Šiuolaikinėmis technologijomis bus saugoma visa Nemunu einanti Lietuvos siena su Rusija

moderniapsaugaLietuvos pasienyje su Rusija vasarį pradėti dar vieno valstybės sienos ruožo apsaugos modernizavimo darbai. Vileikių užkardoje, saugančioje 27 kilometrus Lietuvos sienos su Kaliningrado sritimi, sienos stebėjimo sistemą diegia intelektualių inžinerinių sprendimų įmonė „Fima“.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Pagėgių rinktinės Vileikių užkarda (Šilutės r.) iki šiol buvo vienintelis Nemunu einančios Lietuvos su Rusija sienos ruožas, kuriame nebuvo įdiegta moderni sienos stebėjimo sistema.

Šiuolaikinėmis technologijomis paremta sistema pasieniečiams leis greičiau ir tiksliau nustatyti pažeidėjų buvimo vietą ir užtikrins sienos, kuri taip pat yra ir išorinė ES siena, efektyvesnę apsaugą. Sistema realiu laiku fiksuos ir analizuos įvykius pasienyje, o nustačiusi įtartiną judėjimą, automatiškai siųs duomenis pareigūnams.

„Šiuolaikinių technologijų pasitelkimas kovai su sienos pažeidėjais pasiteisina šimtu procentu. Jos efektyviai padeda pasieniečiams atlikti savo darbą. Ilgą laiką siena su Rusija buvo viena iš labiausiai pažeidžiamų valstybės sienos ruožų, per ją driekėsi kontrabandininkų maršrutai. Kai apsaugą sustiprinome užkardose įdiegdami šiuolaikines sienos stebėjimo sistemas, bandymų nelegaliai kirsti sieną lyginant paskutinių trejų metų statistinius rodiklius sumažėjo 3,5 karto“, – apie vykdomą Lietuvos valstybės sienos su Rusija stiprinimą sakė Pagėgių rinktinės vadas Rimantas Timinskas.

Vileikių užkardoje „Fima“ įdiegs kompleksinę sienos stebėjimo sistemą. Užkardos kontroliuojamame pasienio ruože bus statomi devyni 25 – 30 metrų aukščio stebėjimo bokštai su dieninio ir naktinio matymo vaizdo kameromis.

Taip pat bus sumontuoti seisminiai davikliai, reaguojantys į žemės virpesius, kuriuos sukelia judantys automobiliai ir žmonės, pastatytas specialus radiolokatorius, pažeidėjus bet kokiomis oro sąlygoms fiksuojantis 2,5 km atstumu.

Užkardoje bus įdiegta „Fima“ specialistų Lietuvos pasienio sąlygoms sukurta sistemos valdymo ir kontrolės programinė įranga, įrengtas stebėjimo centras. Darbai Vileikių užkardoje bus baigti vasarą.

„Sienos stebėjimo sistema veikia nepertraukiamai ištisą parą, septynias dienas per savaitę. Pasienyje montuojamos nuotoliniu būdu valdomos vaizdo kameros, šilumą fiksuojantys naktinio matymo įrenginiai bei kita speciali įranga kuria neįveikiamą sieną – kirsti sieną nepastebėtam tampa praktiškai nebeįmanoma“, – sako „Fima“ Apsaugos sprendimų departamento direktorius Giedrius Zaicevas.

Projektas Vileikių užkardoje ypatingas tuo, kad vykdant darbus reikės derintis prie gamtosauginių reikalavimų, mat Vileikių užkardos teritorija patenka į Nemuno deltos regioninį parką, kuriam būdingi ir potvyniai.

Siekiant netrikdyti gyvosios gamtos, paukščių migracijos ir perėjimo laikotarpiu nebus vykdomi kai kurių bokštų statybos ir kiti įrangos montavimo darbai. Įmonė su parko administracija derins maršrutus, kuriais bus vykdomas įrangos transportavimas.

VSAT duomenimis, 2012 m. iš viso buvo užfiksuoti 457 Lietuvos valstybės sienos pažeidimai, iš jų 63 – pasienyje su Rusija.

Sienos stebėjimo sistemos Vileikių užkardos ruože diegimo darbai yra finansuojami ES Išorės sienų fondo lėšomis. Iš viso naujoji sistema kainuos 9 mln. 222 tūkst. litų.