Šiukšlių išvežimas vėl brangs, politikai verčiami kelti mokestį 

Kiekvieną kartą, kai Savivaldybės tarybai pateikiamas sprendimo projektas, didinantis kokius nors mokesčius gyventojams, politikai sudirgsta.

Metų pabaigoje šios kadencijos rajono politikams teks priimti nepopuliarų sprendimą – gyventojams padidinti mokestį už atliekų išvežimą.

Nei valdžioje esantys, nei opozicijos atstovai nejaučia jokio malonumo didinti mokesčių naštą rajono gyventojams, kurie kas ketverius metus tampa savivaldybės politikų rinkėjai.

 

Šį kartą, paskutiniajame metų posėdyje gruodžio 16 dieną jiems ir vėl teks apsispręsti, ar priimti dar vieną nepopuliarų sprendimą: Savivaldybės administracija pateikė svarstyti sprendimo projektą, kuriuo didinamas metų mokestis už komunalinių atliekų tvarkymą nuo 51 euro iki 56 eurų sodybų ir butų savininkams.

 

Padidino „vartų mokestį“

 

Sprendimo projektą nustatyti naują – didesnį komunalinių atliekų tvarkymo mokestį Savivaldybės tarybos komitetuose pristatė Viešųjų paslaugų skyriaus specialistas Arūnas Valius.

Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Vygantas Kamarauskas iškart paprašė paaiškinti tokio sprendimo projekto priežastį. Pasak A. Valiaus, vienintelė priežastis yra ta, kad UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) 2020 m. spalio 28 d. savo valdybos sprendimu, nuo 2021 m. sausio 1 d. Šilutės rajono savivaldybei nustatė naują – 44,13 Eur už vieną toną pristatytų atliekų „vartų mokestį“. Šis mokestis nuo 2014 metų iki 2021 metų sausio 1 d. buvo 8,65 euro mažesnis.

Šilutės savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, kartu su visų kitų Vakarų Lietuvos savivaldybių merais dėl tokio pabranginimo ginčijosi teisme, tačiau ginčai jau pasibaigė KRATC naudai.

Šilutiškiai vis dar vangiai rūšiuoja atliekas, o konteinerių aikštelėse palieka ir nemažai stambiagabaričių atliekų, kurias patys turėtų išgabenti į Rumšų aikštelę.

Kaip keitėsi atliekų tvarkymo kaina

Politikai domėjosi, kaip atliekų tvarkymo kaina keitėsi lig šiol. Šilutės savivaldybei iš gyventojų surinkti ir sumokėti „vartų mokestį“ atliekų tvarkytojams iki 2020 m. gruodžio 31 d. už komunalinių atliekų vienos tonos sutvarkymą tekdavo mokėti 70,21 Eur, o nuo 2021 m. sausio 1 d. – 78,86 Eur.

Per 1 metus, jau kelis metus iš eilės, yra surenkama po 10 700 tonų atliekų. Antrinės žaliavos, surenkamos iš gyventojų konteinerių, yra neskaičiuojamos.

Savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis, paminėjus šiuos skaičius, sakė, kad jam gaila, jog gyventojai nebeintensyvina atliekų rūšiavimo. Nes didindami rūšiuotų atliekų kiekius žmonės mažintų komunalinių atliekų kiekius, už kurių tvarkymą tenka mokėti pinigus. Geriausiai atliekų rūšiavimo naudą rodo ir nuo 2018 metų net du kartus mažintas atliekų surinkimo ir tvarkymo mokestis, kuris jau buvo sumažintas nuo 87 iki 51 euro.

Dabar lieka tik apgailestauti, kad tenka didinti šį mokestį dėl padidinto „vartų mokesčio“. Viešųjų paslaugų skyriaus specialistai paskaičiavo, kad dėl didesnio „vartų mokesčio“, siekiant apmokėti būtinas išlaidas, tenka didinti komunalinių atliekų tvarkymo mokestį: butų savininkams, kurie naudojasi kolektyviniais konteineriais, metinė kaina padidės  5,11 Eur; butų ir sodybų savininkams, kurie naudojasi individualiais konteineriais, metinė kaina didės 5,10 Eur; individualių (bendrijų) garažų paskirties objektams – 1,45 Eur; sodų paskirties objektams – 1,73 Eur; juridiniams asmenims, kurie naudojasi kolektyviniais konteineriais ir moka už plotą, 1 m² kaina padidės 0,04 Eur.

Savivaldybės tarybos komitetų politikai vienbalsiai pritarė svarstyti šį klausimą Tarybos posėdyje gruodžio 16 dieną.
Komercijos direktorius, korespondentas