Siųstuvais ženklinami šernai

Pixabay.com nuotr.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) su mokslininkais, veterinarijos gydytojais-ekspertais iš 21 Europos valstybės aptarė efektyviausias priemones kovoje su Afrikiniu kiaulių maru (AKM).

Jau 4 metus VMVT dalyvauja projekte „DEFEND“, kurio tikslai – išsiaiškinti AKM ir gumbelinės ligos sukėlėjų plitimo kelius, riziką, numatyti prevencijos ir kontrolės priemones, kurti vakcinas.
„Lietuva dalyvauja projekte, kuris sutelkė tarptautines mokslininkų, kontrolės institucijų, tyrėjų pajėgas kovai su konkrečiomis ligomis.

Projektui vadovaujantis Didžiojoje Britanijoje esantis Pirbraito institutas subūrė iš viso 31 organizaciją. Lietuva dalyvauja projekto veiklose, susijusiosiose su AKM prevencija, kontrole kiaulininkystės ūkiuose bei laukinėje faunoje – tarp šernų. Esame atsakingi už strategijų, skirtų užkirsti kelią AKM plitimui Europoje ir kaimyninėse šalyse parengimą. Kadangi turime patirties bei tinkamas sąlygas, įgyvendiname vieną iš projekto užduočių – sugauti ir GPS siųstuvais pažymėti šernus bei sekti jų judėjimą“, – sakė VMVT direktoriaus pavaduotojas Paulius Bušauskas.

Vykdant projektą VMVT specialistai AKM užkrėstuose medžioklės plotuose įrengė gaudykles, kuriose buvo gaudomi šernai, juos pažymint GPS siųstuvais. Taip atsiranda galimybė stebėti jų judėjimą. Tai priemonė, padedanti geriau suprasti AKM plitimo būdus tarp šernų, nustatyti atstumus, kuriais užkratas perduodamas, užfiksuoti jų judėjimą ir atstumus per parą. Užkrėstose vietovėse stengiamasi sugauti skirtingų amžiaus grupių ir lyčių šernus bei juos paženklinti, panaudojus antkaklius su globalaus pozicionavimo sistemos (GPS) davikliais.

Lietuvoje stebimi 6 šernų (skirtingo amžiaus, lyčių) judėjimai, iki metų pabaigos planuojama dar suženklinti 8 šernus. VMVT prašo medžiotojų, sumedžiojusių paženklintus šernus, pateikti informaciją gyvūno ausies įsage nurodytu telefonu, o atsargiai nuėmus antkaklį su GPS imtuvu jį pristatyti į artimiausią VMVT padalinį.