Skęstančiam Usėnų „išradėjui“ – solidi vandentiekininkų bauda

Usenu pelkes_4Ne viena Usėnų centre stovinti sodyba pastaraisiais metais tiesiogine žodžio prasme skęsta vandenyje. Tokių sodybų čia priskaičiuojama jau pora dešimčių. Taip yra todėl, kad visai susidėvėjo dar sovietmečiu kloti melioracijos sistemos vamzdynai, o visai padėtis pablogėjo, kai neseniai gyvenvietėje buvo pakloti nauji kanalizacijos tinklai – tada buvo atjungtos savavališkai į buitinę kanalizaciją lietaus nuotekas leidusios sodybos, ir vandens kiemuose dar padaugėjo.

Tačiau skęstančiųjų gelbėjimas, dabar, žinoma, yra jų pačių reikalas, mat padėti jiems kol kas negali niekas.

Bet usėniškiai ne pirštu penėti, kad išeities iš padėties nerastų: rado. Bėda tik, kad ta išeitis pasirodė esanti nelegali, tad jos „išradėjas“ pelnė solidžią baudą.

Didesnis nuotekų kiekis išbalansuoja sistemą

Visame rajone naujus kanalizacijos tinklus bei valymo įrenginius vieną po kito statantys UAB „Šilutės vandenys“ prieš 3 metus atėjo ir į Usėnus. Čia buvo pradėti statyti nuotekų valymo įrenginiai bei pakloti nauji  kanalizacijos tinklai. Projektas finansuotas iš Europos Sąjungos bei „Šilutės vandenų“ lėšų, bendra jo vertė buvo milijonas 220 tūkstančių litų.

usenu kanalizacija_2
Naujųjų nuotekų valymo įrenginių pajėgumas – 110 kub. metrų nuotekų per parą – buvo parinktas atsižvelgus į apylinkėje gyvenančių žmonių skaičių.

Nuotekų valymo įrenginiai valo tik buitines nuotekas, vadinasi, kitokie vandenys – nei gruntiniai, nei paviršiniai lietaus – į juos patekti negali. Jei jie patenka – išbalansuoja visą sistemą, be to, išplauna mikroorganizmus, kurie yra būtini valant buitines nuotekas.

Vandenį pumpavo tik naktimis

Usėniškis Rimas B. apie šiuos niuansus tikriausiai nutuokė, bet tai vyro nesustabdė nuo sumanymo „perduoti“ „Šilutės vandenų“ įmonei jo sodybą semiantį vandenį.

Įgyvendinti sumanymą pavyko nesunkiai. Į vandens tiekėjų įrengtą šulinį usėniškis nuleido porą žarnų, įjungė siurblį ir vandens perteklius iš kiemo sėkmingai pradėjo tekėti ten, kur turėjo patekti tik buitinės nuotekos.

Kad niekas, kam nereikia, to jo „išradimo“ nepastebėtų, Rimas B. vandenėlio perteklių į nuotekų tinklus pumpavo tik naktimis – nuo 20 valandos vakaro iki 6 valandos ryto.Usenu pelkes_5

Tačiau jis nežinojo, kad naktimis miega ne visi vandens tiekėjai, o tiksliau, nemiega jų technika – visų įrengimų darbą stebinti ir duomenis apie tai perduodanti sistema. Kaip tik pastaroji praėjusią savaitę ir užfiksavo dvigubai išaugusius naktinius nuotekų kiekius iš Usėnų.

„Valymo įrenginiai per valandą maksimaliai gali priimti iki 13 kub. m nuotekų, o praėjusią savaitę pradėjo tekėti ir 19, ir net 25 kubiniai metrai per valandą“, – pasakoja UAB „Šilutės vandenys“ direktorius Alfredas Markvaldas.
Aiškindamiesi, kas nutiko, vandens tiekėjai suskato ieškoti to didelio nuotekų kiekio priežasčių. Netruko išsiaiškinti, kad jis plūsta iš Rimo B. sodybos.

Nežinoti negalėjo

Ketvirtadienio, lapkričio 17-osios, rytą, dar aušti nepradėjus, į usėniškio sodybą suvažiavo „Šilutės vandenų“ Pardavimų ir klientų aptarnavimo skyriaus vadovas Gintautas Martinkus, Juknaičių padalinio, kuriam priklauso ir Usėnai, vadovas Raimondas Ptašinskas, buvo iškviesti ir policijos pareigūnai. Jie nesunkiai aptiko į talpyklą, kurioje rinkosi gruntinis ir lietaus vanduo, ten įleistą drenažinį siurblį, kuris pumpavo tą vandenėlį tiesiai į magistralinius nuotekų tinklus…

Šeimininkas nesiginčijo ir prisipažino tokiu neteisėtu būdu bandęs atsikratyti aplink sodybą susikaupusio vandens.
„Akivaizdu, kad jis žinojo, jog daro nusikalstamą veiką, antraip nebūtų jos ėmęsis tik naktimis“, – neabejoja A.Markvaldas.

Nežinoti negalėjo, nes dar vasarą visi usėniškiai buvo informuoti, jog savavališkai prie nuotekų tvarkymo įrenginių prisijungę asmenys turės atsakyti pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą. O jis už tokią veiką numato baudą nuo 28 iki 57 eurų.

„Tiesiog nebežinau ką daryti, nuolat gyvenu vandens apsuptyje“, – guodėsi „Šilutės naujienų“ kalbinamas beviltiškiausioje padėtyje atsidūręs Rimas B. Vyras sakė, kad padėtis visai pablogėjo, kai naujus tinklus kloję „Šilutės vandenys“ drenažo šulinius užkimšo smėliu ir moliu, o išvalyti nesugebėjo ar reikalo nematė.

Usėniškis bandė tą vandens perteklių iš savo sodybos ir į kitą kelio pusę nuvesti, bet ir toks bandymas nepavyko – pravažiuojančios mašinos žarnas greit sudraskė. Jis neslepia, kad ir paskutinysis bandymas buvo nesėkmingas, ir apgailestauja, kad dabar dar ir baudą teks sumokėti.

Usėniškiui surašytas aktas, pagal kurį nuobaudą jam skirs Usėnų seniūnas.

Sukčiams – solidžios baudos

Šilutės vandens tiekimo įmonės komisija, vadovaudamasi Geriamojo vandens įstatymu ir įvertinusi gerai žinomus parametrus – vamzdynų diametrą, vandens tekėjimo greitį bei laiką, jau suskaičiavo savo nuostolius. Tad usėniškiui papildomai teks pakloti 815 eurų.

Pasak A.Markvaldo, iki naujųjų įrenginių statybos Usėnuose irgi buvo nemažai sodybų, kurių gyventojai lietaus nuotekas leido į fekalinės kanalizacijos tinklus. Baigus nuotekų tinklų statybas, tokie vamzdynai buvo atjungti, todėl paviršiniai vandenys pradėjo semti sodybas.

Panašių atvejų, kai lietaus vandens bandoma atsikratyti pumpuojant jį į kanalizacijos nuotekų tinklus, yra buvę ne vienas. Tokių „išradimų“ buvo griebęsi ir šilutiškiai, ir seniūnijų gyventojai. Tačiau jie neįvertino, kad „Šilutės vandenyse“ yra sumontuota moderni įranga, fiksuojanti visus tiekiamo vandens ir priimamų nuotekų kiekių pokyčius. Tad išradėjams teko mokėti baudas, kurios siekė nuo 130 iki 1000 ir dar daugiau eurų.

„Šilutės vandenų“ vadovas sako, jog aptikti tokie „gudruoliai“ ir verkia, ir pasigailėti, nebausti prašo. Tačiau bet koks sukčiavimas yra nusikaltimas, tad ir atsakyti tenka visiems.

Kalti melioracijos įrenginiai

„Viso gero mūsų melioracijos įrenginiams“, – apie seniai neveikiančią melioracijos sistemą vaizdingai sako Usėnų seniūnas Algirdas Rauktys, kai klausiame apie gyvenvietės centre tyvuliuojančius ežerus.

Anot seniūno, šiuo metu dėl vandens pertekliaus jau kenčia bent dviejų dešimčių sodybų šeimininkai. Vieni skęsta jau 3-4 metus, kiti – tik nuo pernai, kai buvo baigta naujųjų kanalizacijos tinklų ir nuotekų valymo įrenginių statyba.

„Kol visi vandenys į vieną kolektorių tekėjo, bėdų neturėjome, bet kai juos išskirstė, ir prasidėjo“, – sakė seniūnas.
Labiausiai kenčia Rimas B. ir Saulius Č., kurių sodybos skęsta nuo praėjusio rudens.

„Baigus naujų tinklų statybas dar buvo sausa, problemos prasidėjo tik tada, kai pradėjo lyti“, – pasakojo seniūnas.

Blogiausia, kad to vandens usėniškiai nebeturi kur nuleisti, tad atsidūrė, pasak seniūno, tikrai beviltiškoje padėtyje.

Pažadais usėniškių sako nepenėsiantis ir Šilutės r. savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Povilas Budvytis. Anot jo, naujų vandentiekio įrenginių statyba padėties pabloginti negalėjo, nes visų bėdų kaltininkas yra tie jau sutrūniję melioracijos įrenginiai.

„Usėnuose būtina melioracijos įrengimų rekonstrukcija, o mes visam rajonui – 85 tūkstančiams hektarų melioruotų žemių drenažo, tiltų, pralaidų priežiūrai – šiemet gavome vos 283 tūkstančius eurų. Tai yra labai mažai, vos užtenka avarijoms likviduoti“, – sakė vedėjas.

Kada melioracijos įrenginių rekonstrukcija Usėnuose realiai būtų pradėta, spėlioti nesiima nei P.Budvytis, nei A.Rauktys.