Širdies liga ar tarpšonkaulinė neuralgija – kaip atskirti?

heartNetikėtai pajutote stiprų skausmą širdies srityje ir iškart pagalvojote apie infarktą? Neskubėkite ruoštis pačiam blogiausiam. Gali būti, kad tai tik tarpšonkaulinė neuralgija.  Nors ji ir nemaloni, tačiau nėra pavojinga ir reikalauja vien į skausmo malšinimą sukoncentruoto gydymo.

Širdį sopa ne dėl meilės

Po kelių dienų jau sveikinsime pavasarį, bet ne visiems mums gamtos atbudimas suteiks džiaugsmo.

Pavasaris – metas, kai daugeliui žmonių svaigsta galva, duria širdį. Specialistai pažymi, kad svaigulį ir širdies skausmus sukelia ne meilė, o netinkamas dienos režimas, įtempti nervai, savęs netausojimas.

Aktyviai dirbantys žmonės labai dažnai skundžiasi skausmais krūtinės srityje.

Jie mano, jog nesveikuoja širdis, todėl pirmiausia kreipiasi į kardiologą. Kai širdies tyrimų rezultatai būna geri, pacientas yra siunčiamas neurologo konsultacijai. Didžiajai daliai tokių ligonių diagnozuojama neuralgija.

Neuralgija – užslėpta liga. Ją sukelia didžiulis psichoemocinis krūvis, gyvenimo tempas, kai daug dirbantis žmogus niekur nebespėja.

Vienas iš dažniausiai pasitaikančių neuralgijos požymių – skausmas krūtinėje ir smarkus širdies plakimas. Neuralgijos neįveikia jokie vaistai. Medikamentai tik kuriam laikui prislopina ligos simptomus.

Siekiant pagydyti neuralgiją, būtina keisti gyvenimo būdą ir kiek įmanoma vengti stresinių situacijų. Pacientai, nesilaikantys gydytojų nurodymų, gali susirgti rimtomis neurologinėmis ligomis. Dėl progresuojančios neuralgijos atsiranda ir galvos smegenų sutrikimai. Labai stipriai išreikšta neuralgija pažeidžia ir odos plotus.

Ką daryti?

Ištikus tarpšonkaulinės neuralgijos priepuoliui padeda lengva ir sausa šiluma. Krūtinės ląstą galima apjuosti vilnoniu šaliku, ant skausmingų taškų uždėti garstyčių trauklapių kompresą.

Skausmingas zonas galima pamasažuoti skausmą malšinančiu ir uždegiminius procesus stabdančiu tepalu.

Jeigu skausmas labai stiprus, tikrai neapsieisite be analgetikų – analgino, sedalgino ar spazgano. Tik nepamirškite, kad vaistų poveikis bėgant laikui silpsta, todėl juos vartoti reikia atsargiai ir tik laikantis gydytojo nurodymų.

Nepasikliaukite vien tik vaistais. Tarpšonkaulinės neuralgijos atveju gerai veikia fizioterapija, akupunktūra, lazerių terapija. Taip pat patartina vartoti B grupės vitaminus – B1, B6, B12.

Kad tarpšonkaulinė neuralgija nevirstų lėtine su dažnais priepuoliais, pasistenkite sumažinti fizinius krūvius, nepiktnaudžiaukite alkoholiu, pagal galimybę venkite nervinę įtampą keliančių situacijų.

Tad, kaip vis dėlto atskirti širdies ligą nuo tarpšonkaulinės neuralgijos?

Tarpšonkaulinės neuralgijos atveju skausmas žmogaus neapleidžia nei dieną, nei naktį. Jis sustiprėja liečiant tarpus tarp šonkaulių, keičiant kūno padėtį (darant pasisukimus, staigius pasilenkimus ar sukamuosius judesius), taip pat einant, giliai įkvepiant ar iškvepiant, kosėjant, čiaudint ir netgi jaudinantis.

Stenokardijos atveju (staiga krūtinėje pajuntamas skausmas dėl miokardo neaprūpinimo krauju) skausmas staiga atsiranda ir greitai išnyksta (po 3-5 minučių). Paprastai šį skausmą numalšinti gali nitroglicerinas. Giliai įkvepiant ar iškvepiant, keičiant kūno padėtį ar judant širdies skausmas nesikeičia. Jį gali lydėti pulso ritmo sutrikimai, arterinio kraujospūdžio padidėjimas ar sumažėjimas.

Jeigu skauda po mentimi kairėje pusėje, būtinai paprašykite, kad padarytų kardiogramą. Norint patikslinti skausmo krūtinės zonoje priežastis, gali prireikti magnetinio rezonanso tomografijos ir rentgeno tyrimo.