Širdies ligos – jau ir 30-mečių rykštė

doctor-with-heart-stethoscope-638x425Mokslininkus nuolat domino klausimas, kodėl vienose šalyse žmonės gyvena ilgiau ir yra sveikesni nei kitų valstybių gyventojai.

Pavyzdžiui, japonės moterys vidutiniškai sulaukia 86 metų, prancūzės – 81,5 metų, lietuvės moterys – 78,8 metų, o Kazachstane žmonių vidutinė gyvenimo trukmė – tik 68,7 metų.

Pastebėta, kad tose šalyse, kuriose vidutinė gyvenimo trukmė ilgesnė, žmonės yra laimingesni ir rečiau serga širdies bei kraujagyslių ligomis. Anot gydytojos kardiologės Audronės Statkevičienės, susirūpinti ir įvertinti savo širdies būklę reikėtų jau sulaukus 30 metų.

„Aterosklerozė prasideda jaunystėje: jau 13-14 m. paauglių kraujagyslėse randami riebaliniai ruoželiai, ant kurių, esant rizikos veiksniams, gali nusėsti cholesterolis ir ilgainiui sukelti širdies ligas. Žinoma, jų vystymuisi įtakos turi ne tik kraujagyslių būklė, bet ir kraujo savybės, pvz., padidėjęs kraujo krešumas, skatinantis trombų susidarymą, kurie gali užkimšti kraujagyslę ir sukelti išemiją (vietinę mažakraujystę žemiau trombo esančiame organe)“, – pasakoja kardiologė A.Statkevičienė.

Buvo pastebėta, kad šalyse, kur žmonės geria daugiau raudonojo vyno, mažiau sergama širdies ir kraujagyslių ligomis. Paaiškėjo, kad tai gali būti dėl raudonųjų vynuogių luobelėje esančios medžiagos, veikiančios laisvuosius radikalus. Ši medžiaga buvo išskirta 1940 m. ir pavadinta resveratroliu.

Tai biologiškai veikli medžiaga, kurią gamina augalas, kai jį veikia stresinės aplinkos sąlygos: šaltis, karštis, grybeliai, virusai ir bakterijos, ultravioletiniai ar radioaktyvūs spinduliai. XX amžiuje atrasta, kad daugiausia resveratrolio turi japoniškoji plačialapė rūgtis (HU Zang).

Manoma, kad resveratrolis yra vienas stipriausių gamtoje esančių antioksidantų, turintis stiprų poveikį laisviesiems radikalams. „Laisvųjų radikalų“ teorija aiškinama ir degeneracinių procesų, kurie vyksta žmogaus kūne senstant, priežastis – jauno žmogaus organizme yra pakankamas kiekis antioksidantų, bet senstant jų mažėja.

Rytų medicinoje tikėta, kad resveratrolis gali padėti stimuliuoti ir aktyvuoti ląstelių regeneracijos procesus, vadinasi, pasitarnauti organizmo atnaujinimui, senėjimui stabdyti, gyvenimo trukmei pailginti. Taip pat rytų medicinoje japoniškoji plačialapė rūgtis vartota organizmo imuninei sistemai stiprinti, šlakams valyti, manyta, kad ji gali turėti ir bakterijas naikinantį, antiseptinį, antialerginį poveikį.

Rytiečiai buvo įsitikinę, kad resveratrolis galėjo padėti reguliuoti cholesterolio kiekį, o tai ypač naudinga širdies ligoms gydyti ir jų profilaktikai.

Anot A.Statkevičienės, paprastai, kai atliekamas paciento kraujo tyrimas, nustatomas bendrasis cholesterolis, kuris nurodo kraujyje cirkuliuojančio cholesterolio kiekį. Jį sudaro 3 plačiausiai tiriamos dalys – didelio tankio cholesterolis, arba „gerasis“, ir mažojo tankio cholesterolis bei trigliceridai, kurie yra „blogiečiai“.

Rūkančio žmogaus kraujagyslės iš vidaus tarsi nubrauktos švitriniu popieriumi, tad prie tokio paviršiaus labai lengvai prikimba „blogasis“ cholesterolis ir trigliceridai, kurie gali kauptis pažeistose kraujagyslių sienelėse ir taip didinti širdies ligų riziką.
„Gerasis“ cholesterolis, kai jo kraujyje yra daug, neutralizuoja „blogąjį“ cholesterolį bei trigliceridus, taip sumažindamas minėtų ligų riziką.

Rytų medicinoje tikėta, kad resveratrolis gali padėti paskatinti „gerojo“ cholesterolio pasigaminimo procesus.

„Svarbu nepamiršti, kad visko pradžia – mažasis kardiomiocitas (širdies raumens ląstelė), gaminantis maistines ir energetines medžiagas visam organizmui, todėl nuolat ieškoma medžiagų, kurios padėtų tam kardiomiocitui gyvuoti. Manoma, kad jų yra resveratrolyje, kurį šiuolaikinė farmacija sugebėjo susintetinti“, – teigia gydytoja kardiologė.

A.Statkevičienė ragina rūpintis savimi, tikrintis profilaktiškai ir investuoti į sveikatą, kol esame sveiki bei kol niekuo nesiskundžiame, nes įsitikinimas, kad širdimi skundžiasi tik pagyvenę žmonės, šiuolaikinėje visuomenėje morališkai atgyvenęs.

„Medochemie Ltd.“, sujungdama šiuolaikinį mokslą ir mediciną, sukūrė papildą, kurio sudėtyje – iš plačialapės rūgties (HU Zang) šaknies, augančios Himalajų kalnuose, ekstraktuojamo resveratrolio sausasis ekstraktas. Europos verslo apdovanojimų („European Business Awards“) konkurse, kuriame dalyvavo 15 tūkst. įmonių iš 27 Europos valstybių, „Medochemie Ltd.“ farmacinė kompanija pripažinta viena iš 10 sėkmingiausių Europos eksporto įmonių.

Svarbiausiame Europos verslo konkurse apdovanojamos įmonės, garsėjančios inovacijomis, teigiamai veikiančios socialinę aplinką ir dirbančios etiškai. „Medochemie Ltd.“ dalyvauja ir organizuoja socialinių akcijų programas, tiekia finansinę ir medikamentinę pagalbą visuomeninėms ligoninėms ir humanitarinėms organizacijoms su specialiu gydytojų be sienų pripažinimu, rūpinasi aplinkos apsauga. Lietuvoje „Medochemie Ltd.“ atstovybė buvo įkurta 2001 metais ir yra viena iš pirmaujančių farmacinių kompanijų šioje dinamiškoje rinkoje.

Daugiau informacijos www.sveikaisirdziai.lt