Siųstuvais paženklinti gandrai jau grįžta namo

 

gandraiVentės rago ornitologinė stotis, bedradarbiaudama su Gamtos tyrimų centru, pernai vasaros pabaigoje sugavo, sužiedavo bei GPS/GSM siųstuvais pažymėjo 6 suaugusius baltuosius gandrus. Visą žiemą šie sparnuočiai praleido Afrikoje, o prasidėjus kalendoriniam pavasariui, patraukė namo.

Tiesa, iš šešių gandrų ornitologai informacijos turi apie keturis – du paukščiai galimai yra ne ryšio zonoje. GPS/GSM siųstuvai rodo, kad du gandrai jau pasiekė Izraelį, o kiti du – Egiptą. Šiuo metu jų laukia pavojingiausia kelionės atkarpa – per Libaną, kuriame įprasta medžioti migruojančius paukščius.

Apie gandrų kelionę namo ir prasidėjusį pavasarį „Šilutės naujienoms“ papasakojo Ventės rago ornitologas Vytautas Eigirdas.

Turi ryšį su keturiais gandrais

Praėjusią vasarą gandrai specialia paukščiams gaudyti skirta gaudykle buvo sugauti Ventės rago apylinkėse. Neilgai trukus pagal siųstuvų duomenis bei žiedus ant paukščių kojų pavyko išsiaiškinti, kad tarp sugautų gandrų yra viena pora. Kiti paukščiai, panašu, yra iš skirtingų Ventės rago apylinkėse sukrautų lizdų. Paženklinti siųstuvais, paukščiai ganėtinai greit išskrido iš Lietuvos.

V. Eigirdas pasakojo, kad penki iš šešių gandrų apsistojo tarp Afrikos valstybių Čado ir Sudano, o vienas antroje žiemos pusėje sugalvojo nuskristi į Pietų Afriką. gandrai 3
Kovo 3-4 dienomis gandrai pakėlė sparnus namų link. Įdomiausia, kad sėkmingiausiai duomenis siunčia gandrų pora iš vieno lizdo. Migruoti šie paukščiai pradėjo skirtingu metu: pirmasis paukštis pajudėjo rugpjūčio 16 d., kitas išskrido po poros dienų – rugpjūčio 18-ąją. Abu gandrai, nors ir ne kartu, tačiau žiemojo labai panašiose vietose: dalį žiemos praleido Čade, dalį Sudane. Prieš kelias dienas abu paukščiai pajudėjo namų link, šių paukščių siųstuvai duomenis siunčia gana tvarkingai. Ornitologai su įdomumu stebi, ar gandrų pora sugrįš į tą patį lizdą.

Trečiadienio žiniomis, kiti du paukčiai jau pasiekė Izraelį. Dar du gandrai yra ne ryšio zonoje, V. Eigirdas tikisi, kad jie nežuvo ir greitu laiku atsiras ir jų siųstuvų siunčiamas signalas.

Kovo 25-oji yra Gandro šventė, diena, kai į Lietuvą parskrenda gandrai. Pasak V. Eigirdo, šansai, kad stebimi gandrai grįš šiai dienai, tikrai yra.

„Buvo manoma, kad gandrai apie mėnesį skrenda, tačiau jeigu skris tokiais tempais, greičiau parlėks. Aišku jie atsižvelgia ir į orus, jeigu prastos sąlygos, gali nusileisti pakeliui pavarlinėti ir užtrukti ilgiau. Visgi instinkas kuo greičiau gena į lizdą“, – pasakojo paukščių žinovas.

Ornitologas sako, kad GPS siųstuvų informacija yra labai įdomi, smagu, kad gandrai išgyveno. Tiesa, paukščių dar laukia pavojinga kelio atkarpa – per Libaną, kur yra priimta medžioti migruojančius paukščius. Pasak V. Eigirdo, gandrai ten šaudomi masiškai, jeigu mūsiškiai tą zoną praskris, turėtų sėkmingai sugrįžti namo.

Jau būriuojasi tūkstančiai žąsų ir gulbių

Sekmadienį minėsime 40-ties paukščių dieną. Nuo senovės šią dieną buvo švenčiamas paukščių parskridimas. 40 paukščių diena vadinama todėl, kad apytikriai tiek paukščių rūšių iš Lietuvos išskrenda žiemoti į svetimas šalis, o pavasarį sugrįžta į gimtinę.

Pasak V. Eigirdo, pavažinėjus po Nemuno deltą, užliejamas pievas, galima pajusti, kad jau atėjo pavasaris, nes iš tiesų sugrįžo nemažai paukščių. Šiemet gana anksti pasirodė pempės, jau gieda vieversiai, poromis išsiskirstę ir lizdavietes sukasi pilkosios žąsys.

Nendrynuose, kur atitirpęs vanduo, girdisi nendrinės startos. Pasivaikščiojus gali išgirsti alksninukes, amalinius strazdus, vis gausesniais pulkais būriuojasi gulbės giesmininkės.