Siūloma remti šeimas, kurių vaikai nepateko į ikimokyklines įstaigas

DARZELINUKU KOMPENSACIJASavivaldybės taryboje įregistruotas sprendimo projektas apie finansinę paramą tėvams, kurių vaikai dėl vietų stokos ikimokyklinio ugdymo įstaigose, negali būti ugdomi šiose įstaigose.

Savivaldybės politikas Audrius Endzinas siūlo tokiems tėvams nuo 2020 m. vasario 1 d. skirti 100 eurų finansinę paramą kas mėnesį.
Tikisi panaikinti vaikų diskriminaciją

Apie ruošiamą naują sprendimo projektą ir jo tikslus politikas A. Endzinas pirmą kartą užsiminė Savivaldybės tarybos posėdyje spalio 31 d. Tuomet niekas jam jokių priekaištų dėl tokio pasiūlymo neišsakė.

Pasak politiko, Šilutės rajone yra 40 – 50 vaikų kurie nepatenka į ikimokyklinio ugdymo grupes. Šis skaičius yra kintantis dėl natūralios migracijos. Įvedus tokį kompensavimo mechanizmą, pasak A. Endzino, būtų panaikinta vaikų diskriminacija, kuri dabar susidaro tik daliai vaikų suteikiant ikimokyklinį ugdymą. A. Endzinas mano, kad tuomet atsirastų prielaidos kurtis privatiems vaikų darželiams, kartu didėtų užimtumas.

Šiuo metu vieno vaiko dotacijos kaštai vaikų darželyje iš Savivaldybės biudžeto siekia 130 eurų kas mėnesį. Jeigu sprendimo projektas būtų priimtas, Savivaldybės biudžetui atsirastų papildomi kaštai: vienam mėnesiui reikėtų papildomai 5850 eurų, apie 60 000 eurų per metus.

Politiko nuomone, finansavimo šaltinis tokioms išlaidoms galėtų būti perskirstomos lėšos iš soc. rūpybos programos bei gaunamos pajamos iš padidinto žemės ir turto mokesčių.

Ekonomikos ir finansų komitetas suabejojo

Savivaldybės tarybos narys, Liberalų sąjūdžio politikas A. Endzinas projektą apie finansinę paramą tėvams, kurių vaikai nepateko ugdytis ikimokyklinėse įstaigose, pristatė Ekonomikos ir finansų komitete. Šio komiteto pirmininkas, socialdemokratas Vygantas Kamarauskas tokį sprendimo projektą sutiko ne itin džiugiai. Jis sakė, kad sprendimas skamba ypač patraukliai, tačiau visiškai nėra aiškios Savivaldybės galimybės. Pasak V. Kamarausko, tokį sprendimo projektą vertėtų svarstyti tuomet, kai Savivaldybės administracija parengs 2020 metų Savivaldybės biudžeto projektą. Tuomet ir pasimatys kiek liko nefinansuojamų projektų arba tiesiog bus aiški nepanaudotų lėšų suma.

Valstiečių žaliųjų sajungos politikas Sigitas Majus, suabejojo, ar mokestinę kompensaciją tektų mokėti tik 40 – 50 vaikų tėvams, kurie rašė prašymus jų vaikus priimti ugdytis darželiuose. Jis mano, kad kompensacijas priklausytų mokėti visiems ikimokyklinio amžiaus vaikams, kurie gyvena rajone ir nelanko jiems skirtų įstaigų. Juk tėvai nėra kvaili ir prašymus, kad jų vaikai būtų ugdomi Savivaldybės įstaigose, sugebės parašyti ir tie, kurie iki šiol to nepageidavo.

Be to buvo abejonių, ar tikrai tėvai, gavę minėtas kompensacijas, pinigus panaudotų vaikų ugdymui. Politikai domėjosi ar yra savivaldybių, kurios tokias kompensacijas moka.

A. Endzinas sakė, kad žino kelias taip vaikų užimtumą sprendžiančias savivaldybes ir paminėjo savo vaikaitį, kurio tėvai gauna tokią kompensaciją Vilniuje.

Ekonomikos ir finansų komitete tik du politikai pritarė, kad A. Endzino parengtas sprendimo projektas būtų svarstomas Savivaldybės tarybos posėdyje: tai liberalė Daiva Plikšnienė ir konservatorius Zigmantas Merliūnas. Kiti komiteto nariai nebalsavo prieš, tačiau susilaikė.

Baigus šį klausimą svarstyti Z. Merliūnas išsakė pastebėjimą, kad opozicija parengė Savivaldybės tarybai pirmąjį sprendimo projektą, o valdantieji ir jį pasistengė sužlugdyti.