Siūlo išeitį neturintiems laiko gaminti Kūčių vakarienę

Ar kada pagalvojote, kiek laiko sutaupytumėte, jei nereikėtų ruošti Kūčių vakarienės?

„Rusne villa“ savininkė Daiva Stanislovaitienė šiais metais siūlo išbandyti naują paslaugą – „Kūčių vakarienė į namus“, ir šventes praleisti ilsintis su šeima, o ne plušant virtuvėje.

Daiva, kodėl sugalvojote tiekti Kūčių vakarienę į namus?

– Kiekvienais metais per šventes sulaukdavome prašymų pagaminti kažką autentiško, skanaus, nostalgiško, ką gamino mūsų močiutės ir promočiutės, tą kam laiko neturi dabartinės daug dirbančios moterys, tą ko nespėjo išmokti iš savo senolių, bet ką norėtų turėti kiekviena ant savo Kūčių stalo.
Todėl šiais metais nusprendėme pasiūlyti šeimininkėms pailsėti nuo šventinių maisto ruošos darbų, o valgius Kūčių vakarui užsisakyti pas patyrusius virėjus „Rusne villoje“.

Kūčių vakaras, Kalėdos – tai laikas su šeima ir tikrai mums nesinori praleisti didžiąją dalį laiko virtuvėje ruošiant Kūčių vakarienę ar Kalėdinius pietus. Bet mėgautis skaniu, sveikai pagamintu (naminiu) maistu, norime visi.

Daug domitės lietuvių autentiškais valgiais. Kaip lietuviškas Kūčių ar Kalėdų stalas keitėsi istoriškai?

– Kūčios yra svarbiausia mūsų tautos šventė, skirta šeimos sutvirtinimui. Todėl Kūčias lietuviai kelis tūkstančius metų švęsdavo išskirtinai savo šeimoje, nevaikščiodami į svečius ir svečių į savo namus nekviesdami. Tradiciškai būdavo kurstoma ir globojama ugnis, buriama, dainuojama, žaidžiami žaidimai, klausomasi senolių atsiminimų, pasakojimų, pamokymų.

Kūčių senasis apeiginių sakralinių valgių stalas būdavo iš devynių patiekalų – sulig elniu devynaragiu, saulę parnešančiu – saulės simboliu. Po to, kai Lietuva tapo krikščioniška, ant Kūčių stalo atsirado dvylika valgių pagal dvylika žydų apaštalų.

Gėrimui ant stalo dėdavo šaltino arba šulinio vandens, kuris Kūčių naktį tapdavo virsmo vandeniu – sveikatinančiu, gydomuoju. Suprantama, ant Kūčių stalo jokiu būdu nebūdavo valgių iš mėsos bei paukštienos, valgių su majonezu ar pomidorų padažu. Jokių blynų, blynelių ar sklindžių. Vėlesniais laikais (apie XVIII amžių) atsirado avižų kisielius, aguonpienis su kūčiukais, auselės arba virtinukai su baravykų įdaru, žuvies, silkės patiekalai.

Vyresniojo amžiaus žmonės pamena, kad nebuvo mados švęsti Naujųjų metų, nes anais laikais būdavo švenčiamos tiktai Kūčios ir šv. Kalėdos. Šios šventės būdavo ir tebėra šeimos šventė, kurios prisiminimai ir kvapai ilgam išlieka kiekvieno atmintyje. Bet pats ryškiausias, nuostabiausias, nepakartojamas ir visus metus pasiliekantis dalykas yra Kūčių ir šv. Kalėdų aromatas. Tai ne tik eglutės ir degančių žvakučių kvapai, bet svarbiausias, tik šių vienintelių švenčių dvelksmas – šv. Kalėdų meduolio su arbata, o dabar ir mandarinų aromatas. Mažieji miesteliai, esant ramesniam orui, ištisomis gatvėmis padvelkdavo ypatingai viliojančiu šventiniu gvazdikėlių, kardamono, muskato riešutų, cinamono ir medaus aromatu.

Beje, Kalėdos – jau kita šventė. Galima ant stalo dėti keptą žąsį, įdarytą obuoliais (antį, kalakutą, vištą, povą ar šiaip kokią pataršką, putpelę)… Galima pasigaminti patiekalų iš bulvių su majonezu ir pan.

Ar laikotės šeimoje Kūčių ir Kalėdų tradicijų?

– Taip, kiek save pamenu, visada Kūčių mūsų šeimoje būdavo ypatingas vakaras ir naktis. Dar kai buvau visai maža, mano prosenelis, kaip vyriausias šeimos narys, paragindavo visus sėstis prie stalo. Kūčių vakarienė prasidėdavo bendra malda, o po to visi vieni kitiems padėkodavome už supratimą, už palaikymą, rūpestį, meilę, suteiktą džiaugsmą ir praleistą kartu laiką. Būtinai atsiprašydavome vieni kitų už padarytas klaidas, suteiktą nerimą ar skausmą. Taip pat nepamiršdavome atleidimo, nuoširdžių palinkėjimų vieni kitiems sėkmingų ateinančių metų.

Kūčių vakarą visi tikėjo minčių, žodžių magiška galia, o gėrimai ir maistas ant Kūčių stalo taip pat turėjo ypatingą prasmę ir galią. Prie Kūčių stalo mėgaujantis skaniais valgiais buvo aptarinėjami ateities planai, kalbama apie svajones ir jų išsipildymą. Šios tradicijos dar iki šiol laikomės su šeima, tai suartina, suteikia pasitikėjimo, pakrauna sėkmingiems ateinantiems metams.
Kalėdų rytas visai šeimai irgi ypatingas, nes visi susirenkam prie Kalėdų eglutės ir pakuojame dovanas.

Kaip veikia šis „Kūčių vakarienės į namus“ pasiūlymas?

– Mes turime specialų meniu Kūčių vakarui ir kalėdiniam laikotarpiui. Jūs išsirenkate patiekalus iš šio meniu ir užsakote telefonu ar elektroniniu paštu. Kūčių dieną Jums tereikia atvykti pasiimti užsakymo į „Rusne villą“. Jei yra poreikis, patiekalus galime ruošti iš karto į Jūsų atvežtus indus.

Kiek ir kokių patiekalų siūlote?

– Patiekalus Kūčių vakarui ar Kalėdoms komplektuojate patys iš siūlomų patiekalų.
Siūlome kelių rūšių įdarytas žuvis, įdarytas vištas, kelių rūšių silkę, vieno kąsnio užkandėles, mišraines, pyragėlius. Smaližiams ir ne tik siūlome įvairius desertus, kurie visada susilaukia puikių atsiliepimų.

Ką patys valgote per Kūčias ar Kalėdas?

– Šiais metais pavyks nušauti du zuikius vienu metu – mūsų siūlomi patiekalai yra išbandyti ir patikrinti ne vienerius metus mūsų gausios šeimos ir giminės, savo visus geriausius Kūčių ir Kalėdų valgius bandėme sudėti į šių metų meniu. Per Kūčias neeksperimentuojame nei su klientais, nei su šeima, visi valgiai yra patikrinti.

Kontaktai: „Rusne villa“, Pakalnės g. 82, Rusnės sen., Šilutės r.
aiste@villarusne.lt;
Tel: +370 652 97333; +370 626 37787.