Skundikas apsimetė gyvulių gelbėtoju

karves ant meslo savininkeDaugelis rajono ir respublikinės žiniasklaidos priemonių ketvirtadienį gavo skundą apie mūsų rajono Šyšgirių kaimo ūkininkės fermoje neva vargstančius galvijus. Galvijų „gelbėtojas“ šaukė visus gelbėti mėšle stovinčius, srutose gulinčius gyvulius.

karves ant mesloTirti skundą iš karto ėmėsi Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, į Šyšgirius išvažiavo pats jos viršininkas Edmundas Ciparis.

Bet, kaip būna daugelio anoniminių skundų atveju, gyvūnų gerovės įstatymo pažeidimų dėl jaučių laikymo nenustatyta. Ūkininkė įspėta dėl kitų smulkesnių trūkumų, jai surašytas administracinės teisės kodekso pažeidimo protokolas, o vakar ji buvo iškviesta į VMVT.

Gyvulių „gelbėtojas“ prisistatyti nedrįso

Lietuvos žiniasklaidos priemonės šį ketvirtadienį sulaukė tokio turinio anoniminio pranešimo:

„Gelbėkite gyvūnus!!! „Pavyzdingos ūkininkės“ Virginijos Macijauskienės, gyvenančios Šilutės rajono savivaldybėje, Šyšgirių kaime, jaučiai skęsta srutose ir mėšle, kuris kaupiamas pačioje fermoje (viskas matosi nuotraukose). Bijome prisistatyti, nes mušami visi kurie priešinasi. Nelikite abejingi šiems gyvūnams. Kur dingsta ES šimtai tūkstančių? Kodėl Šilutės valdžia juos dangsto? Kodėl tikrintojai užmerkia akis? Nebepasitikime vietiniais Šilutės tikrintojais, nes viskas nuperkama ir užglaistoma. Reikalaujame nepriklausomų ne vietinių tikrintojų“.

Prie šio elektroninio laiško buvo prisegtos kelios nuotraukos su fermoje laikomais buliais.

Jaučiai – sotūs, pagirdyti ir švarūs

Šilutės VMVT viršininkas E.Ciparis į šyšgiriškės V.Macijauskienės ūkį išsiruošė tą patį rytą. Jos tvarte aptiko šešis gražius, gerai įmitusius, pakreiktus, pašertus ir pagirdytus jaučius. Tvarte įrengta automatinė girdymo sistema. Gyvuliai nestovėjo srutose, kaip teigė anonimas.

Viršininkas iš karto pradėjo aiškintis, ar yra pažeidimas, kai mėšlas kraunamas už galvijų nugarų, tame pačiame tvarte. Atsakyti paprašė Savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus specialistų, žinančių mėšlo laikymo taisyklių reikalavimus.

Pats E.Ciparis sakė situaciją galįs pavadinti nebent nehigieniška, bet pažeidimu to vadinti vargu ar galima.

Juo labiau kad tvarte yra gera ventiliacija, atviri langai ir durys, tad dujos nesikaupia. Kad oro sudėtis tvarte normali, parodė ir dujų analizatoriumi atliktas tyrimas.

Pagaliau, galvijai – mėsiniai, ne melžiamos karvės.

Tačiau E.Ciparis turėjo ūkininkei priekaištų dėl biosaugos reikalavimų nesilaikymo. Pavyzdžiui, dėl to, kad to paties tvarto kitame gale laikomos ir kiaulės, kad paliekant atvirus langus bei duris tvarte esantys gyvuliai neišvengia kontaktų su laukiniais gyvūnais ir paukščiais.

Vien šiemet – jau septintas skundas

Ūkininkė V.Macijauskienė paaiškino žinanti, kad jai, gyvenančiai Nemuno deltos regioninio parko teritorijoje, reikia įsirengti mėšlidę. Bet to padaryti iki šiol moteris negali dėl kilusių giminės ginčų dėl turto.

Vienas giminaitis nepailsdamas V.Macijauskienę skundžia įvairioms įstaigoms.

Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas yra gavęs 3 to paties anonimo skundus, o Šilutės VMVT – net keliolika skundų. Pasak E.Cipario, anonimas tarnybą tuo pačiu skundu tik šiemet atakuoja jau 7-ąjį kartą, o vien per liepą gauti 4 jo skundai (įskaitant ir paskutinįjį).

„Visus skundus gavome elektroniniu paštu, visi buvo anoniminiai, visus tyrėme. Ir ne vieni: kad nebūtume apkaltinti neobjektyvumu, kvietėmės į pagalbą ir aplinkosaugininkus, ir Kaimo reikalų skyriaus specialistus. Nė vienas skundas nepasitvirtino. Galvoju, kad greit nustosime reaguoti į to žmogelio rašliavas“, – sakė E.Ciparis.

Moteris įtaria, kas yra tas skundikas, ir jau kreipėsi į teisėsaugos institucijas dėl šmeižto.