Siūloma supirkinėti ir sulamdytus bambalius, bet tam priešinasi Vyriausybė

 

taromatas-58ac187fbeb4aŠalyje veikiantys taromatai nesuperka taros, jei ji yra praradusi pradinę formą – suglamžyta ar nešvari. Tuo besipiktinantis Seimo narys Sergejus Jovaiša pasiūlė įstatymo pakeitimą, kuris turėtų įtvirtinti „rankinį“ nepriimtos pakuotės patikrinimą. Tačiau tam priešinasi ir supirkėjai, ir Aplinkos ministerija.

Vyriausybė trečiadienį svarstys, ar taromatuose superkama tara turėtų būti tikrinama ir rankiniu būdu, jei taromatas jos neatpažįsta. Seimo narys S.Jovaiša dar balandį užregistravo įstatymo pakeitimą, kuris, jei būtų priimtas, įpareigotų taromatuose neatpažintas, tačiau sistemoje dalyvaujančias pakuočių atliekas priimti neautomatizuotu būdu ir grąžinti užstatą už jas. Kitaip tariant, jas priimtų darbuotojai, prieš tai įvertinę, ar tara atitinka reikalavimus.

S.Jovaiša: reikia taisyti neteisybę

S.Jovaiša įžvelgia dabartinės sistemos trūkumą – šiek tiek pakitusi pakuotė taromatuose nepriimama ir vartotojai lieka neatgavę užstato.

„Būna tokių pakuočių, kurių taromatai nepriima, bet jos yra geros, galbūt pažeistos kokių išorinių veiksnių. Žmonės, kurie preciziški, renka jas ir neša, jaunimas, vaikai ar vyresni žmonės lieka nuskriausti, jei dėl kažkokių smulkmenų negali taros priduoti. Tai nebūtų masinis reiškinys, nemanau, kad tokia nežymi pataisėlė sudarytų problemų parduotuvėms“, – teigia S.Jovaiša.

Anot jo, tokie atvejai yra nedažni ir per dieną jų galėtų pasitaikyti keli, o gal ir apskritai nepasitaikyti per mėnesį.

„Bus tokių atvejų, bet tikrai nedaug. Tai tikrai išsprendžiama, ir, manyčiau, morališkai žmonėms būtų atlyginta. Nes jei švarina gamtą, aplinką ir atneša, bet nepriima, gali ir praeiti noras tą tarą rinkti. Bus mažiau šiukšlinimo“, – tikina Seimo narys.

Politikas įsitikinęs, kad toks pakeitimas pernelyg nekainuotų – esą ir dabar yra darbuotojų parduotuvėse, kurie yra atsakingi už taromatus ar supirkimą.

„Jei jau įdiegė tokią sistemą, kuri patvirtinta valstybiškai, tai nedidelės išimtys čia tikrai nesuvarys jų į ožio ragą. Na, o žmonėms ne vis tiek. Jei pasiskaičiavai, kad reikia 30 centų nusipirkti sūrelį, o tenka išeiti nusivylus dėl to, kad nepavyko susitarti su automatu, tai rankiniu būdu, manau, ta neteisybė būtų lengvai ištaisyta“, – tikina S.Jovaiša. Aplinkos ministerija sako „ne“
Aplinkos ministerija sako „ne“

Vyriausybei siūlo nepritarti S.Jovaišos siūlymui ir vertina, kad kitu atveju vartotojai liktų nuskriausti. „Dalis vartotojų, gyvenančių vietovėse, kuriose įdiegtas automatizuotas pakuočių priėmimas, neturės galimybės grąžinti pakuočių atliekas“, – argumentuojama AM pažymoje.

Kitas argumentas – esą taip gali būti išmokėta per daug lėšų, mat rankiniu būdu būtų priimtos pakuotės, nedalyvaujančios sistemoje ir nepaženklintos užstato sistemos ženklu.

Aplinkos ministerija įžvelgia ir alternatyvų atliekų tvarkymo būdą – jei vartotojai netinkamai laikė pakuočių atliekas ir jos negali būti techniškai priimtos, jie gali pasinaudoti konteineriais. Tiesa, išmetus tarą į tam skirtą konteinerį niekas užstato, žinoma, negrąžina.

 

https://www.15min.lt/verslas/naujiena/finansai/siuloma-supirkineti-ir-sulamdytus-bambalius-bet-tam-priesinasi-vyriausybe-662-836668