Siūloma dovanėlė – atliekų tvarkymo aikštelė Rumšuose

RUMSU AIKSTELEKlaipėdos atliekų tvarkymo centras (KRATC) Šilutės rajono savivaldybei pasiūlė perimti Stambiagabaričių atliekų ir kompostavimo aikštelę Rumšuose. Ši aikštelė rekonstruota už ES paramos lėšas. Joje bus surenkamos statybinės, stambios buitinės, elektroninės atliekos ir kompostuoti tinkamos atliekos.

Įmonės už tokių atliekų sandėliavimą Savivaldybei mokėtų nustatytus mokesčius, o gyventojų atvežtos minėtos atliekos turėtų būti priimamos be mokesčių.

Jeigu Savivaldybė nuspręstų aikštelę eksploatuoti pati, žadama ir dar viena dovanėlė – 7 Lt mažesnis „vartų mokestis“ už kiekvieną atliekų toną, atvežtą į KRATC valdomą atliekų sąvartyną Dumpiuose.

Dumpių sąvartyno „vartų mokestis“ už 1 toną atliekų nuo 2014 m. sausio 1 dienos bus 122,52 Lt. Jis bus bemaž 2,5 karto didesnis nei Savivaldybė moka iki šiol (tik 56 Lt).

Klaipėdos apskrities savivaldybės dėl „vartų mokesčio“ didinimo bylinėjasi teisme.

Administracija abejoja

Rajono Tarybos komitetuose KRATC pasiūlymą Savivaldybės aplinkosaugininkas Remigijus Rimkus ir administracijos direktoriaus pavaduotojas Vygantas Kamarauskas pristatė dar tik kaip informaciją. Joks sprendimo projektas kol kas neparuoštas.

R.Rimkus rajono politikams komentavo pasiūlymo esmę: kalbėjo apie galimą Rumšų atliekų aikštelės eksploatacijos pradžią, apie tai, kad sumažėtų rajono atliekų kiekis, vežamas į Dumpius, ir apie pasiūlytą „vartų mokesčio“ nuolaidą. Tačiau iš jo pristatymo nebuvo aišku, kad jis pats yra užtikrintas pasiūlymo nauda.

Abejones, ar Savivaldybei naudinga perimti Rumšų atliekų aikštelę, padidino ir V.Kamarausko pateikti duomenys.
Pasak V.Kamarausko, KRATC administracija yra atsiuntusi skaičiuotę, kuri įrodo, jog jeigu KRATC pradės pats eksploatuoti Rumšų aikštelę, per metus jis patirs apie 140 tūkst. Lt nuostolį. Todėl jis ir siūlo aikštelę perimti Savivaldybei, gundydamas dovanėle – 7 Lt nuolaida už kiekvieną į Dumpius atvežtą atliekų toną.

V.Kamarauskas patvirtino, kad siūlomos nuolaidos metinė suma yra lyg ir panaši į galimus nuostolius, jeigu Savivaldybė apsiimtų eksploatuoti Rumšų atliekų tvarkymo aikštelę. Bet lygybės ženklo jis nelinkęs dėti, nes KRATC nepateikia visų galimos sutarties sąlygų, jas žada pateikti tik po to, jei savivaldybės Taryba pritartų siūlymui perimti aikštelę.

V.Kamarauskas įsitikinęs, kad už ES paramos lėšas rekonstravęs visas apskrities savivaldybėse esančias stambiagabaričių ir biodegraduojamųjų atliekų aikšteles, KRATC įsigijo ir tokių aikštelių aptarnavimui reikalingos technikos: atliekų smulkintuvų, vartytuvų ir t.t. Kitaip tariant, technikos, kuri kainuoja ne vieną šimtą tūkstančių litų. V.Kamarausko manymu, atidavęs „plikas“ aikšteles, vėliau centras pasiūlys techniką nuomoti iš jų ar įsigyti savo.RUMSU AIKSTELL

Gal nenori dirbti?

Ekonomikos ir finansų bei Teritorijų ir kaimo reikalų komitetų politikai lengvai apsisprendė, kad Rumšų atliekų tvarkymo aikštelės klausimą spręs tik tuomet, kai bus gauta daugiau informacijos apie perdavimo sąlygas, įrangos panaudojimo sąlygas ir t.t.

Socialinių reikalų komiteto narys Vladas Kainovaitis suabejojo, ar Savivaldybės administracijos darbuotojai negudrauja, specialiai piešdami neigiamą siūlomos aikštelės perspektyvą. Jis aplinkosaugininko R.Rimkaus klausė, gal šis nenori papildomo darbo krūvio, nes galbūt teks parengti aikštelės aplinkos vertinimo programą ir kitokių dokumentų.

V.Kainovaitis minėjo, kad Savivaldybės merės iniciatyva yra sudaryta Atliekų tvarkymo konkurso sąlygų parengimo darbo grupė, kurios nariai rimtai svarsto perspektyvą, jog Savivaldybės administracija organizuotų iš gyventojų surinktų buitinių atliekų rūšiavimą, atskiriant antrines žaliavas. Tokiu būdu atliekų kiekį, vežamą į KRATC sąvartyną, galima būtų sumažinti iki 50 proc. Planuojama, kad rūšiavimas galėtų būti atliekamas būtent Rumšų aikštelėje.

R.Rimkus paneigė jam mestą priekaištą ir sakė, kad Savivaldybės aplinkosaugininkas pagal darbo sutartį nėra įpareigotas kurti aplinkos vertinimo programas – tokį darbą galėtų atlikti pasamdyta įmonė.

Tačiau ir Socialinių reikalų komitete sutarta, kad konkretus sprendimas dėl aikštelės perėmimo bus nagrinėjimas tik tuomet, kai bus išdėstytos visos perdavimo sąlygos.