Skirtingi kosulio tipai: kokių vaistų negalima vartoti?

Kartu su peršalimų ligų sezonu sugrįžta vienas labiausiai varginančių simptomų – kosulys. „Eurovaistinės“ vaistininkė Elvyra Ramaškienė sako, kad kosulys kosuliui nelygus, todėl norint greičiau su juo atsisveikinti reikia gebėti atpažinti jo požymius. Ji įvardija pagrindinius kosulio rūšių skirtumus bei dalinasi praktiniais patarimais, kaip juos išgydyti.

Kodėl kosėjame?

Kosulys – tai tarsi atsakomoji reakcija į mūsų kvėpavimo takuose atsiradusius dirgiklius, sako E. Ramaškienė. Dažnai kosulys yra peršalimo ligų palydovas, todėl rudenį juo skundžiasi kur kas daugiau žmonių.

Nors atrodo, jog kosulys yra nevalingas mūsų elgesys, iš tikrųjų tai kur kas sudėtingesnis procesas. Sudirginus gerklę ar kvėpavimo takus, kosulio impulsai nervais pasiekia smegenis, kurios išsiunčia impulsus į krūtinės ląstos pilvo raumenis. Tai priverčia juos susitraukti ir nusikosėti, taip pašalinant sudirginusią medžiagą iš kvėpavimo takų.

Drėgnas ir sausas kosulys

Atkosėjamos gleivės – pagrindinis skiriamasis drėgno kosulio bruožas, neretai dar vadinamas produktyviu kosuliu. Drėgnas kosulys stipriau mus kankina rytais, dėl to, kad naktį kosime daug rečiau ir taip sukaupiame daugiau gleivių kvėpavimo takuose. Todėl prabudus mūsų organizmas nori atsikratyti šiais svetimkūniais. Tik nė už ką neslopinkite drėgno kosulio. Norint greičiau pasveikti kaip tik vartokite tokius vaistus, kurie dar labiau skystintų kvėpavimo takuose susikaupusias gleives.

Sausas kosulys pasireiškia žmogaus negalėjimu atsikosėti. Dažniausiai šis kosulys atsiranda dėl virusinių kvėpavimo takų infekcijų. Peršalimas, gripas ir koronavirusas – tai pagrindinės ligos, kurias lydi sausas kosulys. Sausą kosulį sudėtinga valdyti, todėl kartais jis gali virsti netgi priepuoliais. Pirmomis dienomis vartokite vaistus, kurie slopina kosulį. Jokiu būdu iš karto nepradėkite vartoti atsikosėjimą skatinančių vaistų, jie tik stipriau sudirgins kvėpavimo takus. Tai jums kainuos dar intensyvesnį ir dažnesnį sausą kosulį.

Kosulys gali keistis

Vaistininkei kartais tenka susidurti su nustebusiais klientais, kurie vos pradėję kosėti skundėsi sausu kosuliu, o po keleto dienų – šis tapo drėgnas.

„Dažnai peršalus vienas iš negalavimo simptomų būna skausmingas ir varginantis sausas kosulys. Pradėjus gydymą jau po trijų dienų šis tampa drėgnas, dėl ko žmogus gali lengviau atsikosėti. Pasikeitus kosulio pobūdžiui sunerimti nereikėtų – tokiais atvejais šlapias kosulys reiškia sveikimą, nes su atkosėjamomis gleivėmis iš kvėpavimo takų pasišalina ligų sukėlėjai“, – ramina E. Ramaškienė.

Praktiniai patarimai

Nesvarbu, koks kosulys jus kankintų, galite pasinaudoti praktinėmis priemonėmis, kurios pagerins savijautą.

Kvėpavimas garais. Jeigu neturite oro drėkintuvo, užvirkite didelį puodą vandens. Perpilkite vandenį į neįkaitusį indą, ant galvos užsidėkite rankšluostį, jog jis neleistų išsisklaidyti garams ir keletą minučių prasižioję traukite karštus garus kiek galima giliau į plaučius.

Druskos tirpalas. Jis gelbsti nuo kone nuo visų peršalimo simptomų. Į puodelį užvirinto vandens įdėkite šaukštelį druskos, viską gerai išmaišykite. Keletą kartų praskalaukite gerklę šiuo tirpalu. Tai ypač naudinga sausam kosuliui palengvinti.

Krūtinės įtrynimas. Gerai įtrinkite savo krūtinę specialiai tam skirtais natūraliais eteriniais aliejais. Tai ne tik numalšins kosulį, bet ir atpalaiduos kvėpavimo takuose susikaupusias gleives.

Šiltų skysčių gėrimas. Skatinant atsikosėjimą vertėtų nepamiršti vartoti daugiau šiltų skysčių – t. y. vandens, arbatų.

Pagal BNS inf.