Šio sezono gripas – ypač piktas

Gripas-nepaiso-pavasario-ir-bando-atsigriebti-uz-ziemaUžsienio šalių pranešimai apie gripo plitimą gąsdina ir Lietuvos gyventojus. JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras pranešė apie itin didelį sergamumą gripu JAV. Per kiek daugiau nei 3 mėnesius (nuo 2012 m. spalio 1 d. iki 2013 m. sausio 11 dienos) Jungtinėse Amerikos valstijose nuo gripo mirė 18 vaikų.

JAV gripo epidemija prasidėjo gruodžio pradžioje, į ligonines paguldyta apie 2200 žmonių, daugiausiai iš jų – vaikai iki 4 m. ir vyresni nei 65 m. asmenys.

JAV daugiausiai laboratoriškai nustatoma H3N2 ir B tipo gripo virusų. Šioje šalyje, kaip ir visame pasaulyje, gripas kasmet susargdina milijonus žmonių, priversdamas dėl kosulio, aukštos temperatūros, raumenų, galvos skausmo, šaltkrėčio likti namuose.

Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Lietuvos gyventojus ragina pasirūpinti savo sveikata ir pasiskiepyti sezoninio gripo vakcina. Ypač dabar, kai liga grėsmingai plinta, svarbu nepamiršti asmens higienos taisyklių: kuo dažniau plauti rankas, dažniau nei įprastai vėdinti patalpas ir valyti paviršius, laikytis kosėjimo – čiaudėjimo etiketo bei pajutus pirmuosius gripo simptomus likti namuose, neiti į darbą, mokyklą ir kreiptis į šeimos gydytoją.

Mūsų rajone, Klaipėdos visuomenės centro Šilutės skyriaus duomenimis, praėjusią savaitę gripu susirgo 5 gyventojai (iš jų 1 – vaikas iki 17 metų), ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis užsikrėtė 167 gyventojai (iš jų 99 – vaikai). Iš viso virusai paguldė 172 gyventojus (100 vaikų).

Bendras sergamumo rodiklis dabar siekia 38,94 atv./10-iai tūkstančių gyventojų. Praėjusios savaitės sergamumo rodiklis buvo 37,13 (sirgo 164 asmenys, iš jų 112 – vaikų). Taigi gripas ir ūmios kvėpavimo takų infekcijos mūsų rajone pamažu plinta.

Didžiausias šį sezoną sergamumas mūsų rajone buvo spalio 14 d. (203 atvejai) ir gruodžio 2 d. (194 atvejai).

Jei kada sirgote gripu, puikiai žinote, kokia tai nemaloni liga. Tačiau apstu klaidingų įsitikinimų, kaip kovoti su gripu. Delfi.lt paneigia keletą mitų.

Mitas: gripas – tik sunkesnis slogos variantas

Vien tik JAV 10-40 tūkst. žmonių kasmet miršta dėl gripo ir jo komplikacijų ir daugiau nei 200 tūkst. paguldomi į ligonines.

Mitas: negalite platinti gripo, jei jaučiatės gerai

Išties 20-30 % žmonių, platinančių gripo virusą, nejunta jokių simptomų.

Mitas: susirgti gripu galima nuo skiepų

Skiepai pagaminti iš neaktyvaus viruso, kuris negali perduoti infekcijos. Taigi žmonės, kurie susirgo gripu pasiskiepiję, būtų susirgę bet kokiu atveju.

Kad įgytumėte apsaugą po skiepų, prireiks savaitės ar dviejų. Tačiau žmonės mano, kad kadangi jie susirgo pasiskiepiję, ligą sukėlė būtent skiepai, sako mokslininkai iš Harvardo universiteto Medicinos mokyklos.

Mitas: sveikiems žmonėms nereikia skiepytis

Tiesa, kad skiepai nuo gripo rekomenduojami žmonėms, turintiems chroniškų ligų. Tačiau visiems – net ir sveikiems žmonėms – skiepai gali būti naudingi.

Dabartinės rekomendacijos skelbia, kad skiepytis turėtų vaikai nuo šešių mėnesių iki devyniolikos metų, nėščiosios ir sulaukę keturiasdešimt devynerių žmonės. Be to, skiepai rekomenduojami sveikiems žmonėms, kurie gali perduoti virusą labiau pažeidžiamiems. Dėl šios priežasties sveikatos apsaugos darbuotojams rekomenduojama skiepytis, kad apsaugotų pacientus.

Mitas: visa, ko reikia norint apsisaugoti nuo gripo, – tai pasiskiepyti

Yra galybė kelių, kaip apsisaugoti nuo gripo. Venkite kontakto su sergančiais gripu asmenimis, dažnai plaukite rankas, vartokite vaistus, jei susidūrėte su gripo atvejais prieš pasiskiepydami.

Mitas: skiepytis kasmet nebūtina

Virusas keičiasi kasmet. Taigi svarbu skiepytis kasmet, kad turėtumėte imunitetą tų metų virusui.

Mitas: gripu galima susirgti išėjus į šaltą orą be palto, drėgnais plaukais ar sėdint prie atviro lango

Vienintelis būdas užsikrėsti gripu – susidurti su gripo virusu. Gripo sezonas sutampa su šaltu oru, taigi žmonės dažnai sieja gripą su šaltu, nemaloniu oru, tačiau jie nesusiję.

Mitas: virusą galima sunaikinti badu

Jei esate peršalę ar sergate gripu ir turite temperatūros, jums reikia daugiau skysčių. Nėra prasmės didinti ar mažinti maisto kiekio. Nors galbūt neturite apetito, badavimu nieko nepasieksite, prasta mityba jums taip pat nepadės pastiprinti imuniteto.

Mitas: vištienos sriuba padės greičiau įveikti gripą

Karšti gėrimai gali nuraminti perštinčią gerklę ir suteikti taip reikalingų skysčių, tačiau, be šių savybių, vištienos sriuba neturi jokių kitų, padedančių kovoti su gripu.

Mitas: jei temperatūra laikosi daugiau nei dieną ar dvi, gali reikėti vartoti antibiotikus

Antibiotikai kovoja su bakterijomis, tačiau jie ne tokie efektyvūs, kai kalbama apie virusines infekcijas. O gripą sukelia būtent virusas.

Tačiau kai kurie žmonės suserga bakterinėmis infekcijomis gripo komplikacijų atveju, taigi būtų gerai pasikonsultuoti su gydytoju, jei jūsų savijauta pablogėja ar simptomai pakinta.