. Ingrita pievelėje didžiulių grybų „prisodino“, kad svečiai turėtų kur fotosesiją padaryti, o Arvydas tiek prigrybavo, kad ir didžiuliame katile verdamai sriubai grybų tikrai nepritrūko.

Šventės dalyvius visą dieną nepavargdamas linksmino švėkšniškis Vytautas Raibys, o Jonas Girskis vos spėjo pačias įdomiausias fotoakimirkas „gaudyti“.

Iki vėlaus vakaro Gedminaičiuose netilo šurmulys, kalbos, grybavimo ypatumų aptarimai ir naujų veiklos planų aptarimas. Pasak Ingritos, ilsėtis nėra kada, reikia ruoštis kilimo iš gyvų gėlių pynimui, juk nespėsi apsidairyti, o rudens šalnos ims naktimis žiedus kandžioti…