Slaptas ženklas, galintis išgelbėti gyvybę: juo pasinaudoti skatinami net ir pavojuje atsidūrę vaikai

Koronaviruso protrūkis prasidėjo jau daugiau nei prieš metus ir tai, kas vyko vėliau nepamiršime dar ilgai. Pandemija daugeliui skaudžiai atsiliepė finansiškai bei psichologiškai. Deja, bet karantino metu vėl padaugėjo smurto artimoje aplinkoje atvejų.

Rankos gestas, reiškiantis, kad prieš jus gali būti smurtaujama © Youtube

Norint užkirsti kelią šiai problemai ir padėti smurtą namuose patiriantiems asmenims, pradėta kampanija „Signal for Help“. Jos metu pristatomas vienos rankos gestas, kad kiekvienas, kuris jaučia grėsmę, galėtų parodyti kitam asmeniui ar institucijai ženklą ir taip slaptai pranešti, jog reikalinga skubi pagalba.

Pastaruoju metu socialiniuose tinkluose daugelis dalijasi apie tai informacija, kad kuo daugiau asmenų atpažintų specialų gestą. Siekiama, jog patiriantys prievartą žinotų, kaip diskretiškai, nesukeliant sau dar daugiau pavojaus, gauti pagalbą ir kad kiti galėtų ją atpažinti bei imtis veiksmų.

Rankos gestas yra tikrai paprastas. Atsisukus vienos rankos delną kito žmogaus link, įkiši nykštį į vidų ir uždengi jį kitais pirštais. Tai dar lengviau nei kodiniai žodžiai, nes ženklą galima rodyti be jokių garsų ar ne tik aplinkinių, bet ir smurtautojo dėmesį atreipsiančių pastebimų judesių.

Gestą galima parodyti per vaizdo skambutį, kuris pandemijos metu tapo pagrindine mūsų komunikacijos priemone, taip pat per langą praeiviams gatvėje. Svarbu, kad kuo daugiau asmenų visame pasaulyje žinotų, jog tai – pagalbos prašymas ir ką daryti jį pamačius.

Organizacijos „Women’s Funding Network“ prezidentė Elizabeth Barajas-Román sako, kad jei jums kažkas parodys šį gestą, tam asmeniui turėtumėte užduoti paprastus klausimus, į kuriuos paprasta atsakyti tokiais žodžiais kaip „taip“ arba „ne“. Pagrindinis tikslas – būti atsargiems ir nekalbant tiesiogiai apie prievartą ar smurtą gauti iš galimos aukos kuo daugiau pagrindinės informacijos apie grėsmę ir tą informaciją kuo skubiau perduoti atsakingoms tarnyboms.

Socialinių tinklų vartotojai, skleisdami žinią apie šį specialų gestą, ėmė dalintis patarimais konkrečiomis situacijomis. Harjinder Singh Kukreja tviteryje paskelbė vaizdo įrašą apie tam tikras situacijas, kuomet galima naudoti šį ženklą pagalbai gauti. Video buvo peržiūrėtas daugiau nei 6 milijonus kartų ir pasidalintas daugiau nei 100 tūkstančių kitų internautų.

Net jei gestas ir buvo sukurtas apsaugoti moterims, video rodo, jog šiuo ženklu gali pasinaudoti ir vyrai – tai tinka kiekvienam asmeniui, kuriam reikalinga skubi pagalba.

Internautai komentaruose ėmė dalintis ir kitais ženklais bei patarimais, ką daryti, kai žmogui reikia pagalbos, tačiau tuo metu dėl šalia esančio smurtautojo jie negali kreiptis į policiją tiesiogiai. Pasirodo, JAV jau kurį laiką galioja ir kitas rankų gestas, o daugelyje Europos šalių užėjus į vaistinę ir bet kuriam vaistininkui pasakius žodinį kodą „masker 19” (ar „mask 19”), šis iškart žinos, kad prieš jus yra naudojamas smurtas ir jums reikia pagalbos. Šiuo kodu pasinaudoti mokomi ir vaikai.

„Kaukė-19“ iniciatyva nuo praėjusių metų pabaigos įgyvendinama ir Lietuvoje. Į bet kurią „Eurovaistinę“ atėjusioms moterims ir pasakiusioms raktinį žodį „Kaukė-19“, vaistininkai pasirūpins, kad joms būtų suteikta reikalinga pagalba.