Skandalas Saugų rinkimų apylinkėje: piktybiška veika, „mergaitės žioplumas“ ar nurodymas iš viršaus?

 

Skandalas saugu_komisijos_pirmininkeŠilutė ir vėl nuskambėjo šalyje toli gražu ne iš gerosios pusės – skandalas Saugų rinkiminėje apylinkėje sujudino ir kandidatavusius politikus, ir rinkėjus, ir policiją, ir net pačius saugiškius. Antradienį per rajoną nuskriejo žinia, kad Saugų rinkiminėje apylinkėje vyksta balsų perskaičiavimas ir pradėtas ikiteisminis tyrimas, mat įtariama, kad čia būta rinkimų įstatymo pažeidimų. Netrukus yla ir visai pradėjo lįsti iš maišo: paaiškėjo, jog dalis balsavimo biuletenių buvo rasti pas apylinkės komisijos pirmininkę Laurą Šikšnienę namuose.

Kalbinti saugiškiai situciją vadina tiesiog gėdinga, o Apygardos rinkimų komisijos pirmininkas Eugenijus Judeikis, beje – taip pat saugiškis – situaciją buvo linkęs gana švelniai pavadinti „pirmą kartą rinkimų komisijoje dirbusios mergaitės žioplumu“.

Beje, antradienį vos paviešinusios informaciją apie tai, kad jau pradėtas balsų perskaičiavimas, „Šilutės naujienos“ sulaukė ne vieno pirmininkės giminaičių skambučio ir el. laiškų su grasinimais ir priminimais apie teisinę atsakomybę, Baudžiamąjį ir Administracinį kodeksus…

 

Pirmininkė teigė dirbusi viena

Žinia apie tai, kad Saugose rinkimai į Savivaldybės tarybą ir mero postą galėjo vykti neskaidriai, jog čia vyksta rinkiminių biuletenių perskaičiavimas, rajoną apskriejo antradienio popietę.

Netrukus viešojoje erdvėje pasirodė kandidatės į rajono Tarybą Lijanos Jagintavičienės informacija, jog Saugų rinkiminėje apylinkėje atnešti užplombuoti maišai buvo beveik tušti, viename jų buvo tik šiukšlės – rinkėjų pažymėjimai, likę nepanaudoti biuleteniai, o kitame tik mero rinkimų biuleteniai, o tų, kuriuose balsuojama už sąrašus, nebuvo. Saugų apylinkės pirmininkė L. Šikšnienė esą teigė, kad viskas maišuose, tačiau netrukus trūkstamus biuletenius pati pirmininkė atvežė iš savo namų… Buvo rasta ir pažeistų vokų, situacija fiksuota nuotraukose, filmuotoje medžiagoje.

Pasak perskaičiavime dalyvavusios L. Jagintavičienės, apylinkės pirmininkė tvirtino net nežinojusi, kad biuleteniai jos namuose, o galiausiai pareiškė, kad net nežino, kaip jie ten atsirado… Pasakojo, kad niekas iš apylinkės narių nenorėjo dirbti, todėl visus darbus ji buvo priversta daryti viena…

E. Judeikis vadina žioplumu

Tądien Apygardos komisijos pirmininkas E. Judeikis „Šilutės naujienoms“ teigė nieko negalįs komentuoti, esą todėl, kad vyksta ikiteisminis tyrimas. Ir tik kitą rytą, priminus, jog pirmininkas yra atsakingas asmuo ir bent minimaliai komentuoti situaciją privalo, E. Judeikis išsakė savo nuomonę. Anot jo, ši situacija yra ne kas kitas, kaip „pirmą kartą rinkimų komisijoje dirbančios mergaitės žioplumas“.

Anot E. Judeikio, rinkiminių komisijų narių darbas yra „nuvertintas ir nenormaliai menkai apmokamas – vos 3 eurai su centais už valandą, o atsakomybė yra milžiniška – maždaug kaip Konstitucinio teismo teisėjų“… Savo atstovus į komisijas siūlo partijos, tačiau dėl minėtos priežasties prikalbinti žmones dirbti komisijose yra labai sunku, E. Judeikio žodžiais tariant, „tenka įkalbinėti, prikalbinėti“. Taip buvę ir Saugose. Be to, komisijos nariai buvo pervargę, dirbę nuo 7 val. ryto iki kito ryto, tad nieko keisto, kad nutiko ir tokių dalykų…

Ramutiškę į Saugas pasiuntė E. Judeikis

Viešojoje erdvėje pasklidus informacijai, kad nežinia dėl kokių priežasčių į Saugas naktį išskubėjo ir L. Šikšnienės kaimynė, Ramučių rinkimų komisijos pirmininkė Kristina Raudienė, sulaukėme ir K. Raudienės komentaro. Atvykusi į redakciją ji pasakojo, jog kuomet naktį į Apygardos komisiją atvežė jau užbaigtą savo komisijos darbą – suskaičiuotus balsus, pirmininkui E. Judeikiui paskambino L. Šikšnienė. Baigęs pokalbį E. Judeikis paprašė K. Raudienės važiuoti į Saugas, kur, anot jo, „dirbanti komisija visai nesusitvarko“…

K. Raudienė pasakojo ilgokai svarsčiusi ar gali tai daryti, ir dar kartą jau sėdėdama automobilyje perklausė E. Judeikio, ar išties ji gerai padarytų važiuodama talkinti kitai komisijai. Atsakas buvęs dar vienas prašymas padėti. K. Raudienė sako pasiryžusi, nes norėjo padėti kaimynei, su kuria netoli viena kitos gyvena Gardame.
Nuvykusi į Saugas, K. Raudienė sako pamačiusi, kad visą skaičiavimą tenka pradėti nuo nulio – saugiškiai dar nebuvo pasistūmėję nė per nago juodymą. „Paryčiui paskambino E. Judeikis ir liepė su maišais važiuoti namo, atvažiuosite rytoj, pasakė“, – pasakojo K. Raudienė.

E. Judeikis „Šilutės naujienoms“ patvirtino faktą, kad, jo žodžiais tariant, paprašė „pakonsultuoti smarkiai stringančius saugiškius“. O vėliau jis tikino tik nurodęs pabaigti darbą, bet ne vežtis skaičiuoti balsus namo.

E. Judeikis patvirtino, kad trečiadienį taip pat buvo apklaustas tyrėjų, apklausti, pasak pirmininko, matyt bus visi su šia istorija bent kiek susiję abiejų komisijų nariai.

Giminės jau grasina redakcijai

Šilutės policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas „Šilutės naujienoms“ patvirtino, kad pirmininkė L. Šikšnienė buvo apklausta policijos komisariate. „Atlikti visi pirminiai tyrimo veiksmai, pirmininkė buvo atvežta į apklausą“, – sakė A. Mikalauskas. Toliau tyrimą perėmė Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato tyrėjai.
„Gėda ir ką daugiau pasakyti. Jei žmogus imasi darbo, ir nejaučia atsakomybės. Nesuprantame ir E. Judeikio pozicijos, kuris – matėme, net nenorėjo kviesti policijos“, – komentavo kita minėtos komisijos narė (pavardė redakcijai žinoma).

Antradienį žinią apie Saugose vykstantį balsų perskaičiavimą paviešinę „Šilutės naujienų“ svetainėje sulaukėme T. M. prisistačiusios artimos pirmininkės giminaitės laiško su grasinimais „kreiptis į teismą dėl pirmininkės garbės ir orumo pažeidimų“, dėl esą visuomenę klaidinančios ir nekaltumo prezumpciją pažeidžiančios informacijos paviešinimo. Išsamiame laiške buvo cituojami ir atitinkami Baudžiamojo kodekso straipsniai, pagal kuriuos „Šilutės naujienos“, neva jau turėtų ruoštis keliauti į teisiamųjų suolą.

Šioje vietoje savo ruožtu cituojame Šilutės r. PK viršininką A. Mikalauską, kuris sakė, jog jei bus įrodyta, už minėtą veiką rinkimų metu apylinkės komisijos pirmininkei pagal tą patį BK, tik jau 175 str. 1 dalį gresia iki 5 metų laisvės atėmimo bausmė.

Situciją aiškinasi ir VRK

Trečiadienį viešojoje erdvėje pasirodė ir VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės komentaras. „VRK žino apie šį atvejį ir kartu su teisėsauga aiškinasi aplinkybes. Situaciją išsiaiškinus reikės apsispręsti ir komisijai, kaip mes vertiname, kad biuleteniai buvo sudėti į maišus ir išvežti namo, o ne nuvežti į apygardą. Čia atitinkamai savo darbą atlieka ir teisėsaugos institucijos. Žinoma, reikia pasisakyti ir komisijai, kaip mums vertinti tuos balsus, ar juos galime užskaityti, ar negalime.

Ar reikėtų spręsti, kad galbūt toje apylinkėje nereikia skaičiuoti balsų ir dėl visos apygardos reikėtų spręsti, bet ar tai yra toks esminis pažeidimas (…) tai per anksti kalbėti, reikia atlikti situacijos analizę“, – kalbėjo L. Matjošaitytė.

Į klausimą, ar yra galimybė apygardoje kartoti rinkimus, ji atsakė, jog „kol kas iš to, kas man žinoma, nematau tokios galimybės, bet vėlgi, ta situacija keistųsi gaunant daugiau informacijos, sužinant papildomų aplinkybių“.