Skatina auginti galvijus mėsai

Galvijų limuzinų veislė išvesta Prancūzijos kalnuotoje vietovėje. / lmga.lt nuotr.Mėsai auginamų veislinių ir mišrūnų galvijų per pastaruosius porą metų padaugėjo 40 proc. Pasak ministerijos, tokį augimą lėmė papildomos išmokos.

Atsižvelgiant į kitų Europos Sąjungos šalių patirtį, Lietuvoje mėsinių veislių galvijų ketinama padidinti dar trečdaliu, praneša LTV naujienų laida „Šiandien“.

Šilutės rajono ūkininkai tėvas ir sūnus Leščinskai mėsinės limuzinų veislės galvijus pradėjo auginti prieš 14 metų.

„Jie pašarui neišrankūs, veršiuojasi neblogai ir priesvorius duoda gerus, nelepūs“, – galvojų privalumus vardijo ūkininkas Algimantas Leščinskas.

Čia auginamos ir karvės, vadinamos žindenėmis, nes pavasarį atvestus veršelius žindo iki vėlyvo rudens. Tada jos kartu su pusmetiniais veršiais grįžta iš ganyklų.

Ūkį iš tėvo perėmęs sūnus neseniai gavo Europos Sąjungos paramą, įsigijo našios technikos. Taip pašarai paruošiami ir išdalijami greičiau bei pigiau.

„Technika šiuolaikinė, savikaina mažesnė, tai ir pelnas didesnis lieka. Anksčiau pagrindas buvo išmokos. O čia investuoji, 3 metai praeina, kol pirmus pinigus gausi. Todėl daug kas stabdo“, – kalbėjo A.Leščinskas.

Tai – didžiausias mėsinių galvijų ūkis Šilutės rajone. Kartu su karvėmis čia maždaug 500 galvijų.

Tačiau apskritai Lietuvoje mėsinių galvijų bandos nedidelės, ilgą laiką galvijų skaičius mažėjo.

Prie dvejus metus Žemės ūkio ministerija susigriebė ir patvirtino programą papildomai remti mėsinių galvijų ir avių augintojus. Išmokos skiriamos už ne mažiau nei metus ūkyje išlaikytus galvijus

Taip skatinant ūkininkus, per pastaruosius porą metų mėsinių galvijų padaugėjo beveik 40 proc.

„Pernai išmokų dydžiai siekė nuo 426 iki 546 litų už galviją. Išmoka mokama už 12 mėnesių galviją, išlaikytą ūkyje nuo birželio iki rugpjūčio 1 dienos. Šiemet terminas paankstintas. Pernai šis terminas buvo nuo rugpjūčio 1 iki spalio 1-osios“, – aiškino Žemės ūkio ministerijos skyriaus vedėjas Vaidotas Prusevičius.

Panašios išmokos bus mokamos ir kitais metais. Tačiau neaišku, kokia parama mėsiniams galvijams teks po 2013-ųjų.

Dabar Lietuvoje laikoma maždaug 100 tūkst. mėsinių limuzinų, šarolė, aubrakų veislių ir jų mišrūnų. Atsižvelgiant į kitų ES šalių patirtį, Lietuvoje mėsinių veislių galvijų būtų galima auginti trečdaliu ar net dvigubai daugiau.

lrt logo